Press "Enter" to skip to content

Para Avcısı ve Dolandırıcı Borsacı Jordan Belfort

Doğan Turgut 0

Para Avcısı
Orijinal Adı: The Wolf of Wall Street
Yönetmen: Martin Scorsese
Senaryo: Terence Winter
Yapımcı: Leonardo DiCaprio, Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Jonah Hill, Jean Dujardin, Ethan Suplee
Yapım: 2013 – ABD, İngiltere
Vizyon Tarihi: 7 Şubat 2014
Tür: Macera, Suç
Süre: 180 dk
Filmin Fragmanı:

Jordan Belfort Kimdir?

Geçtiğimiz sene çekilen ama 2014 yılında Türkiye’de perdeye yansıtılan Para Avcısı filmi, orijinal adıyla The Wolf of Wall Street, tarihin en ünlü ve hırslı borsacılarından olan Jordan Belfort’u konu almaktadır. Aynı isimli Terence Winter’ın romanından Martin Scorsese tarafından yönetilmiştir.

Borsayla ilgisi olan olmayan herkesin büyük ilgisini toplayan bir film olarak Para Avcısı filmi, 2014 Altın Küre Ödülleri’nde Jordan Belfort’u canlandıran başrol oyuncusu Leonardo DiCaprio’ya, komedi ve müzikal dalında “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandırdı.

Üstün oyunculuk becerisi ile Leonardo DiCaprio, Jordan Belfort’u en iyi şekilde canlandırdı ve bazı sahnelerde gülmenizi sağlarken, bazı sahnelerde Jordan Belfort’a denk gelmediğinize şükrediyorsunuz. Bir borsacı için felakete dönüşebilirdi… Aynı zamanda Jordan Belfort’u canlandırması için ilk önce Brad Pitt’in seçildiği, ama Jordan Belfort’un Leonardo DiCaprio’yu istediği biliniyor. Aralarındaki yüz benzerliği de aşikar…

Jordan Belfort ve Leonardo DiCaprio

Jordan Belfort’un nasıl birisi olduğunu anlamak istiyorsanız, film ile birebir olduğunu söylemem gerek. Şimdi 52 yaşında olan Belfort, hala dolandırdığı müşterilerine olan 110 milyon dolarlık borcunu kapatmaya çalışıyor. Annesi Belfort için “keşke benim çocuğum olduğunu yalanlayabilsem” diyor. Hayatı tamamen para ve buna bağlı olarak lüks bir yaşam, uyuşturucu, alkol, partiler, kadınlar, helikopterler ve aklınıza gelecek her türlü dolandırıcılıktan ibaret.

Hırslı bir broker iken Wall Street’te muhabbet kurduğu ilk kişiden dolandırıcılığı öğrenen Belfort, henüz 26 yaşındayken Stratton Oakmont adlı bir komisyon şirketi kurdu ve önüne gelen herkesi dolandırdı. 1990 yılında kurduğu bu şirket sonrasında hızla milyon dolarlara sahip olan Belfort, 1998 yılında yakalandı ve 2003 yılında para aklama, hisse dolandırıcılığı gibi suçlardan hüküm giydi. 4 yıl hapis cezasına çarptırılan Jordan Belfort, 22 ay hapis yattıktan sonra çıktı ve şimdilerde 110 milyon dolar ödemekle yükümlü. Belfort, bu borçların bir kısmını kendi yazdığı hayatını anlatan iki kitap ve film anlaşmalarından kazanıyor.

26 yaşında milyoner, 36 yaşında hükümlü olan Jordan Belfort, yatırımcıları ikna yoluyla dolandırmak için küçük bir ekip kuruyor ve onları eğitiyor. Daha sonra onlar sayesinde dolandırıcılık işlerini büyütüyor. Kendine koca bir imparatorluk kuran, arabaları, evi, Coco Chanel için inşa edilmiş bir yatı, birçok kadını ile yaşamaya başlar. Ama fazla sürmeden bu imparatorluk başına yıkılır. İşte, The Wolf of Wall Street – Para Avcısı filmi de işte tam olarak bunları birebir anlatan otobiyografi filmidir.

The Wolf of Wall Street

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir