Press "Enter" to skip to content

Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne işe Yarar?

admin 0

Pinerest günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılan sosyal medya sitelerinden biridir ve kullanım oranına bakıldığında bayanların sayısı daha fazladır. Bunun sebebi telefonun kullanılan hafızasını dolduran fotoğraflar ve videoların pinterest sayesinde saklanıyor oluşudur. Öyle ki kota aşımı olmadan tüm resimlerinizi veya videolarınızı bu siteye yükleyebilir, telefonunuzun yavaşlamasını önleyebilirsiniz. Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlayan bu platform kesinlikle çok geçmeden tüm herkesin ilgisini çekmeyi başaracaktır.

Bu uygulama sayesinde dilediğiniz kategorileri takip edebilirsiniz. Öyle ki modadan tarihe, tarihten hayvanlar alemine, ülkelerden çiçeklere kadar pek çok konuda ilginizi çeken kategorileri takip altına alabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınızı bu uygulamaya davet ederek takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Dünyanın pek çok yerinde sizinle aynı konularda ilgilenen kişilerle arkadaş olabilir. Fikirlerinizi paylaşabilir. Kendinizi genel kültür anlamında geliştirebilirsiniz. Uygulamayı mobil cihazınıza indirebilirsiniz ya da direkt olarak internet üzerinden erişebilirsiniz.

Pinterest Nedir?

“Pin ve Interest” kelimeleri bir araya gelerek Pinterest oluşturulmuştur. İğneleme anlamına gelen pin, interest sözcüğü birleşmiştir ve video, fotoğraf paylaşımı yapılan sosyal sitenin adı haline gelmiştir. Pinterest pano şeklinde kullanılmaktadır. Bunu bir çeşit ilan panosu diyebilirim. Çünkü paylaşılan görüntüler, videolar çok sayıda kullanıcıya ulaşmaktadır. Ve bunda kendi isminiz görünmektedir.

Aynı diğer sosyal ağlar gibi. Hoşunuza giden, beğendiğiniz tüm fotoğrafları, videoları paylaşabilirsiniz. Altına yorumda yapabilirsiniz. Bunun için internet bağlantınızın olması ve siteye kayıt olmanız yeterlidir. Üyelik tamamen ücretsizdir.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest kullanmak için üyelik kısmınızı doldurup hesabını açtırdığınızda sosyal ağa kaydolabilirsiniz. İstediğiniz resmi veya videoyu paylaşmak için pinlemeniz (paylaşmanız) yeterli olacaktır.

Başkalarının gönderilerini paylaşmak için de “Pin It” adındaki uygulamayı mobil veya diğer internetle bağlantılı olan cihazınıza yüklemeniz gerekiyor. Böylece Twitter’da olduğu gibi bir başkasının gönderisini alıntı yapabilirsiniz. Kendi ana sayfanıza ekleyebilirsiniz. Resimlerin veya videoların bölümü karıştırılmaması için farklı kategoriler seçebilirsiniz. Bu sayede arama yaparken sıkıntı çekmezsiniz.

Twitter gibi takipleşme, Facebook gibi de beğenme özelliği bulunan pinteresti videolarınızı ve fotoğraflarınızı saklamak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yer bildirimi de yapabilirsiniz. Sürekli güncellenen yenilen bir sosyal platformdur. Basit bir kullanıma sahiptir. Özellikle depolama amaçlı kullanılabildiği için tüm kişiler tarafından beğenilen özelliklere sahiptir.

Pinterest Ne İşe Yarar?

2010 yılının Mart ayında kullanıcıların hizmetine açılan Pinterest genellikle yabancılar tarafından kullanılmaktaydı. Kısa bir süre içerisinde dünyaya yayılarak geniş bir kitleye hitap eder hale gelmiştir. Türkçe dil seçeneği olmamasına rağmen ülkemizde de aktif olarak kullanılmaya başlamıştır.

Son güncellemelerinde site dili Türkçe’ye de çevrilmektedir. Bu gerçekten kullanıcı sayısını ciddi anlamda arttırmıştır. Çünkü gerek bilgisayar gerek tablet gerekse mobil cihazlar olsun depolama alanları özellikle uzun videolar için yetersiz gelmektedir. Videolarınızı, resimlerinizi pinterest’in içine yüklediğiniz zaman internet bağlantısı olan her yere gerek duyduğunuz zamanlarda yüklemiş olduğunuz görselleri, görüntüleri görebilirsiniz.

Son olarak, yüklemiş olduğunuz resimler ve videoları kişiselleştirebilirsiniz. Sadece kendiniz görebilirsiniz. Bunu ayarlar kısmından yapmanız gerekiyor. Facebook, Twitter gibi kolay kullanıma sahip olan bu uygulama sayesinde cihazlarınızda depolama problemi ile karşılaşmazsınız. İster bireysel ister kurumsal olarak pinterest’in içerisinde yer alabilirsiniz. Bunun için hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur.

Şuanda 500’ü aşkın kurumsal firma pinterest kullanmaktadır. Kullanıcıların yorumlarına bakıldığında çoğu olumludur ve uygulama 5 üzerinden 4.5 puana sahiptir. Çok sayıda kategori sunduğu için yeni yeni fikirler edinebilirsiniz. Hobilerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Kendi tarzınıza uygun olan birçok kategoriyi seçerek takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir