Press "Enter" to skip to content

Marka Nasıl Bulunur? Nasıl Oluşturulur?

admin 0

Benzer ürünleri bir birinden ayırt etmek için kullanılan isim; logo, amblem, resim, sembol gibi işaretler markanın temelidir. Tamamen bir oluşumdur ve oldukça değerlidir. Piyasaya sürülen ürün için ilk olarak markalaşma çalışması yapılır. Bunun için ürünün ambalajı, şekli kapağında kullanılan harfler, sayılar, sözcükler titizlik ile seçilerek iyi bir tanıtım yapılır. Markalaşmış ürünler, yıllarca ilk tercih olarak kullanılır. İyi seçilmiş bir marka ürünün değerini yıllarca korumasını sağlayacaktır.

Marka satılabilir, devredilebilir veya gelecek nesillere miras olarak bırakılabilir. Piyasaya çıkarmaya hazırlanılan ürün için marka aranırken; akılda kalıcı olması, şaşırtıcı olması, dikkat çekici olması ve başka markalardan farklı olması gibi ayrıntılar dikkate alınır. Ürünün piyasada yer edinebilmesi için kullanılan marka ile birlikte bir imajının olması ve hangi tüketici kitlesine hitap ediyorsa markanın onu çağrıştırması önemlidir. Yıllardır kullanılan ve imaj oluşturmuş markaların piyasa değeri, kullanıcı kitlesi, kullanıcı yaşı hata bazı ürünlerde kullanıcı cinsiyeti belirmiş, her bireyin kafasında oluşmuştur. İşte markanın ürünü en üst seviyeye çıkarması buna denir.

Marka Nasıl Oluşturulur?

Marka Nasıl Oluşturulur?Marka; bir ürünün diğerlerinden ayırt edilmesine yarayan, semboller bütünüdür. Marka belirlenirken ilk olarak akılda kalıcı olması, ürünün niteliğine uyması, dikkate alınmaktadır. Bir ürünün istenen başarıyı gösterebilmesi, benzer ürünler ile rekabet edebilmesi, piyasada pazar edinebilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasında markanın rolü tartışılamaz. Avrupa ülkelerinde şirketin kuruluşundan itibaren tanıtımını yapan şirketler, şirketin markasını belirlemek için özel yazılımlar hazırlamaktadır.

Piyasa araştırması yapılarak karar verilen şirket markası, birtakım harfler ve dikkat çekici şekillerin kullanılması ile akılda kalıcı hale getirilir. Dünyada ve ülkemizde yeni oluşturulan markaların, piyasada zaten bulunan markalar ile aynı olması hatta benzer olması yasaktır ve Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanmaz. Bu durum, ürünler arasındaki rekabete terstir ve başka bir ürünün isim hakkını kullanmaktır.

Marka belirlenirken Bazı Kriterler Dikkate Alınmalıdır

Marka belirlenirken Bazı Kriterler Dikkate Alınmalıdır

  1. Ürününüz için seçtiğiniz marka kolayca söylenebilmelidir. Söylenmesi zor kelimeler, alıcı kitlesinin tercihi olmayacaktır.
  2. Ürününüz için seçtiğiniz markanın okunuşu kolay olmalıdır. Okunması kolay olan markalar, müşteri kitlesi tarafından daha fazla tercih edilir.
  3. Seçtiğiniz marka akılda kalıcı olmalıdır. Marka oluştururken en çok dikkat edilen akılda kalıcı olmasıdır. Bu iyi bir reklam için gereklidir.
  4. Ürün için seçilen marka dalga geçilecek kelimeler içermemeli, yanlış anlamlar çıkartılmaya müsait olmamalıdır. Reklamın iyisi kötüsü olmaz diye düşünenler olabilir. Fakat markanızın uzun yıllar kullanılması için saygın bir isminin olması önemlidir.
  5. Başka firmalar tarafından kullanılan markalar ile aynı ya da benzer olmamalıdır. Aynı veya benzer seçilen markalar, Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanmayacaktır. Onaylansa dahi bu ürüne zarar verir. Diğer ürünün kopyası, taklidi olarak değerlendirilecektir.
  6. Ürünün girdiği sektöre yakışan bir marka tercih edilmelidir. Kullanılan esprili ve ciddiyetsiz markalar, gayet ciddi ve kaliteli bir ürün hakkında yanlış izlenimler bırakabilir.
  7. Günümüzde markalar internet ortamında çok fazla dolaştığı için, hatta çıkarılan ürün internet üzerinden pazarlandığı için, seçilen markanın sonuna xxx.com yakışmalıdır. Artık televizyon reklamlarının yerini, internet reklam ve tanıtımları almış vaziyette; hatta direk ürünler internetten pazarlanmaktadır. Bu sebeple küçük bir ayrıntı gibi görünen internet adresi uyumu, dikkate alınması gereken önemli bir ayrıntıdır.
  8. Markanın kısa seçilmesi akılda kalıcılığı kolaylaştıracaktır. Üç ya da dört harf kullanılarak oluşturulan markalar, daha kolay akılda kalır.
  9. Marka seçilirken sesli ve sessiz harflerin sıralı kullanılması, özellikle ülkemizde kullanılan lisan için önemlidir. Orta yaş üstü bireyler her ismi kolaylıkla telaffuz edemez. Bu da müşteri potansiyelinin düşürülmesi demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir