Press "Enter" to skip to content

Yandex: “Ramazan için Hazırım”, Google: “Ramazan mı o da ne?”

Doğan Turgut 0

Bildiğiniz gibi Google hemen hiçbir özel günü boş geçmez, buradan Google’nin yaptığı tüm Doodle arşivlerini inceleyebilirsiniz. Geçtiğimiz senelerde Google Ramazan ayına özel Doodle’ler yapardı. Tabi daha önceden bizi alıştırdığı için bu yıl Ramazan ayı içinde bekledik  aynı şeyi. Ancak Google bu sefer Müslümanları unuttu! Unuttu kelimesi olmadı bence de, zira akıllı robot üretip satacağı bugün haber sitelerinin manşetindeyken koca Ramazan ayını unutacak hali yok! Es geçti diyelim.

 

Neyseki Kapı gibi Yandex var!

Yandex’e girer girmez elinde davuluyla bizi karşılan ve yurdumun köylerinden, camilerini bizlere sunarak bu özel, bu mübarek günümüzde bizleri mutlu eden Yandex’e kendi adıma teşekkür ederim.

Yandex’in Ramazan Ayı için Yaptığı Özel Tasarım

Yandex Ramazan Ayı Özel Tasarım

Yerelleşme ve özgünleşme hususunda başarılı adımlarla yol alan Yandex, Müslümanlar için Ramazan ayı özel içeriklerini paylaştı. Geçtiğimiz yıllarda Ramazan Ayı içerisine özel olarak yapılan aramaları baz alarak geliştirilen bu projede; alakalı aramalar yapıldığında direk olarak soruların cevapları arama sonuçlarına yansıyor.

Yani Yandex üzerinde arama yaptığınızda sorunuzun cevabını almak için başka bir sayfaya gitmenize gerek kalmıyor. Örneğin Yandex’e namaz vakitleri, sureler, dualar, iftar yemekleri gibi aramalar yaptığınızda istediğiniz cevapları gerekli sitelerden çekerek direk size çok daha hızlı bir şekilde ulaştırıyor.

Yandex’e “Fatiha Suresi” Yazdığınızda Çıkan Sonuç

Yandex "Fatiha Suresi" Arama Sonucu Ekran Görüntüsü

Yandex’e “İftar Yemekleri” Yazdığınızda Çıkan Sonuç

Yandex "İftar Yemekleri" Arama Sonuçları
Evet sonuçla olarak Google Müslüman aleminin Ramazan ayını es geçerken, Yandex olabildiğince iyi bir Ramazan çalışması ile karşımıza çıkmış. Konu hakkında ki düşüncelerinizi yorum olarak bekliyorum…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir