Press "Enter" to skip to content

Teknoloji Hakkında Dikkat Çeken 5 Film Önerisi

admin 0

Günümüz ile geçmişi karşılaştırma yaptığınızda ciddi bir gelişme olduğunu görebilirsiniz. Bu durum elbette ki yerinde saymayacak ve geleceğe de yansıyacaktır. Geçmiş filmlere bakıldığında bugünün teknolojisini yansıtan içerikler olduğunu görebilirsiniz. Bugünkü teknoloji ile ilgili bir filme baktığınızda ise geleceğin teknolojisi yansıyabilir. Bunun yanında teknolojinin hepimizin ilgisini çekmesi, filmlere konu olmuş ve nefessiz izleten filmlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu konuda size önerebileceğimiz en iyi 5 filmi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Surrogates (Suretler) – 2009

2009 yılında vizyona giren film, uzun süre akıllardan çıkmamıştır. Yönetmenliğini Jonathan Mostow üstlenmiştir. Baş rollerde ise harika adam Bruce Willis, Radha Mitchell ve Rosamund Pike’ın oynadığı bu film efsanedir. Bilim kurgu, aksiyon ve gerilim türlerinde gösterimde durmuştur. Filmin içeriği ise; Bruce Willis ve Radha Mitchell FBI ajanlığı yapmaktadır. Bu sırada bir üniversite öğrencisinin cinayetini inceler ve ilginç bir robotlarla karşılaşırlar. Bu robotlar yaratıcı olan kişiye bağlıdır ve insanların yerini almak için görevlendirilmiştir. Amaç ise insanların dışarıya çıkmadan güvenli ve rahat bir şekilde bütün işlemlerini yapmasıdır. Çünkü robotlar sahiplerinin suretlerine bürünür. Yaşanan cinayet ise kimin gerçek kimin sahte olduğunu anlama konusunda sorgulama yaparlar. Robotlar ve suretler konulu film teknoloji severler için oldukça ilgi çekicidir.

Ex Machina – 2015

Alex Garland yönetmenliğinde çekilen 2015 yapımı bu filmin başrollerinde Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Sonoya Mizuno ve Oscar Isaac vardır. Filmin konusuna bakıldığında yine teknolojik robot yer almaktadır. Bölgenin en büyük teknoloji şirketlerinden birinde çalışan ve yazılım uzmanı olan Calep (Gleeson) oldukça gençtir. Şirketin CEO’su ise bir dağ evinde yaşamaktadır. Şirket içerisinde düzenlenen bir yarışma sonucunda, CEO’nun evinde 1 hafta konaklama ödülü kazanır. Fakat CEO’nun evinde olan Ava adında bir robot, genç kızın eve gelmesini beklemektedir. Böylelikle kızın bedeninde yapay zekânın örneklerini gösterecektir. Filma baktığımızda yapay zekayı oldukça başarılı bir şekilde işlemiştir. Bu yüzden izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Artificial Intelligence ( Yapay Zeka) – 2001

Yine bir robotlar ve yapay zeka filmiyle karşı karşıyayız. Her ne kadar filmin üzerinden 15 yıl geçmiş bile olsa başarısı o kadar büyüktür ki günümüzde bile izlenme oranı yüksektir. Filmin yönetmeni Steven Spielberg’dir. Başrollerinde ise Haley Joel Osment, Frances O’Connor, Jude Law, Sam Robards, Jake Thomas ve William Hurt oynamaktadır. Bir mucit tarafından gerçekleştirilen yeni bir tür bilgisayar mevcuttur. Bu bilgisayarın üretilmesinde ki temel amaç; insanlığın yaşadığı birçok büyük ve ortak sorunlara çözüm bulmasıdır. Üretilen bu bilgisayar da bir yapay zekâ ürünü olan robotlara takılır. Robotun ismi ise David’dir. Zengin bir ailenin kendi oğulları hasta olduğundan sevgilerini yeni bir evlatlık alarak ona vermek isterler. David evlat edilmek istenen zengin aileye verilir. Daha sonra da kendi oğulları iyileşir ve eve geri döner. Kıskançlıkta böylelikle başlar. Kendi oğulları olan Martin, David ile sorunlar yaşamaya başlar. Filmin devamında da diğer robotlarla ilişkileri incelenir. Böylelikle kesintisiz ve nefessiz film izleme zevkini yaşarsınız.

Her (Aşk) – 2013

Theodore Twombly hayatında mutsuz evliliğini sonlandırarak bir apartman dairesinde yaşmaya başlar. Geçimini ise el ile yazılan mektuplarla sağlamaktadır. Bir gün teknoloji konulu bir reklam ile karşılaşır. Bu reklam onun hayatının değişmesine sebep olacaktır. Çünkü reklamda yapay zekâ ürünü olan bir işletim sistemi mevcuttur. Bu işletim sistemi de çekici bir kadın olan Samantha ile tanışmasına sebep olur. Fakat Samantha sanal bir varlıktır ve çekici bir sesi vardır. Theodore’ye sorduğu sorularla birlikte, onun farklı bir dünyayla tanışmasına sebep olur. Boşanma sonrasında yaşadığı depresyonunu da bu şekilde atlatarak, hayatın zevkli yanları ile tanışmaya başlar. Fakat git gide yapay zeka ürünü olan Samantha ile ilişkisi giderek garipleşir. Yönetmenliğini Spike Jonze nin üstlendiği filmin başrollerinde, Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde ve Scarlett Johansson vardır.

Transcendence ( Evrim) – 2014

Önemli projelerin ve icatların başında olan Dr. Will Caster, yapay zeka ürününün projesini yöneten bir bilim adamıdır. Böyle olunca da teknolojiye karşı olan ve yenilikler konusunda bağnaz düşüncelere sahip olan gruplar tarafından tepkilerle karşılaşmıştır. Fakat bu grupların altında istedikleri bir teknolojik yardım vardır. Caster, bu yardımı gerçekleştirmeyince çeşitli saldırılara uğrar ve cinayete kurban gider. Fakat Caster hala hayattadır. Bunu fark eden teröristler ise tekrar onun peşine düşerler. Filmin başrollerinde Johnny Depp, Rebecca Hall ve Morgan Freeman vardır. Yönetmenliğini ise Wally Pfister üstlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir