Press "Enter" to skip to content

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğan Turgut 0

Günümüzde yaygınlaşan, online internet sitelerinden alışveriş, oturduğunuz yerden kolayca alışveriş yapma imkanı sunar. Siz kahvenizi yudumlarken, dakikalar içinde aradığınız ürünün değişik model ve fiyat seçenekleri karşınızda olacaktır. Üstelik kullanıcı yorumlarını okuyarak, almak istediğiniz ürün hakkında fikir sahibi olabilir, eksik ve fazla bulunan özelliklerini saniyeler içinde öğrenebilirsiniz. Kapıda ödeme, kredi kartlı ödeme gibi değişik ödeme imkanları da sunarlar. Fakat tüm bu güzel yönlerinin dışında, kafanızı karıştıran yönleri de bulunmaktadır.

İnternetten alışveriş yapmak için önce güvenli bir site tercih edilmeli ve sözleşme iyi okunmalıdır. Hızla sözleşme yapmak; kredi kartı hesap numarasını, TC kimlik numarasını, telefon numarasını ve daha birçok gizli bilgiyi tehlikeye atacaktır. Her ürünün kargo kazalarına ve hatalı ürünlere karşı verdiği güvenceler bulunmasına karşın, bu olumsuzluklar zaman kaybına yol açacak ve fazladan iade ve kargo süresi tekrar tekrar beklenecektir.

Kredi Kartı Hesap Numarasının Gizliliği

Kredi Kartı Hesap Numarasının GizliliğiGünümüzde kredi kartı olmadan, sadece hesap numarasını kullanarak banka hesaplarını boşaltan birçok dolandırıcı bulunmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yaparken, sitenin bilgisayar güvenliği konusundaki tecrübeleri dikkate alınmalıdır. Yetersiz güvenlik tedbirleri, bankadaki paranızın bir anda buharlaşmasına yol açar. Bu sebeple, deneyimli ve çok kullanılan internet siteleri tercih edilmelidir.

TC Kimlik Bilgilerini Paylaşan veya Satan Siteler Bulunmaktadır

Son dönemlerde birçok insanın şikayet ettiği, TC kimlik bilgilerinin paylaşımı, araştırılmadan yapılan internet sitelerindeki alışverişlerde çok sayıda olmaktadır. Özel bilgilerin paylaşıldığı internet alışverişleri, güvenlikli ve tanınmış internet sitelerinden yapılmalı ve bu konuda güvence veren şirketler tercih edilmelidir.

Ürünü Görmeden, Dokunmadan Almak Kafa Karıştırıcı Olabilir

Ürünü Görmeden, Dokunmadan Almak Kafa Karıştırıcı Olabilirİnternet sitelerinde müşteriye sunulan ürünler çok çeşitlidir. Oturduğunuz yerden sipariş vermek çok kolaydır. Fakat özellikle giysi, ayakkabı, ev tekstili gibi ürünlerde sadece ekrandan görmek yanıltıcı olabilir. Giysilerin bedeni tutmayabilir veya kumaşın cinsi istediğiniz gibi çıkmayabilir. Özellikle internetten ayakkabı almak, ayak numarası tutmadığı durumlarda zaman kaybına yol açacaktır. Tüm bu ayrıntılar dikkate alınmalı ve sonrasında, bu tür alışverişleri internetten yapmaya karar verilmelidir.

Alınan Ürünün Elinize Ulaşması Zaman Alır

En kısa sürede kargoya verilen ürünler bile en az 3 günde elinizde olacaktır. Bu süre mesafeye, alışveriş yoğunluğuna göre çok daha uzayabilir. Özellikle, bayramlar gibi her ailenin yoğun alışveriş yaptığı dönemlerde, siparişini verdiğiniz ürünün elinize ulaşması 15 günü bulabilir. İnternetten alışveriş yapılırken, bu süre dikkate alınmalı ve mümkünse gerekli ürünler günler öncesinden sipariş verilmelidir.

Kargoya Verilecek Ürünler Dayanıklı Olmalıdır

Kargoya Verilecek Ürünler Dayanıklı Olmalıdırİnternet üzerinden her türlü alışveriş yapılmaktadır. Fakat dayanıksız, çabuk bozulan ve kırılan ürünler, yolda istenmeyen kazalara kurban gidebilir. Tabi ki alışveriş yapılan internet sitesi, ürün müşterinin eline ulaşana kadar kazalardan sorumludur. Fakat bu ürünün iade edilip tekrar yeni ürünün kargoya verilmesi demektir ve buda tekrar beklemek anlamına gelir. Bu sebeple internetten alınan ürünler kırılma ve bozulmaya karşı dayanıklı ürünler olmalıdır.

Oldukça Fazla Sahte Alışveriş Sitesi Bulunmaktadır

Her gün televizyonlardan duyarız. Yeni bir internet dolandırıcı çetesi çökertildi denir. Günümüzde en kolay yapılan ve en çok para kaptırılan internet dolandırıcıları, çok yaygındır. Piyasada tanınan ve güvenli bir internet sitesinden alışveriş yapılmalı ve kredi kartı hesapları da dahil para kaptırılmamalıdır. Fazla bilinmeyen internet sitelerinden alışveriş yapmak paranızı ve bilgilerinizi riske atacaktır.

Ürünler Ekranda Görünenden Farklı Çıkabilir

Ürünler Ekranda Görünenden Farklı ÇıkabilirBazı ürünlerin ebatları ekrandaki çekime göre; büyük veya küçük, bazı ürünler ise ekranda görünenden koyu veya açık renk olabilmektedir. Sipariş veren müşteri, eline gelen üründe hayal kırıklığı yaşayabilir. Siparişlerde çekim farklılıkları dikkate alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir