Press "Enter" to skip to content

Osmanlı Dönemi’nde Sosyal Medya

Doğan Turgut 0

Yanlış okumadığınız, bildiğimiz sosyal medyadan bahsediyorum. Gerçi sosyal medya anlayışınız eğer arkadaşlarınızdan, yakınlarınızdan haberdar olmak, onlara ait fotoğraflara bakmak, paylaşımlarını takip etmekse sizde bizler gibi düşüneceksiniz.

Kartpostalların kullanıldığı ve uzaktaki yakınlarla bu şekilde iletişim kurulduğu dönemleri hatırlıyor musunuz? Kartpostal kullanımının tarihi gerçekten eski ve sosyal medya anlayışınız eğer uzaktakileri yakın etmekse, kartpostallar da o dönemde bu işi görüyordu. Eğer o dönemlerde yaşamış olsaydık, uzaktaki bir yakınımızdan aldığımız resimli kartpostallar size mutluluktan havalara uçurabilirdi. Bu nedenle internet ve sosyal medyanın kıymetini bilelim derim.

Gelelim Osmanlı Dönemi’ne… Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalmış 115 yıllık kartpostallar gün yüzüne çıktı ve bu kartpostallar o dönemin en önemli sosyal medyasını oluşturuyordu. O döneme ait sosyal yaşamın resmedildiği kartpostallar İstanbul, Mardin, Trabzon, Adana ve İzmir gibi illerimizden fotoğrafları taşıyor.

Kartpostallarla Osmanlı'dan İnsan ManzaralarıSeyhun Binzet Koleksiyonu’ndan “Kartpostallarla Osmanlı’dan İnsan Manzaraları Sergisi” ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa götürüyor. 19. yüzyılda bu resimli kartpostallarla haberleşme, Osmanlı’da da Avrupa’da olduğu gibi hızlı bir şekilde yayılmış. 1895 – 1914 yılları arasında altın çağını yaşayan ve Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla gerilemeye başlayan kartpostal dönemi, Osmanlı’nın son zamanlarına ait en güzel resimleri içeriyor.

Kartpostalların hızla yayılmasının nedeni olarak, günümüzde sosyal medya ağlarının hızla yayılması ile aynı nedenlere dayanıyor diyebiliriz. İnsanların kolay kullanımı, haberleşme sağlaması gibi nedenler elbette öncelikte. Kartpostalların zarfa koyulmayı gerektirmeyen yapısı ile hem gönderen hem taşıma işini gerçekleştiren posta şirketi hem de kendisini gönderen postanın içeriğini denetlemekle görevli olan devlet kurumlarının kolay kullanımı yayılmayı hızlandırmış.

Osmanlı Dönemi KartpostallarıKüratörlüğünü Osman Köker ile Güler Tüzün’ün, tasarımını Tan Oral’ın yaptığı, Seyhun Binzet’in zengin koleksiyonunda seçilen bu kartpostallar, Osmanlı toplumunun renkli ve etnik yönünü sergiliyor. Serginin o dönemlere ait birçok ezberi bozması da güzel bir durum açıkçası. Dilden dile değişerek gelmiş söylentilerin aksine Osmanlı toplumunun renkli ve etnik bir yaşam tarzı olduğunu bu kartpostallar göz önüne seriyor.

Kartpostallardaki resimler, Osmanlı’nın meslek alanlarını, din adamlarını, kadınlarını, sporcularını, askerlerini, müzisyenlerini ve okullarını gözler önüne seriyor. Kartpostalların ön yüzlerinde kentler, güncel gelişmeler, mimari eserler, ünlü simalar basılı. Arka yüzlerinde ise bugünün e-posta, tweet gibi kısa ve genel mesajlarına benzer yazılar yazılıp postalanıyordu. Alın size o dönemde kullanılacak en güzel sosyal medya ağı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir