Press "Enter" to skip to content

Şirketler için Sosyal Medyanın Önemi

Doğan Turgut 0

Sosyal medya uzun yıllardan beri kişiler ve milletler arasındaki hem iletişim hem de düşüncelerin yayılmasını sağlayan bir araçtır. Sosyal ağlardan yeni bağlantılar oluşturmak, yetenekleri göstermek bireylerler için de şirketler için de mümkün. Herkesin kendine göre yorumladığı ve anlam kattığı sosyal medya kavramı genel anlamıyla hayatı kolaylaştıran ve hızlandıran öğelerden oluşan bilgi ve içerik platformudur.

Sosyal medyanın geleneksel medya denince ilk akla gelen gazete ve televizyon gibi gereçlerden farkı, eş zamanlı bilgi paylaşımıdır. Doğuşundan bugüne şirketler için halkla ilişkilerin yolu stratejik iletişim yöntemlerin doğru kullanılmasından geçiyor. Günümüzde dijital ortama taşınan iletişim, halkla ilişkiler uygulamalarını da etkilemiş; sosyal medya halkla ilişkiler için de araç ve yöntem haline gelmiştir. Sosyal medyayı sadece satış yapma yeri olarak görmeyen şirket ve markalar, doğru ve etkili sosyal medya kullanımı ile ivmelerini hızlandırabilirler.

Şirketler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Şirketler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?1990‘ların sonunda yeni teknolojik gelişmeler ve internetin bulunuşu yeni kitle iletişim tekniklerinin oluşmasına neden olmuştur. Şirketlerin iletişim, halkla ilişkiler ve reklamcılık faaliyetlerinde etkili bir şekilde sosyal medyayı kullanmaları gerekmektedir. Sosyal medya şirketlerin ve markaların takipçileriyle iletişim halinde oldukları bir ortamdır. Satış içerikli mesajların takipçilere oldukça itici geldiği bilinmektedir.

Sosyal medya şirket ve markaların satış grafiklerini direkt değil ama dolaylı ve uzun vadede arttırabilecekleri bir ortamdır. Sağlam bir geçmişi olmayan şirket ya da markaların sadece sosyal medyayı kullanarak hedeflerine ulaşmaları zordur. Dijital kanallara ayrılan bütçeler konunun önemi anlaşıldıkça artmaktadır. Sosyal medyanın sağladığı etkileşim eğitim, araştırma ve bilgi sağlama anlamında kapıları şirketlere ardına kadar açmaktadır.
Şirketler Linkedin ve Xing gibi sitelere üye olarak dünyanın her yerinden binlerce kişiye çok kısa sürede ulaşıp iş yapabiliyorlar. Bu gibi siteler sayesinde binlerce takipçi ve yayınlanan yazılarla şirketler ticari bağlantılar dışında itibarlarını da arttırabiliyorlar.

Sosyal Medya Rezil de Edebilir Vezir de

Sosyal Medya Rezil de Edebilir Vezir deSanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişle birlikte bilgi üretimi, depolanması, paylaşılması ve eleştirilmesi zamandan ve mekândan bağımsız bir hal almıştır. Firma stratejileri gibi istenmeyen birçok bilgi de paylaşılabilir olmuştur. Şeffaflaşma, karşılıklı kolay bilgi alış verişi anlamına gelen durumların, art niyetli kişiler elinde tehlike de oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Değişen teknolojinin halkla ilişkiler araç ve yöntemlerini etkilemesi, interneti önemli bir iletişim yöntemi olarak kullanıma kazandırdı. Geleneksel medyadan farklı olarak çift yönlü etkileşimde herkesin söz hakkı vardır. Kullanırken olumlu gücü ve etkisinin tartışılmaz olduğu bu ortamın doğru yönetilemezse olumsuz etkisinin de hızlı ve güç olacağı unutulmamalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya YönetimiPazarlama stratejisini doğru belirlemiş şirketler sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanıyor ve yönetiyorlar. Artık, “hangi araçla iletişim kurulacak?” sorusu yerine; “nasıl bir içerikle iletişim kurulacak?” sorusu şirketler için daha çok önem kazanmıştır. Linkedn, Web Sitesi, Facebook, İnstagram, Twitter, Swarm, Pinterest yardımı ile kurgulanan ve doğru uygulanan içerikle daha az reklam bütçeleri ile daha fazla kişiye ulaşılabilmektedir. Markanın bilinilirliği arttırılmakta ve hiç ücret ödemeden çok sayıda satış elemanı yaratılabilmektedir.

Kampanyalar durum güncellemeleri ile duyurulduğu zaman bunu paylaşan ve beğenen takipçiler sayesinde daha fazla kişiye ulaşma şansı yakalanabilmektedir. Şirket sayfaları üzerinden takipçilere ücretsiz e-kitaplar, araştırma raporları sunulabilmekte, potansiyel müşterilere ulaşılarak onları sadık müşteriler haline dönüştürebilmektedir. Ayrıca çağın değişen ihtiyaçları karşısında sosyal medya uzmanlığı gibi yeni iş alanları oluşmakta ve şirketler ivmelerini hızlandırmaya çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir