Press "Enter" to skip to content

Whatsapp Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğan Turgut 0

Geçen zaman içinde iletişim alışkanlıklarımız değiştiriyor. Bundan yaklaşık 30 sene kadar önce, yaygınlaşmaya ve evlerde de kullanılmaya başlayan telefon, gelişimini hiç durdurmadan sürdürdü. Buna bir de 90’lı yılların sonunda hayatımıza giren internet eklenince, iletişim şekillerinin aynı kalması beklenemezdi. Eskiden, sadece söylenmek istenen söylenen ve ardından kapatılan telefon görüşmeleri, iletişim için yeterli gelirken; şimdilerde 7/24 yazışmak veya telefonlaşmak olmadığında, iletişim kopukluğundan bahsedilir oldu.

İnterneti kullanarak iletişimi sağlayan cihazların başında, taşınabilir olması nedeniyle cep telefonları geliyor. Cep telefonları da çok hızlı bir değişim ve gelişim içerisinde. Ekranları, bağlantı çeşitleri, kullanım kolaylıkları gibi sıralanabilecek başlıca özellikleri sayesinde, iletişim başkahramanları diyebiliriz. Wi-Fi adı verilen kablosuz internet bağlantısı ve 3G/ 4G gibi teknolojiler sayesinde, akıllı telefonlarla mesajlaşma, en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

Whatsapp Nedir?

Whatsapp Nedir?Whatsapp, kısaca bir iletişim aplikasyonudur. Program denemez, çünkü akıllı telefonların kullandığı android ve ISO tabanlı işletim sistemlerine uyumlu olarak pek çok farklı amaçla üretilmiş, yazılımların genel adı uygulama veya aplikasyondur. Bu uygulamaların edinilebildiği başlıca platformlardan olan Google Play Store ve Apple Store, bu uygulamanın edinilebildiği yerlerdir.

Mesajlaşma için yazılan çok fazla sayıda uygulama olduğu halde, sadece Whatsapp dünya genelinde milyonlarla ifade edilebilecek kadar çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu özelliği, uluslararası olarak en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook’un da dikkatini çektiğinden, bir uygulama için çok yüksek sayılabilecek bir ücret karşılığı, satın alındı. Artık Whatsapp ve Facebook aynı kişiler tarafından yönetiliyor, senkronize işleyebilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Whatsapp’ın Özellikleri

Whatsapp’ın ÖzellikleriWhatsapp, mesajlaşmadan çok daha fazlasını yapabilir. Sesli mesaj göndermek, fotoğraf ve videoları paylaşmak gibi özelliklerine, yakın zamanda telefon araması da eklendi.

  • Mesajınızı yazdıktan sonra göndere dokunduğunuzda, mesajın sağ yanında tek bir tik işareti görürsünüz. Bu, mesajın telefonunuzdan çıktığını gösterir.
  • Tik işareti yerine saat işareti görüyorsanız, mesaj gönderilememiştir ve internet bağlantısında sorun olabilir.
  • İki tik işareti, mesajın karşı telefona ulaştığını gösterir.
  • Bu tik işaretlerinin mavi renge dönüşmesi, mesajın karşıdaki kişi tarafından okunduğunu gösterir.
  • Aynı anda birkaç kişi ile görüşülebilir. Bunun için, uygulama menüsünden “Grup Oluştur” seçeneğinin işaretlenmesi, gruba bir isim verilmesi yeterlidir. Bu sayede, bir mesaj gönderdiğinizde, gruptaki herkes aynı anda görebilir ve aynı şekilde gruptaki herkes, gruba mesaj gönderebilir.

Whatsapp Nasıl Kullanılır?

Whatsapp Nasıl Kullanılır?

  • Google Play Store’den, akıllı telefona indirilen bu uygulamanın çalışabilmek için internet bağlantısına ihtiyacı var. Wi-Fi şeklinde bir bağlantı kullanılabileceği gibi, telefon hattının özelliği olan 3G veya 4G şeklindeki bağlantı da kullanılabilir.
  • Uygulamayı ilk açtığınızda, telefon rehberiniz ile senkronize olmak için izin isteyecektir. Mesajlaşma amacıyla üretildiğinden, telefonunuza kayıtlı numaraları kullanarak, iletişimi sağlayacaktır. Yakın zamanda Facebook hesabınıza kayıtlı arkadaş listenizi kullanmaya başlayacak.
  • Bu adımı geçtikten sonra, ekrana iletişim kuracağınız kişilerin isimleri ve fotoğrafları olan bir liste gelecek. Görüşmek istediğiniz kişinin adına dokunduktan sonra, ekranın alt bölümündeki boş satıra dokunduğunuzda, sanal klavye açılacak. Göndermek istediğiniz mesajı yazdıktan sonra, satırın sonundaki ok işaretine dokunduğunuzda, mesajınız karşı tarafa gönderilecek. İnternet bağlantısının kopması gibi durumlarda; mesaj, uygulama tarafından kaydedilir ve periyodik olarak gönderme yeniden denenir, bağlantı sağlandı an karşı tarafa iletilir.
  • Ekranın sağ üst kısmında ki ataç simgesine dokunduğunuzda açılan menüden; fotoğraf, video, ses dosyası, konum gönderebilir, telefonunuzda kayıtlı herhangi bir kişinin bilgilerini paylaşabilirsiniz. Bu simgelerden birine dokunup, yapmak istediğiniz işlemi(fotoğraf, video, ses paylaşmak gibi) yaptıktan sonra aynı şekilde “gönder” simgesine dokunmanız yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir