Press "Enter" to skip to content

İşkolik Yapan Meslekler

Doğan Turgut 0

Birçoğumu büyük kentlerle büyük işlerle uğraşıp gelecek kaygısı ve para kazanma hırsıyla bir ömrü geçiriyoruz. Eğer işinize aşırı bağlı bir insansanız arkadaşlarınız ve eşiniz-dostunuz tarafından işkolik olarak değerlendiriliyorsunuz. Sonrada soruların ardı arkası kesilmiyor ve “bu kadar parayı mezara mı götüreceksin,” diye de işkolikliğiniz belgeleniyor.

Elbette geleceği düşünmek, işte başarılı bir kariyere sahip olmak, para kazanmak önemli. Ama işkolikliğin fazlası da zarar ve eğer önüne geçilmezse hayatı hem kendiniz hem de yakınlarınız için çekilmez hale getirebiliyorsunuz. Hatta bazı uzmanlar bunu psikolojik bir hastalık olarak değerlendiriyor ve beyin gücüyle iş yapanlarda sıklıkla görüldüğü belirtiyorlar.

İşkolikliğin çıkış noktası olarak gelecek kaygısı gösteriliyor. Modern çağın hastalığı olarak da bilinen işkoliklik, büyük kentlerde yaşayan kişilerde daha sık görülüyor. Kişiler gelecek kaygısıyla kendini yaptıkları işe adayarak maaş artışı veya terfi bekliyorlar. Elbette para kazanmayı ailesinin geçimini daha iyi sağlamak için yapan çalışan fert, bu sırada ailesini ihmal ediyor.

Uzmanlar bu hastalığın en fazla erkeklerde görüldüğünü söylüyor. Bunun nedeni ise erkeklerin, kadınlar kadar kendilerine vakit ayırmamaları gösteriliyor. Harvard Üniversitesi’nde bir grup öğrencinin akademisyenler gözetiminde yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre beyin gücü ve zihin gücünü kullanan meslek gruplarında işkolikliğe yakalanma riski artıyor. Fiziki olarak çalışanların bir süre sonra yoruldukları için enerjilerinin tükenip işi sonlandırma gereksinimi duymaları, işkolik olmalarını engelliyor.

Dünya üzerinde işkolikliğin en fazla görüldüğü çalışan tipi borsacılık ve gazetecilik. Ölüm riski ve az miktarda maaş almalarına rağmen savaş bölgelerindeki gazetecilerin işkolikliğe yakalandıkları görülüyor. Bunu meslek aşkı olarak da değerlendirebiliriz. Ayrıca borsacılık faaliyetleriyle ilgilenen şirket borsacılarının sürekli düşünmeye maruz kalarak bu hastalığa yakalandıkları belirtiliyor. Diğer bir meslek grubu ise bilgisayar programcılığı. Bir bilgisayar programcısı, günde 20 saate yakın bilgisayar başında geçiriyor ve az bir uykudan sonra kaldığı yerden işine devam edebiliyor.

Birçok psikolojik rahatsızlık gibi işkolikliğin de tedavisi mümkün. Hastalığın belirtileri arasında en sık görülenler;

  • Ertesi gün işini bugünden düşünmek,
  • Sinirlilik hali,
  • Her şeyi kontrol etme arzusu,
  • Kendinden başkasının işi yapmayacağını düşünmek,
  • Geceleri uyumak yerine riskleri gözden geçirmek,
  • Aile bağlarının kopma noktasına gelmesi,
  • İşyeri dışındaki kişilerle görüşmeme isteği,
  • Kimseden yardım almama.

İşkolikliğin kontrol altına alınması için kişinin rahatsızlığını kabul etmesi gerekiyor ve psikolojik tedavi görmesi gerekiyor. Daha çok anksiyete bozukluğunda kullanılan ilaçlar sayesinde, kişinin daha vurdumduymaz olması sağlanabiliyor. Birçok işkolik, bunu inkar eder ve bu nedenle de tedaviyi kabul etmezler. Bu durumda da aileleri başta olmak üzere yakın çevrelerine gösterdikleri ilgisizlik sorunları daha içinden çıkılamaz hale getiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir