Press "Enter" to skip to content

Online Alışverişlerde Karşılaşılan Tehlikeler

admin 0

İnternet kullanımının geliştiğini bilmeyen yoktur herhalde. Öyle ki, eskiden hayal olan cep telefonlarıyla bugünlerde ne işlemler yapıyoruz. Yatırımlar, banka işlemleri, araştırma, alışveriş ve daha sayılamayan birçok işlemi telefonlarımızda bulunan internet ile gerçekleştirebiliyoruz. Özellikle hızlı geçen zaman, çok fazla bazı konulara vakit ayrılmama ve daha kolay olmasından dolayı internet üzerinden alışverişler moda olmuştur. Oturduğunuz yerden birkaç tıkla ve kredi kartınızla hızlıca alışveriş 25yapabiliyorsunuz. Bu kolaylığı yanında bazı noktalarda da sakıncaları vardır. Bunlar nelermiş gelin hep birlikte bakalım.

Ürünlerin Hatalı ya da Hasarlı Olarak Teslim Edilmesi

İnternetten aldığınız ürünler size kargo aracılığıyla geldiği ve genelde alırken de resim olarak gördüğünüz için durumunun nasıl olduğunu tam kestiremezsiniz. Bu sebeple ürününüz elinize ulaştığında hatalı ya da hasarlı olarak gelebilir. Bu durum alışveriş yapanların sıklıkla karşılaştığı sorunlardır. Burada devreye alışveriş yaptığınız internet sitesinin kalitesi girer. Eğer güvenli ve büyük bir alışveriş sitesiyle çalışıyorsanız, kolaylıkla hasarlı ve yanlış ürünlerinizi iade edebilir ya da değiştirebilirsiniz. Bunun için gerekli prosedürleri uygulamanız yeterlidir. Fakat doğru bir alışveriş sitesi seçmemişseniz, iadeniz ya da değişiminizde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Kargo Sürelerinin Uzun Olabilmesi

Bazı alışveriş merkezleri çeşitli kampanyalar yapar ve ürünlerin gönderimi için de kampanya bitimini beklerler. Bu sebeple alışverişlerinizin size ulaşması uzun sürebiliyor. Öyle ki bazen 20 30 gün kadar sürdüğü oluyor. Eğer ihtiyacınız acilse siteden kargo süresini öğrenebilir ve ona göre alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öylelikle kargo süresinden mahrumiyet yaşamazsınız. Yurtdışı sitelerinden alışveriş yaparken de bu sürelere dikkat etmeniz de fayda vardır. Çünkü onların elinize ulaşma süresi daha uzundur.

Kredi Kartı Bilgilerinizin Çalınma Riski

Alışverişlerinizi internet üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız, mutlaka güvenli sitelerden alışveriş yapmalısınız. Çünkü alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerini verirsiniz. Kart bilgilerinizin ele geçirilmesi sizin için hiç hoş sonuçlar vermez. Bu sebeple alışveriş sitelerinde güvenlik uygulamaları vardır. Bunlara sahip olan büyük, kurumsal alışveriş siteleri tercihiniz olmalıdır. Ya da son zamanlarda alışveriş ödeme seçeneklerinden biri olan kapıda ödemeyi de tercih edebilirsiniz. Böylelikle herhangi bir kart ödemesi gerçekleştirmez, ürününüz kapıya geldiğinde ödemesini yaparsınız. Bu da güvenlik seçeneklerinden biridir.

Çıkarılan Artı Masraflar

Online alışverişlerde karşılaşabileceğiniz tehlikelerden biri de ödemeleriniz sonrasında tekrar masraf çıkmasıdır. Bu genelde kargo ücreti olabiliyor. Bazen ücretsiz kargo denilip, ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden alışverişinizi gerçekleştirirken bu tür ücretlere dikkat etmeli ve işlemlerinizi ona göre gerçekleştirmelisiniz. Artı masraflar yaptığınız alışveriş uygunsa bile size daha pahalıya mal olabilir. Böyle olunca da sizlerde sıkıntıya düşebilir ya da canınız sıkılabilir.

Sonuç olarak; online alışverişler insan hayatına ciddi rahatlık sunar. Fakat sanaldan yaptığınız işlemlerinizde karşılaştığınız bazı tehlikeler canınızı sıkabilir. Özellikle kredi kartı kullanımı gerçekleştirirken dikkatli davranmalı ve sizi sıkıntıya sokacak işlemlerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda yukarıda sıraladığımız alışverişlerde karşılaşabileceğiniz sıkıntılara da göz gezdirerek, daha başarılı ve uygun alışverişler gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir