Press "Enter" to skip to content

Tasarruflu Olmak için Ne Yapmalı?

Doğan Turgut 0

Tasarruf etmek yani giderlerinizi azaltmak, gelirleri biriktirmek ve ihtiyaçlarınıza göre kullanmak denilebilecek bu yolda size bazı öneriler getirmek istiyoruz. Hiç Aklınıza gelmeyecek konularda bile öneriler getireceğiz ve umarız bir çoğunu hayatınıza eklemekte başarılı olursunuz.

Giderleri Azaltmanın Pratik Yolu Nedir?

Kredi başvuru yapmadan önce ihtiyacınız olan TL miktarını en ufak bir faiz ödemesi yapmadan bile sadece maaşınızı biriktirerek elde edebileceğinizi biliyor musunuz? Belki uzun soluklu bir macera olacak fakat önerilerimiz hemen geliyor. Elektrik sayacınızı akıllı olanı ile değiştirin, doğal gaz ile su ısıtıyorsanız elektrikli şofbeni tercih edebilirsiniz. Yakın mesafeleri yürümek için otobüs kullanmamaya çalışın. Harcamalarınızın çoğunu nakit yapmaya çalışın veya kredi kartı ile hesap kesim tarihinden hemen sonra yapın ve 1 ay sonra bankanıza tam olarak ödemeyi gerçekleştirin.

Birkaç taksitle ödeme yapacaksanız vade farkının olmadığı alışveriş sitelerini tercih edin. Ödeyemeyeceğiniz borcun altına kesinlikle girmeyin ve borcu borç ile kapatmak ve bunu banka yolu ile sürekli faiz karşılığında uygulamak son derece yanlıştır. Ayda 2000 TL geliriniz varsa giderlerinizi olabildiği kadar azaltmaya çalışın ve gıda ihtiyaçlarınızın bir bölümünü bahçeniz varsa sebze ekerek de karşılayabilirsiniz. Birikmiş paralarınızı Forex, borsa, altın, dolar gibi yatırım araçlarında uygulamaya karar verirseniz uzmanların yorumlarından yola çıkmalı ve

Alışveriş Kampanyaları, Hediye Puanlar

Bankanız sizlere cazip hediye puanlar ya da indirimli alışverişler için anlaşmalı kurumlarla olan bilgileri paylaşmış ise değerlendirmeye alın ve kesinlikle abartılı yaklaşmayın. Alışverişlerde sırf %50 gibi abartılı indirim oranları var diye kredi kartı limitinizi asla tam olarak doldurmayın. İndirim oranları her zaman gerçeği yansıtmayabilir ve bankanız tarafından hediye para ya da puan verilmiş ise alışverişlerde mutlaka kullanın.

Elektrikli Ev Aletleri

Abartı yaptığımızı düşüneceksiniz yalnız akşamüzeri tüm ev aletlerinizin fişini çekerseniz yılda 600 lira civarında tasarruf yapabiliyorsunuz. Elbette buzdolabını kastetmiyoruz. Oyun konsolu, bilgisayar, televizyon bunlara örnektir. Tek tek prizleri çekmek size zor gelebilir. O halde mutfak haricindeki tüm odalardaki elektriği sigortadaki açma kapama tuşları ile kapatmayı deneyin. Bunu elektrik faturası geldikten hemen sonra deneyin ve 1 ay sonra ne kadar daha az ödeme yaptığınızı kendiniz görün.

Yeni Nesil Elektronik Cihazlara Dikkat

Akıllı telefonlar, tablet ve bilgisayarlar he sene yeni modelleri çıkar ve cazip fiyat ve taksitler ile sizlere sunulur. Her sene telefon değiştirmek son derece yanlıştır. Şu andaki en popüler markaların telefonlarının eski ve temiz kullanımlı modellerini araştırın. Mutlaka inceleme yaptıktan sonra sorun yoksa ödemeyi alışveriş site politikalarına göre gönderin ve işinizi asla şansa bırakmayın. Bu şekilde her sene 1000-2000 TL arasında olan telefon masrafınızdan kurtulabilirsiniz.

Ek Gelir Nasıl Sağlanır?

Hanenizde çalışmayan bireyler varsa onlara iş bulmaya çalışın ve İş-Kur ile çok sayıda seçenek mevcuttur. Aile bütçesine ait giderlerinize katkı sağlandığı ve para birikimi içinde çaba sarf edildiği sürece örneğin mutfak dolaplarınızı 5000 TL rakamı ile yenileyecekseniz kredi kullanmadan, peşin fiyatına taksit ya da senet ile bile ödeyebilirsiniz. Bankanızdan kredi kullanmanız sorun değil önemli olan faizsiz olması yani sıfır vade farkı ve sıfır faiz oranı olmasından ziyade sizin de bir miktar birikmiş paranız olursa ödemeleri daha rahat gerçekleştirirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir