Press "Enter" to skip to content

İnternette Rahatsız Edici İçeriklerle Mücadele: İhbarWeb Nedir?

Doğan Turgut 0

Genel olarak internet hakkında ne düşünüyorsunuz? Yani sizce internet, nasıl bir araç? Birçoğumuzun eli – ayağı olan internet, bazı kişiler tarafından kötü niyetle de kullanılabiliyor. Burada suçlu olan elbette internet değildir; onu kötü amaçla kullanan kişilerdir. Düşünsenize saatlerce kuyrukta bekleyerek yaptığınız ödeme işlemlerini, internet sayesinde saniyeler içinde yapabiliyorsunuz. Çok beğenip numarasını bulamadığınız ayakkabıyı, internet üzerinden sipariş edebiliyorsunuz mesela! Bu nedenle interneti suçlarken bir kere daha düşünmenizi öneririm.

Ülkemizde internet üzerinden işlenen suçlara yönelik olarak çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bildiğiniz gibi ülkemizde bilişim ile ilgili konular Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından değerlendirilmektedir. Torba Yasası kapsamında TBMM’den geçen düzenlemelere ek olarak, İhbarWeb isimli bir ihbar sitesi de oluşturuldu. Siteyi ziyaret ettiğiniz zaman, belli konularda işlenen internet suçlarının şikayet edilebildiğini görüyorsunuz. Yani bir internet sitesinde çocuklara yönelik cinsel istismarla ilgili rahatsız edici bir içerik gördünüz. Bu içeriğin linkini, İhbarWeb’de ilgili kategoriye girerek iletiyorsunuz. Bu sayede içeriğin bulunduğu sayfanın kapatılmasını sağlıyorsunuz.

İhbarWeb sitesi; kumar, intihara yönlendirme, fuhuş, müstehcen, uyuşturucu, sağlığa zararlı madde temini, çocuk istismarı ve Atatürk aleyhine işlenen suçları kapsıyor. Eğer internette bu kategorilere ait olan, rahatsız edici içeriklerle karşılaştıysanız siteyi ziyaret ederek, basit bir şekilde ihbar edebilirsiniz. Bilgileri eksiksiz ve tam olarak doldurduktan sonra 24 saat içerisinde gerekli değerlendirme yapılıyor. Belirtilen kriterlere uygun olan içerikler ise yayından kaldırılıyor.

BTK’nın internet üzerinden işlenen suçlara yönelik olarak geliştirdiği bu ihbar yöntemi, birçok kişi tarafından kullanılmaya başladı. 8 farklı kategoride ihbarda bulunabildiğiniz İhbarWeb sitesinde, özel hayatın gizliliği konusunda da şikayette bulunabiliyorsunuz. Siteyi ziyaret ederek, kişisel hakların ihlal edildiği ve özel hayatın ifşa edildiği durumları, nasıl şikayet edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Özel bir kılavuz hazırlanarak, yapmanız gerekenler ve doldurulacak formlar açık bir şekilde anlatılmış. İlk adımı bu sayfadan atabilir ve 24 saat içinde mahkeme kararı alarak içeriğin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Teknolojik gelişmeleri kötü bir şekilde kullandığımız sürece, genel anlamda bir gelişme yaşanmayacağını bilmenizi isteriz. İnterneti doğru kullanmayı öğrenmek ve bir vatandaşlık görevi olarak rahatsız edici içerikleri ihbar etmek gerekiyor. Sonuçta kendini geliştirmek ve ilerlemek için yenilikleri takip etmek yetmiyor. Onları olması gerektiği gibi kullanmalı ve kendimiz için maksimum faydayı almamız gerekiyor.

İhbarWeb hakkında detaylı bilgi almak için Paratic.com’un bu yazısına göz atmanızı öneririm: http://paratic.com/ihbarweb-nedir/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir