Press "Enter" to skip to content

Mobil Uyumluluğun Seo Açısından Önemi

Doğan Turgut 0

Webmasterların arama motorlarında üst sıralara çıkmak adına yaptıkları işlemlerin tamamı Seo olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde bu çalışmalar genellikle Google arama motoruna yöneliktir. Google ise sitelerin üst sıralarda bulunması için kullanıcı memnuniyetini üst sıralarda tutmalarını şart koymakta ve buna göre değerlendirme yapmaktadır. Günümüzde, kişilerin oldukça büyük bir kısmı, akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden internet sitelerini ziyaret etmektedir. Google da ziyaretçilerin sitelerde rahatlıkla zaman geçirmelerini ve yazılanları okuyabilmeleri adına, sitelerin mobil uyumlu olmasına dikkat etmektedir.

Özellikle 21 Nisan 2015 mobil uyumluluk güncellemesiyle beraber, sitelerin üst sıralarda yer alabilmeleri için mobil uyumlu olmaları şart olmuştur. WordPress, Blogger gibi sitelerde mobil uyumluluğu sağlamak oldukça kolaydır. Pek çok temanın mobil uyumlu olmasının yanı sıra, basit eklentiler kurularak da sitelerin telefondan ve bilgisayardan girildiğinde farklı şekilde görünmesi sağlanabilmektedir.

Mobil Uyumluluk Nedir?

Mobil Uyumluluk Nedir?Mobil uyumluluk, internet sitelerinin telefon ve akıllı telefon gibi teknolojik cihazlardan da rahatlıkla kullanılabilecek donanıma sahip olması anlamına gelmektedir. Bu uyum için temaların mobil uyumlu olması gerekmektedir. Kimi temalar, telefondan ve bilgisayardan giriş yapan kullanıcılara aynı görünümü vermektedir. Tek fark, boyutların kullanılan cihaza göre değişmesidir. Eğer temanızdan memnunsanız ve sitenin teknik konularıyla fazla uğraşmak istemiyorsanız en iyi seçim bu olacaktır. Kimi temalar içinse, mobil ve bilgisayar görünümü tamamen farklı olmaktadır. Bu karma temalarda, telefon üzerinden görülen görüntü çoğunlukla fazlasıyla basit ve kullanıcı dostudur.

Sitelerin Mobil Uyumlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Sitelerin Mobil Uyumlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?Sitelerin mobil uyumlu olup olmadığını anlamak için; telefon ve tabletlerinizden siteyi ziyaret ederek, bilgisayar görünümünden farklılığını ve rahatlıkla okunup okunmadığını kontrol edebilirsiniz. Ancak bu yalnızca nitel bir gözlem olacaktır. Daha nicel bir gözlem yapmak adına Google tarafından sunulan, mobil uyumluluk kontrolünden sitenizi kontrol edebilirsiniz. Bu işlem sırasında sitenizin adını yazıp, sorgulamanız yeterli olacaktır. Size, sitenizin uyumluluk durumunun yanı sıra; mobil cihazlardan nasıl göründüğünü de gösterir. Ayrıca bazı sitelerde, çok daha detaylı analizler bulunmaktadır. Mobil cihazların türü ve ekran boyutlarına göre sitenizin görünürlüğü inceler. Yine de unutmamalısınız ki dikkate alınması gereken Google olup, kendi servisinden yararlanmanızda fayda bulunmaktadır.

Mobil Uyumluluk Nasıl Sağlanır?

Mobil Uyumluluk Nasıl Sağlanır?Sitenizin mobil uyumluluğu bulunmuyor ise bir an önce mobil uyumlu olmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde ne kadar kaliteli bir site ortaya çıkarırsanız çıkarın, istediğiniz sıralamaya gelmeniz mümkün olmayacaktır.

  • Sitenizin temasını değiştirme imkanınız bulunuyorsa, en güzel çözüm budur. İsterseniz mobil uyumlu bir tema satın alarak kurulumunu gerçekleştirebilir, isterseniz de var olan temanıza mobil uyumluluk özelliği kodlayabilir ya da kodlatabilirsiniz.
  • Blogger tabanlı bir site kullanıyorsanız, yalnızca ayarlar kısmına girerek; mobil kullanıcılar için ayrı bir tema kullanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Temanızın mobil uyumlu versiyonu bulunuyorsa, seçenekler arasından bunu seçebilirsiniz. Aksi takdirde, Blogger’ın klasik temalarından tercih etmeniz mümkün.
  • Siteniz WordPress ve yeni bir tema kullanmak istemiyorsanız, başta WP Mobile Edition olmak üzere farklı eklentiler kullanarak, bir mobil tema sahibi olmanız mümkün olacaktır. Yapmanız gereken; admin panelinden ya da program yardımıyla eklentiyi yüklemekten ibaret. Ardından; panelde çeşitli ayarlar yapabileceğiniz bir bölüm ortaya çıkacaktır. Buradan, temanızın rengini ve reklam yerleşimini ayarlayabilirsiniz.

Sitenin Mobil Uyumlu Olmamasının Zararları

Sitenin Mobil Uyumlu Olmamasının ZararlarıSiteniz, mobil uyumlu değilse, 21 Nisan 2015 tarihindeki Google güncellemesinin ardından sıralamalarda geriye düşmeye başlamıştır. Zaman içerisinde bu düşüş daha da artacaktır. İşin güzel yanı ise sitenizi mobil uyumlu yaptığınız takdirde, bir miktar zamana ihtiyaç olsa da eski sıralamanıza geri çıkmanız mümkün olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir