Press "Enter" to skip to content

Neden Sosyal Medya?

Doğan Turgut 0

Bilgi ve bilişim çağının gelmiş olduğu noktada, insan arasında bilgi paylaşımı da artmış durumda. Bilgi paylaşımında yaşanan artış ise yeni platform ve sektörlerin doğmasını her zaman tetiklemiştir. Sosyal medyanın doğuşu da bu noktadan çıkmıştır. Günümüzde birçok sosyal ağ var ve kendinizden yola çıkan; her sosyal ağı farklı amaçlarla kullanıyorsunuz!

Her sosyal medya platformunun kendine özgü özellikleri bulunuyor. Bu özelliklerden faydalanarak da insanlarla farklı yollarda bilgi paylaşımında bulunmuş oluyorsunuz. İnternette yer alan sektörlerde meydana gelen artış bu nedenle size ilginç gelmeyecektir. Gereksiz olduğunu düşünüyorsanız da, zaten herhangi bir sosyal ağı kullanmıyorsunuz demektir!

İnteraktif bir dünyada yaşıyoruz ve buna ayak uydurmanız gerekiyor. Sosyal medya ağları, en hızlı haber kaynağımız haline geldi. Bunu kimse inkar edemez ve insanlarla bilgi, belge paylaşımlarını hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Google’ı ne sıklıkla kullandığınızın farkında mısınız? Evinizde bulunan ciltlerce ansiklopedinin yerinin artık boş olduğunu görüyor musunuz?

İnternette türeyen ve buna büyük bir katkımız olan sosyal medya sektörü neden var? Elbette ki, bizler istediğimiz için var. Dünyanın neresinde olursa olsun ulaşmak istediğimiz kişilere kolayca ulaşabiliyoruz. Ulaşma amacımıza uygun olan sosyal ağların varlığı da söz konusu. Eğer muhabbet etmek, fotoğraf paylaşmak gibi amaçlarınız varsa Facebook, görüşler ile ilgili ve sosyal haber kaynağı olarak Twitter, sosyal kariyer platformu Linkedin…

Kendinize sosyal medya üzerinde oluşturduğunuz sanal kişi kartları ile istediğini kitleye kolayca ulaşabiliyorsunuz. İşinizle ilgili bir bilgiye ve fikre ihtiyacınız olduğunda en hızlı cevabı sosyal medyadan alıyorsunuz mesela. Aynı zamanda duygu ve düşüncelerinizi sosyal ağlarda gönül rahatlığıyla paylaşıyorsunuz. Belki yüzyüze iken dile getiremeyeceğiniz konuları sosyal ağlar üzerinden kolayca paylaşıyorsunuz. Duygu ve düşüncelerinize interaktif bir tercüman olduğunu düşünebilirsiniz.

Sözlükler, Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin gibi daha birçok sosyal medya platformu bulunuyor. Bu platformun her birinin ne kadar işinize yaradığını düşündüğünüz zaman, neden var olduklarını da anlayacaksınız. Peki, bu sosyal platformlar olmasaydı nasıl olurdu? Aslında olmasaydı olurdu elbette. Ama neden böyle bir şeyden mahrum kalalım ki. Faydası olduğunu biliyoruz ve zararlı diye bahsedilen noktaların tamamen kullanıcılarla alakalı bir durum olduğu biliniyor. Sizin sosyal medya ağlarını kullanma amacınız, neden var olduklarından çok daha önemli.

Özgür bir şekilde duygularınızı paylaştığınız, uzaktaki arkadaşlarınızla iletişim kurduğunuz, istediğiniz bilgilere anında ulaştığınız sosyal medya platformları, yeni sektörlerin doğmasını da tetikliyor. Sosyal medya uzmanlığı örneğin, çağımızın en iyi mesleklerinden birisi haline geldi. Kurumsal bir şirketin iletişim bilgilerine birer birer sosyal medya hesapları da ekleniyor. Eğer gereksiz olsaydı koca firmalar neden sosyal medyaya yönelir di?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir