Press "Enter" to skip to content

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Farkları Nelerdir?

Doğan Turgut 0

Apple geçtiğimiz hafta iPhone’un yeni modelleri ile karşımıza çıktı. Neredeyse 1 senedir iPhone 6 modelinin piyasaya ne zaman sürüleceği nasıl özelliklere sahip olacağı konuşuldu. Ama iPhone 6 Plus ile ilgili hiçbir söylenti duyulmamıştı. Yalnızca iPhone’un yeni modellerinde daha büyük ekranlar getireceği söylenmiş, iPhone 6 modelinin sızan görüntülerinde böyle bir şey görülmeyince dedikodu olduğu düşünüldü. Ama Apple bomba gibi Plus modelini piyasaya sürdü.

iPhone kullanıcılarının birçoğu başka bir akıllı telefon kullanmayacağını ve başka cep telefonu tercih ederlerse bunun nedeninin yalnızca daha büyük ekran ihtiyacından olacağını söyler. İşte Apple bu söylemi dikkate almış olacak ki, hem büyük ekran hem de standart iPhone ekranı olan iki modeli birden piyasaya sürdü. Bu hareket Apple için gerçekten güzel tepkiler aldı ve Türkiye’de 26 Eylül’de piyasaya sürülecek olan iPhone 6 Plus için şimdiden uzun bir sipariş listesi oluştu.

4.7 inçlik ekranı ile iPhone 6 ve 5.5 inçlik ekranı ile iPhone 6 Plus modellerinin karşılaştırmasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Plus modeli tam anlamıyla iPhone’dan vazgeçemeyen ama büyük ekran isteyen kullanıcılara hitap eden bir model olarak piyasaya sürüldü. Bu iki model aynı zamanda iPhone’un şimdiye kadarki en ince ve büyük modelleri. iPhone 6 modeli 6,9 milimetre inceliğindeyken iPhone 6 Plus 7,1 milimetre.

iPhone 6 Plus modelinin diğer modellere göre daha iyi bir çözünürlüğe ve hıza da sahip olduğu biliniyor. Her iki yeni iPhone modeli de, Retina HD çözünürlük özelliği ile dikkatleri çekiyor. iPhone 6 modeli 1334 x 750 Retina HD özelliğiyle; iPhone 6 Plus ise 1920 x 1080 Retina HD özelliği ile dikkat çekiyor.

Hem iPhone 6 hem de iPhone 6 Plus, 8 mp’lik iSight kameraya sahip. Diğer iPhone modellerinde olduğu gibi bu iki yeni modelinde, 16, 64 ve 128 GB’lık versiyonları bulunuyor. Aynı zamanda iki modelde de gümüş, altın ve uzay grisi renk seçenekleri yer alıyor.

Apple’ın kendi sitesinden fiyatlara baktığımızda, iPhone 6 için 2.349 TL’den başlayan; iPhone 6 Plus modelinde ise 2.649 TL’den başlayan fiyatlar görüyoruz. 26 Eylül itibariyle siparişlerinizi vermeye başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir