Press "Enter" to skip to content

Para Biriktirmek için Neler Yapılmalı?

Doğan Turgut 0

Günümüz dünyasında görsel faktörlerin kuvveti ile insanlar sürekli para harcamaları konusunda kandırılıyor. Bu duruma kapitalizmin bilinçaltına yaptığı psikolojik baskı adı veriliyor. Ancak durum aslında bu kadar da karmaşık değil, aklıselim hareket edildiğinde durum apaçık görülebilecek şekilde ortada. Her gün karşımıza çıkan duvar reklamları, televizyon programları, popülariteye sokulan konular, sosyal medya üzerinde yanıp sönen tabelalar kadar göze sokulan görsellerin tamamı insanları para harcamaları konusunda zorluyor.

Estetik algısı kalıplara sokularak makyaj, kıyafet, vücut şekli hatta kullanılması gereken markalar her gün dikte ediliyor. Dünya ekonomi çarkının dönmesini sağlayan bu baskı şekillerine de yumuşatılmış ismi ile reklam sektörü deniliyor. Reklam sektörünün yaptığı baskı ile insanlar, kendilerini sürekli alış veriş yapmak zorunda hissediyor ve ciddi bir tüketim çılgınlığı ortaya çıkmış oluyor. Böylesi bir durumda insanların geleceklerine yatırım yapmak için para biriktirmeleri de imkansızlaşıyor.

Para Biriktirmeyi Engelleyen Faktörler

Para Biriktirmeyi Engelleyen FaktörlerGünümüz şartlarında insanların para biriktirmelerini neredeyse imkansız hale getiren ve bunu fark etmemelerini de sağlayan ciddi bir görsel kirlilik söz konusu. Sosyal medya, reklam teknikleri, televizyonlar ve popülarite çılgınlığı gibi birçok etken, insanların günlük hayatlarında farkında olmadan satın almaları gerektiği hissine kapılmalarına sebep oluyor. Televizyon dizilerinde oyuncuların giydiği kıyafetler, vücut şekilleri, kullandıkları telefon, günlük hayatta göze çarpan duvar ve televizyon reklamları bu durumun yaşanmasına sebep olan en büyük faktörlerin başında geliyor.

Ne yazık ki birçok insan tüketim çılgınlığının içine farkında olmadan dahil oluyor. Çünkü para biriktirmeyi engelleyen faktörlerin hepsi, sinsice bilinçaltlarına işleniyor. Gerçeklik algısının değişmesine sebep olan dış etkenler sonucunda insanlar, ellerindeki paraları birikime yatırmak şöyle dursun, ayın sonuna zor yetirir hale geliyor.

Küçük Görünen Rakamlar En Büyük Düşman

Küçük Görünen Rakamlar En Büyük DüşmanGünlük hayata dahil olmuş alışkanlıkların çoğu gün için küçük rakamlar gibi görünüyor olsa da hesap yapılıp aylık bir sonuca varıldığında ne kadar büyük rakamların gereksiz harcamalara gittiği ortaya çıkıyor. Örneğin popüler kahve markalarının 9-10 TL gibi fahiş rakamlara sattığı kahveler, yıllık bir toplama vurulduğunda 5 yıldızlı ve her şey dahil bir otelde yapılabilecek tatil için harcanacak miktar ortaya çıkıyor. Gün içinde popüler kültürün parçası olmuş hatta bazı kesimlerde kalite etiketi olarak düşünülen bu tür alışkanlıklar, insanların ekonomiye katkıda bulunmaları için kandırılmalarının sonucu oluyor.

Maaşı az olan bir insanın dahi bu ve bunun gibi lükse kaçan alışkanlıklarını kenara bıraktığında, aynı miktarda parayı kenara koyarak çok ciddi rakamlarla birikim yapabileceği de açıkça ortaya çıkmış oluyor.

Para Biriktirmek için Yapılabilecekler

Para Biriktirmek için YapılabileceklerAslında günlük hayatta küçük görünen rakamlardaki lükse kaçan alışkanlıklar bırakıldığında bile büyük oranlarda birikim yapılabiliyor. Ancak daha fazla birikim yapmak istendiğinde de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları ortaya çıkıyor. Bu püf noktalarına uyulduğunda ise aylık olarak elinize daha fazla para kaldığını görüyor ve birikimlerinizi zamanla daha da büyütebiliyorsunuz.

  • Eğer bilgisayar kullanmayı biliyorsanız, şahsi bilgisayarınızda Excel dosyası açarak bu dosyanın kısa yolları sayesinde harcamalarınızı her hafta takip edebileceğiniz bir çizelge hazırlayabilirsiniz. Bakkaldan aldığınız sakızı dahi çizelgeye eklediğinizde paranızı ne kadar hoyratça harcadığınıza siz bile şaşıracaksınız.
  • Hazırlayacağınız Excel dosyası sayesinde gereksiz harcamalarınızı görecek ve bu sayede bilinçsiz harcamaları ortadan kaldırarak tasarruf yapmaya başlayabileceksiniz.
  • Varsa gereksiz dernek ve mecmua üyeliklerinizin iptali için uğraşmalısınız. İşinizin yoğunluğu, hayatınızın koşturmacası içinde zamanla uzaklaştığınız bu konular kullanışsız hale geldiği halde, halen ödeme yapıyor olmak çok mantıksız olacaktır. Bunları ortadan kaldırdığınızda ise tasarruf miktarınız ciddi oranda artacaktır.
  • Mümkünse kredi kartlarınızın borcunu bitirip kapatmalısınız. Yapılan araştırmalar nakit alışveriş yapıldığında çok daha az para harcandığı ve ciddi tasarruflar sağlandığını ortaya koymuştur. Nitekim günümüzde birçok zengin kişi harcamalarını nakit olarak yapmaktadır.
  • Nefsinize hakim olarak mümkün olduğunca popüler tüketim çılgınlıklarına kapılmamaya çalışmalısınız. O an için eğlenceli görünen ancak size ve hayatınıza katkısı olmayan bu harcamalar zamanla ekonominizi derinden sarsan hale gelebilecektir.
  • Sosyalleşmek için gittiğiniz mekanların daha salaş ve mütevazı yerler olmasına dikkat etmelisiniz. Menü fiyatlarının düşmesi ile birlikte harcamalarınızın hacmi de küçülecektir.
  • Hem geri dönüşüme destek olmak hem de tüketim çılgınlığına bireysel de olsa ket vurmak için alışverişlerinizde ikinci el ürünler tercih etmelisiniz. Ayrıca ucuz ve kaliteli ürünlerden yana tercih yapmanız birikim yapmak adına yararınıza olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir