Press "Enter" to skip to content

İş ve Sosyal Hayat Dengesi Nasıl Kurulur?

Doğan Turgut 0

Hayatın devam etmesi, ihtiyaçların giderilmesi için çalışmak şarttır. İnsanlar daha iyi bir eve sahip olmak, yeni bir araba alabilmek, temel ihtiyaçlarını karşılamak için iş hayatına girerler. Bazen de iş hayatı insanlara daha geniş bir çevre kazandırır. Bazı insanlar işlerini hayatlarının tam merkezine yerleştirerek iş kolik bir yapı sergilerler. Bu durum kendilerini sosyal hayattan, çevre ile olan ilişkilerini etkileyerek sadece işlerine odaklanmalarını sağlar. Fakat insanların daha sağlıklı, sosyal olmaları için iş hayatı tek başına yeterli değildir. İşin stresini atabilmek, yorgunluğu gidermek için sosyal hayatta gereklidir.

İnsanlar çalıştığı sürece sadece bedenen değil zihin olarak da yorgunluk hissederler. Bedensel yorgunluk uyku ile giderilse de zihin yorgunluğu insanın psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Zihni dinlendirmek için iş dışında aktivitelere katılmak, iş ortamından kurtulmak, iş dışında hobiler ile uğraşmak gerekir. Haftada bir kez gidilen sinema, arkadaşlarla bir kahve içme bile zihninizi rahatlatacak, kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Kaliteli Bir Uyku Her Şeyin Başlangıcı

Kaliteli Bir Uyku Her Şeyin BaşlangıcıUyku, insan bedeninin en önemli ihtiyacıdır. Yeni bir işe başladıysanız veya kendi işinizi kurmak için girişim planları yapıyorsanız uykudan feragat etme hatasını yapabilirsiniz. Gereğinden az uyuyan insan gün içerisinde beden tam dinlenmediği için stresli olacak, halsiz hissedecektir. Uyku kalitenizi yükselttiğinizde yaşam kalitenizde yükselecektir.

Uyku kalitesini yükseltmek için, rahat bir yatak ve yeterli yükseklikte bir yastık edinin. Uyuduğunuz odanın karanlık olmasına özen gösterin, gündüz saatlerinde veya gün ışımaya başladığında uyuyorsanız uyku bandı kullanın. Gece uykusu vücut için dinlendirici ve yeni güne hazırlayıcıdır. Gece uykusunu ihmal etmeyin. Uyuduğunuz odada cep telefonu dahil radyasyon yayan cihazlar bulundurmayın.

Eve İş Getirmeyin

Eve İş GetirmeyinSosyal bir hayatınız olduğunu, aile yaşantısını ihmal etmeyin. İş yerinizde misafir ağırlamadığınız gibi ofisin işlerini, stresini evinize taşımayın. Eviniz sizin kaleniz! Orada sevdiklerinizle birlikte vakit geçirin. Yemek yapmak, iş dışında konularda araştırma yapmak, sevdiğiniz yazarın yazılarını okumak, oyun oynamak, aile ziyaretleri ve müzik dinlemek için zaman ayırın. Hayatınızın hepsini sosyal hayata veya iş hayatına ayıramazsınız.

İş yerinde geçirdiğiniz vakti verimli kullanın. İş yerinde aile içinde yaşadığınız sorunlarla boğuşmak verimli çalışmanızı engeller. Bunun için iş yerine girerken aile, ev sorunlarını eve girerken iş sorunlarını askıya takın.

Ne kadar yoğun olursanız olun sevdiklerinizle vakit geçirin. Öğle yemeğini eşinizle yiyebilirsiniz. İş çıkışı sevdiğiniz bir kafede yarım saat arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz. Hafta sonlarını kısa tatillere ayırabilirsiniz. Hobileriniz için vakit ayırın.

İşinizi Sevin ya da Sevdiğiniz İşi Yapın

İşinizi Sevin ya da Sevdiğiniz İşi Yapınİş hayatı zorlu bir yaşamdır. Tüm gününüzü işinize ayırmayın. Makul ve verimli çalışabileceğiniz saatler arasında mesai yapın. Çok uzun çalışma saatlerinden kaçının. İnsanlar sevdikleri işlerde çalıştıklarında daha mutlu olurlar. Sevdiğiniz işi yapmak için çabalayın. Eğer zorunlu olarak ilgi duyduğunuz alanda çalışıyorsanız bunu sorun yapmayın. Unutmayın, iş yerinde sıkılabilirsiniz fakat oraya eğlenmek için değil ihtiyaçlarınızı karşılamak, yaşam kalitenizi yükseltmek için para kazanmaya gidiyorsunuz.

Özellikle iş yerinde bunalan insanların sosyal hayatlarına değer vermeleri gerekiyor. Eğlenceli bir işiniz yoksa çok bunalıyorsanız bunu sadece zorunlu bir görev olarak görün ve mesai bitiminde sevdiğiniz uğraşlarla ilgilenin. Sevdiklerinizle vakit geçirerek, iş dışı konularla kafa dağıtın. Her şeye yetmek zorunda değilsiniz. Tüm işi siz yüklenemezsiniz. Her gün yemekleri sizin yapmanız veya tüm evin düzenini sizin sağlamanız gerekmiyor. Ev işlerinde de iş paylaşımı yapın. Aile bireylerinizden yardım isteyin. Böylece ev işleri daha kısa sürede bitecek, eğlenmek ve sosyal hayata katılmak için daha fazla vaktiniz kalacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir