Press "Enter" to skip to content

Türkiye’de Bulunan Suriye Vatandaşlarının Telefon Görüşmeleri Ücretsiz Olacak!

Doğan Turgut 0

Bilindiği üzere son yıllarda Suriye’de yaşanan iç savaş ortamı sonrası Türkiye’ye sayıları milyonları bulan Suriyeli sığınmacılar akın etmişti. Devlet tarafından hemen her ihtiyaçları karşılanan Suriye vatandaşlarının sayısı gün geçtikçe artmaya devam etti. Son açıklanan resmi rakamlara göre Türkiye’de toplamda 3 milyondan fazla Suriye vatandaşı olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de refah içinde yaşamaları için hemen her ihtiyaçları devlet tarafından karşılanan Suriye vatandaşları için devlet yeni bir hizmet için daha harekete geçmiş durumda. Sözcü’de yer alan habere göre İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, göçmen vatandaşların yurt dışı ve yurt içi telefon görüşmelerinin ücretsiz olması için çalışma başlattı.

Yurt Dışı Bin 73 Yurt İçi 130 Dakika Ücretsiz Görüşme İmkanı

Suriyeli vatandaşların ücretsiz görüşmelerini sağlayacak telefon kartları için ilk etapta 60 bin adet kart basılması planlanıyor. Göç idaresi Genel Müdürlüğü tarafından 15 şehre gönderilecek kartları Suriyeli vatandaşlar kent merkezlerinden temin edebilecekler.

Hazırlanan tarifelere bakıldığında göçmen vatandaşlara yurt dışı görüşmeleri için daha fazla ücretsiz dakika verilmiş durumda. Basılmış olan kartları alan vatandaşlar, tarifeye göre yurt içinde 130 dakika yurt dışında ise bin 73 dakika ücretsiz olarak görüşme gerçekleştirebilecekler.

Kartların Mayıs Ayında Dağıtılması Hedefleniyor

Suriyeli göçmenlerin yararlanması için sağlanacak hizmetin ihalesi, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 7 Mart tarihinde Ankara’da yapıldı. Göçmen vatandaşlar sahibi oldukları ücretsiz görüşme kartları ile 28 Avrupa Birliği ülkesi ve diğer 13 ülkeyi ücretsiz olarak arama imkanına sahip olacaklar.

İhalenin tamamlanmasıyla beraber hazırlanacak olan ücretsiz görüşme kartlarının Mayıs ayında göçmen vatandaşlara dağıtılması planlanıyor. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere, Adana, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli ve Muğla’da ücretsiz telefon kartlarının dağıtımı yapılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir