Press "Enter" to skip to content

Wikipedia Erişimi Engelledi mi?

Doğan Turgut 0

Wikipedia’ya erişim engeli geldi! Dünyanın en büyün internet tabanlı ansiklopedisi olan Wikipedia’ya Türkiye’den girilemiyor! Peki, Wikipedia erişim engelinin sebepleri neler? Paratic.com haberinde Wikipedia’nın kapandığını duyurdu ve nedenlerini sıraladı. Ben de burada sizler için haberi özetliyorum.

Wikipedia neden açılamıyor, sorusu sabahın erken saatlerinden itibaren sosyal medyayı sarsıyor. 2001 yılından itibaren, herkesin veri girişi yapabildiği ve katkıda bulunabildiği bir açık ansiklopedi olan Wikipedia için erişim engeli geldi! Henüz yetkililerden kesin bir açıklamama yapılmamasına rağmen, Wikipedia’ya Türkiye’den giriş yapılamıyor.

Çoğu internet kullanıcısının adeta eli ayağı olan Wikipedia, özellikle de Türkiye’de gerçekleşen referandum sonrası tartışmaların odak noktası haline gelmişti. Sabah saatlerinden itibaren bu devasa ansiklopediye girişin engellenmesi, bazı soruları da akıllara getirdi. Wikipedia erişim engeli ile ilgili bütün detayları karşınıza getiriyoruz.

Wikipedia’ya Neden Girilemiyor?

Türkiye’deki internet kullanıcıları, sabah saat 8.00 sularından itibaren Wikipedia adındaki internet kütüphanesine giriş yapamıyorlar. Herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın erişimi engellenen Wikipedia’ya giriş yapılamıyor. Bu devasa kütüphaneye yapılan “nedensiz” erişim engeli sosyal medyanın da gündemine oturuyor. Peki, Wikipedia’ya neden girilemiyor?

Özellikle de geçtiğimiz günlerde Türkiye’de gerçekleşen Anayasa Değişikliği Referandumu sonuçları açıklandıktan sonra ülkemizde tansiyon iyice yükselmişti. Sonuçların ardından Wikipedia’nın Tayyip Erdoğan’ı “diktatör” olarak tanımlaması iyice gerilimin artmasına neden olmuştu. 17 Nisan’da gerçekleşen bu durum belki de fitili ateşleyen ilk etken oldu.

Wikipedia için “İdari Tedbir”

Şimdi ise E-Devlet portalından Wikipedia ile ilgili sorgulama yaptığımızda,“sorguladığınız web adresine, mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmuyor,” ibaresi yer alıyor. Fakat BTK’nın “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden Wikipedia hakkında olup bitenler sorgulandığında “idari tedbir” uygulandığını anlatan şu açıklamalar karşımıza çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik incelemeler sonucunda,” Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, Wikipedia bu idari tedbir uygulaması sosyal medyanın da en önemli gündem maddelerinden bir tanesi haline geldi.

Bu uygulamanın “idari tedbir” olarak nitelendirilmesi ve herhangi bir neden belirtilmemesi, Wikipedia erişim engelini sosyal medyanın en çok konuşulan olaylar arasında yer aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir