Press "Enter" to skip to content

Online ve Mobil Bankacılık Güvenli mi?

Doğan Turgut 0

Banka hesapları kişilerin en özel yerleridir. İlk defa online bankacılık kullandığımda sanki dışarıdan bir göz benim hesabımı sürekli takip ediyormuş gibi hissetmiştim. Tam online bankacılığa alıştık derken, şimdide mobil olarak yaptığım banka işlemlerinde benzer duygular hissediyorum. Mobil olarak veya bilgisayarları başından bankacılık hizmetlerine girdiğinde benim gibi hisseden kişiler olduğunu düşündüğüm için bu konuda bir araştırma yapıp blog sitemde yayınlamak istedim.

İlk zamanlar bankaların yönetimleri bile online bankacılığa sıcak bakmıyordu, ancak günümüzde birçok güvenlik sistemi ile artık online bankacılık işlemleri güvenli bir şekilde yapılabiliyor. Buna ek olarak özel yöntemler kullanılarak şifrelenmiş banka uygulamaları ve wifi bağlantıları üzerinden işlem yapmanızda güvenlik açısından bir sakınca bulunmamaktadır. Yine App Store ve Google Play üzerinden indireceğiniz tüm uygulamalar gerekli güvenlik adımlarını geçtikten sonra sizlere sunulmaktadır. Ancak bunların hepsinin bir sistem olduğu ve her sisteminde bir açığı olduğu unutulmamalıdır.

Sonuç olarak şimdiye kadar büyük bir bankacılık skandalı yaşandığını görmedik. Buna şahitlik etmedik. Ancak bu olmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle bankacılık işlemlerinizi gerek mobil, gerekse bilgisayarlarınızın başından yaparken; bankaların yaptığı uyarı adımlarını dikkatli bir şekilde okumanızda, uygulamaları otomatik olarak güncelleştirmemenizde fayda var. Sistemler ne kadar güvenli olursa olsun, her sistemin bir açığı olduğu gerçeğini sakın unutmayınız.

Okura Sorular:

  • Online Bankacılık ve Mobil Bankacılıkta kullanılan güvenlik sistemleri hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
  • Sizde işlemlerinizi yaparken tereddüde düşüyor musunuz?
  • Şimdiye kadar bu konuda büyük bir sorunla karşılaşanı duydunuz mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir