Press "Enter" to skip to content

Teknoloji Devi Intel’in CEO’su Brian Krzanich Görevinden İstifa Etmek Zorunda Kaldı

Doğan Turgut 0

ABD’li teknoloji devi Intel’in CEO’su Brian Krzanich’in bir şirket çalışanıyla yakın ilişkisi kurması sebebiyle istifası istendi. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Intel’de şok bir istifa depremi yaşandı. Intel’de uzun yıllardır CEO’luk görevi yapan Brian Krzanich’in yapılan araştırmalar sonrasında şirket bünyesinde bir çalışanla yakın ilişki kurduğu ortaya çıktı.

Şirket tarafından resmen doğrulanan olay sonrası Intel tarafından Krzanich’in istifası istendi. Intel tarafından yapılan açıklamada, Krzanich’in bir şirket çalışanıyla geçmişte yakın bir ilişki yaşadığı bilgisinin yönetim kuruluna ulaştığı ve anında CEO’nun istifasının istendiği belirtildi. Krzanich ise talep edilen istifayı kabul ederek görevinden ayrıldı.

Intel: Değerlerimize Saygılı Olunmalı

Yaşanan ani istifa olayı sonrası ABD’li teknoloji devi tarafından da konuyla ilgili resmi açıklama yapıldı. Şirket tarafından yapılan duyuruda, Krzanich’in yaşamış olduğu ilişkinin hem şirket içinden hem de şirket dışından hukukçular ve danışmanlar tarafından incelendiği belirtildi.

Intel cephesinden yapılan açıklamada Krzanich’in şirketin tüm yöneticileri için geçerli olan “yakın ilişkiye girmeme” politikasına uymadığına yer verilirken, tüm çalışanların Intel’in değerlerine saygılı olunması ve iş ahlakı ilkelerine uyulması gerektiği vurgulandı.

Intel Yeni CEO için Araştırmalara Başladı

Krzanich’in istifasının Intel tarafından kabul edilmesinin ardından yönetim kurulu yeni CEO’yu belirlemek için de hemen çalışmalara başlamış durumda. Şirketten yapılan açıklamada yeni CEO’nun belirlenmesi sürecinde hem şirket içi hem de şirket dışı adayların değerlendirileceğine yer verildi.

1982 yılından beri teknoloji devinde görev yapan Krzanich, 2013 yılının Mayıs ayında Intel’de CEO’luk görevini üstlenmişti. Ancak bu istifa ile Intel’de kuralların herkes için işlediğini de görmüş olduk. Yaşanan istifanın ardından Krzanich’in şirketin internet sitesinde yer alan kişisel bilgileri de kaldırıldı. Otoriteler şimdi dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Intel’in yeni CEO’sunun kim olacağını merak ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir