Press "Enter" to skip to content

Siber Zorbalık Nedir?

admin 0

Gücüne güvenerek başkalarının üzerinde baskı kurmaya zorbalık denir. Günümüzde pek çok alanda karşımıza çıkan bu zorbalıklar, çağımızın değişmesiyle internet ortamına taşınmıştır. Kendine öz saygısını yitirmiş insanların, mobil veya internet aracılığıyla yapmış olduğu; tehdit, aşağılama, cinsel içerikli mesajlar veya resimlerle karşı tarafın psikolojisini çökertip, istediği davranışı yaptırmaya zorlamasına siber zorbalık denir.

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile internet artık elimizin altındadır. Anlık mesajlaşmalarla, sosyal medya üzerinden tanımadığımız birçok insan, bilgilerimize çok rahat erişebiliyor. Klavye delikanlılığı yaparak rahatsız edici, saçma sapan konuşmalarda bulunabiliyorlar. Uzmanların araştırmalarına göre genellikle küçük yaştaki çocuklar tarafından; kendilerini kanıtlamak ve can sıkıntısını gidermek amacıyla yapılmaktadır. Erkeklere göre kızlar daha çok bu baskılara maruz kalmaktadır.

Gerçek hayatta ise ergenlik çağına gelmiş çocukların, kendi alt devrelerinin üzerinde kurduğu baskılar diyebiliriz. Sadece ülkemize has bir özellik değildir, küresel bir sorun haline gelmiştir. Küçük yaştaki çocuklar bilinçsizce internet kullanmaktadır. Ebeveynler, çocuklarının odalarına kapanıp, ders çalıştıklarını zannetmektedir. Yani, çocuklarından bir haberdirler.

Geçtiğimiz günlerde, Avustralya’ da 14 yaşındaki çocuğun, sosyal medya hesabının şifresini kırarak, tehditlerde bulunmuşlardır. Bu saldırılara dayanamayan çocuk intihar etmiş ve ölmüştür. İncelemeler neticesinde, siber zorbalık yaşadığı anlaşılmıştır. Çocuğun ailesi, ”bu durumdan haberdar olmadıklarını ve çocuklarının gayet neşeli olduğunu” söylemişlerdir.

Sadece çocuklar için geçerli bir durum değildir. Yetişkin kişilerin, hatta organize grupların işlediği suçtur. Bu suçu işleyenler ailesi tarafından sevgi – saygı görmemiş, kendini kanıtlama çabasında olan ahlak yoksunu insanlardır. Yüz yüze söylenmeyecek yüz kızartacak kelimeleri, internette rahatlıkla söyleyerek, taciz davranışında bulunurlar. Kendini başka bir şekilde tanıtıp, karşısındaki kişiyi kandırarak o kişinin üstünde baskı kurmayı, aşağılamayı çok severler.

Yaşanmış olan olaydan kendimize ders çıkartmamız gerekir. Çocuklarımız internette hangi sayfalara giriyor, telefonuna gelen mesajların içeriği nelerdir, dikkat edilmelidir. Bu konu da ailelere büyük sorumluluk düşüyor. Bu sorunları yaşayan çocukların çoğu, ailelerine durumu anlatamamaktadır. Böyle bir problem yaşamamak için, çocuklarınızla konuşmanız gerekir. ”Her ne olursa olsun ben senin arkada olacağım” sözünü çocuklarınıza hissettirmelisiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, çocuğunuzun içine kapanmaması için uzmanlar tarafından, psikolog yardımı almanız önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir