Press "Enter" to skip to content

Yeni Nesil Kendi İşinin Patronu Olmak İstiyor! Peki Bu Mümkün mü?

Doğan Turgut 0

 

Eski nesil için çok fazla şey söyleyemeyeceğim ancak yeni jenerasyonu gözlemlediğimde herkes kendi işinin patronu olmak istiyor. Kimse bir yerde çalışayım, kazandığım ile yetineyim derdinde değil. Herkes patron olayım, çalışanlarım olsun ve çok para kazanayım gayesinde. Bunun bana göre tek sebebi var o da internet. Özellikle görsel sosyal medya’nın lüks odaklı paylaşımları insanları daha çok para hırsına itiyor.

İnternetin son 15 yıllık gelişimini gözlemleyen yeni nesil, internet ekonomisinin büyümesinden faydalanmak ve herkesin hayali olan kendi işinin patronu olmak algısını hayata geçirmek istiyor. Daha az çalışmak, daha çok para kazanmak, çalışanlarını idare etmek, bağırmak, çağırmak, esmek, gürlemek, bankalarda havalı havalı gezinmek yani kısacası PATRON olmak…

İstemek başarmanın yarısıdır” derler ancak bir işin yarısını halletmek diğer yarısını halledeceğiniz anlamına gelmez. Şimdi gelin beraber inceleyelim; Kendi işinin patronu olmak internette anlatıldığı kadar kolay mı? Her isteyen bunu başarabilir mi? Bu yolda ne gibi zorluklar bizleri bekliyor?

Öncelikle her isteyen rahatlıkla internet sitesi, e-ticaret sitesi, forum veya blog sitesi açabilir. Üç beş kuruş para kazanabilir veya hiç kazanamayabilir. Okyanusa küçücük bir taş atmanın ne bir zararı olur ne de bir faydası. Ancak siz o taşı birilerinin bulmasını ve bulduğu zamanda size para kazandırmasını bekliyorsanız; bunun için hayal etmekten çok daha üstününü yapmak zorundasınız.

Eğer siz web üzerinde başarılı girişimler yapmak istiyor, yaptığınız projelere, sattığınız ürünlere ve verdiğiniz hizmetlere yüz binlerce kişinin talep etmesini istiyorsanız; bunları yapmak için her işte olduğu gibi ilk olarak Maddiyata ihtiyacınız vardır. Nedense internet üzerinde sermayesiz, hatta beş kuruşsuz zengin olma isteği kol gezmektedir. Kim uydurduysa bu basit yalanı, büyük bir kitle inandırılmış ve inandırılmaya da devam etmektedir.

Sıradan bir web sitesi açmak ve ciddi hitlere ulaştırarak; adsense, advertorial ve affiliate gibi reklam modelleri ile para kazanacak bir web projesinin bile bir ton maddi gideri bulunmaktadır. Ancak insanlar olaya şöyle bakmaktadır. Alırız bir domain, atarız bir hostinge kurarız wordpress’i sonrası para kazandıkça yavaş yavaş büyürüz.

İnsanların bu mantıktan kurtulması gerekmektedir. Evet yukarıdaki mantık doğrudur ancak o bir iş değil bir hobidir ve hobilerde ilk amaç para kazanmak değil insanın boş vakitlerini doğru değerlendirmesidir.

Eğer siz gerçekten web üzerinde bir iş yapacaksanız ilk olarak yapmayı düşündüğünüz bu işin gelir – gider tablosunu belirlemelisiniz. Senelik hosting gideri, tasarım çalışmaları, sosyal medya yönetimi, site için ve dışı arama motoru optimizasyonu, editör giderleri, ofis ve şirketsel giderlerin hepsini hesaplamalısınız. Ardından bunları yaptığınızda kazanmanız muhtemel kazancınızı minimum düzeyde tutarak hesaplamalısınız. Çünkü işler hiçbir zaman sizin hayal ettiğiniz gibi gitmeyecek. İşte bu unsurlar ciddi bir şekilde hesaplandıktan sonra yatırımınızı yapmalı ve kendi işinizin patronu olmayı hayal etmelisiniz.

Nasıl bir bakkal açmak için bütçeye ihtiyacınız varsa web üzerinden para kazanmak ve kendi işinizin patronu olmak içinde aynı yatırım sermayesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Ticaret yapmaya başlamak için nasıl sermaye gerekse, E-ticaret veya web girişimleri içinde sermaye gereklidir. Bu konuda gerek çevremde gerekse webmaster forumlarında çok fazla hatalı web girişimi gördüğüm için bu tarz bir konu yazmak istedim umarım okuyanlara bir katkı sağlamıştır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir