Press "Enter" to skip to content

“Teknolojinin Evrimi” Kitabı ve İncelemesi

Doğan Turgut 0

Günümüzde internet, kitap okuma alışkanlığını her ne kadar değiştirmiş olsa da, e-kitap formları ile yine kitap sevdalısı teknoloji severler bu alışkanlıklarını devam ettiriyor. Amacın okumak ve bilgi edinmek olduğunu düşünecek olursak, bunun elinizde sayfalarını çevirdiğiniz bir kitap olması zorunlu değil. Günümüzde e-kitaplar da bu okuma aşkınız için hizmet veriyorlar.

Hep şikayet edilen bir durum olduğu için yazımın başlangıcını bu şekilde yapmak istedim. Kısaca internetin ve teknolojinin gerçek kitapseverleri öldürmediğini kabul etmemiz gerekiyor. Gelelim yazımızın amacına…

Bu yazımla siz teknoloji severlere bir kitap önerisinde bulunmak istiyorum: “Teknolojinin Evrimi”

Orijinal Adı: The Evolution of Technology
Yazar: George Basalla
Çeviren: Cem Soydemir
Yayınevi: Doğu Batı Yayınları
Yayın yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 367 sf.

Bilim tarihçisi olan George Basalla, teknoloji ve teknoloji tarihi alanında yapılmış olan bütün önemli kaynakları didik didik ederek bu kitabı ortaya çıkartmıştır. Yaptığı yoğun çalışmanın ışığında konuyu toplumsal, ekonomik, kültürel, antropolojik, bilimsel ve askeri yönleri ile ele almıştır. Hemen her alanda incelediği bu teknoloji tarihini de akıcı bir dille siz okurlarına sunmuştur.

Yazar Basalla, teknolojik değişmeler neden ve nasıl gerçekleşir sorusu etrafında 3 temel üzerine çalışmıştır. Bu temeller ise;

  • Çeşitlilik, “insan ürünü şeyler neden bu kadar çok çeşitlidir?”
  • Gereksinim, “ihtiyaç icadın anasıdır.”
  • Teknolojik Evrim, “ürünlerin ortaya çıkışı, sürekliliği ve kullanılması veya kullanımdan kalkması.”

George Basalla tarihçi kişiliğinden faydalanarak, bu esaslar üzerinde bazı soruları daha ele almıştır. “Bilimsel keşifler ve teknolojik değişmeler ile toplumsal, kültürel, ekonomik ve askeri ihtiyaçlar arasında nasıl bir bağ vardır?” sorusu, bu sorulardan yalnızca birisi. Sizinde merak ettiğiniz bu tarz sorulara, ilerleyen sayfalarda mutlaka bir cevap bulabileceğiniz bu kitap, teknolojiyi her haliyle ele alıyor ve sizi bu evrimin içine dahil ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir