Press "Enter" to skip to content

İcatları Ölümüne Neden Olan İnsanlar

Doğan Turgut 0

Yapılan icatlar hayatı kolaylaştıran, daha yaşanılır bir hale getiren ve modern yaşama doğru atılan adımlardır. Peki, icatları bulan insanların bu nedenle ölmüş olabilecekleri hiç aklınıza gelmiş miydi?

Bugün yaşadığımız modern dünyanın temellerini atarken, yaptıkları ufak hatalar nedeniyle ölen birçok mucit var. Bu mucitlerin icatlarını günümüzde kullanıyoruz ama onlar adeta icatlarının kurbanı oldular. Bir devrim yarattılar ama onlar bunun kaymağını yiyemeden bu dünyadan göçüp gittiler. Akılları zehir gibi olan, inatçı azimleri ve hiç kimsenin aklına gelmemiş icatları ile isimlerini tarihe yazdırdılar.

İşte insanlığa katkısı büyük olan ama kendi hayatlarına mal olmuş icatları ile mucitlerimiz:

Max Valier

Max ValierAvustralyalı fizikçi Max Valier, roket bilimi konusunda bir öncüdür. Alkol kullanan roketli arabalar icat etmeye çalışıyordu ama 17 Mayıs 1980 tarihinde alkolle çalışan roket arabasını test ederken havaya uçarak hayatını kaybetti. Kurmuş olduğu Uzay Uçuşu Topluluğu (Verein für Raumschiffahrt, VfR) çalışmaları sayesinde, 20 yüzyılda uzaya gitmeyi sağlayan roketler yapıldı.

Otto Lilienthal

Otto Lilienthal“Planör Kralı” ismiyle tanınan Otto Lilienthal, planörle uçuş yaptığı 10 Ağustos 1896 tarihinde hayatını kaybetti. Ama çalışmaları uçağın mucitleri olan Wright kardeşlere ilham oldu.

William Bullock

William BullockRotasyon baskı makinesinin mucidi olan William Bullock, ayağını makineye kaptırdı ve kangren oldu. 12 Nisan 1867 tarihinde kangren olan ayağı kesilmek için ameliyat olurken hayatını kaybetti. Bu sistem müthiş bir hızla ve yüksek verimle çalışan bir makine oldu ve modern baskı yöntemlerine öncülük etti.

Sylvester H. Roper

Sylvester H. RoperBuhar gücüyle çalışan bir bisiklet tasarlayan Roper, çalışmalar sırasında hayatını kaybetti. 1 Haziran 1896 tarihinde ölen Amerikalı mucit, motosikletin atası olarak bilinmektedir.

Thomas Andrews

Thomas AndrewsTitanik ismini hepimiz biliyoruz ama Thomas Andrews’in bu sırada öldüğünü? Titanik’i inşa eden baş mimar olarak ilk ve son seferinde Titanik üzerindeydi. Gemi battığı sırada hayatını kaybetti ve söylentilere göre can yeleği bile giymemişti.

Karel Soucek

Karel SoucekKanadalı olan profesyonel dublör, Niagara Şelalesi’nde atlama gösterileri yapıyordu. 20 Ocak 1985 yılında bir atlayış sırasında Karel Soucek, kendi icadı olan korumalı fıçının suya yanlış şekilde atılması sonucunda ağır yaralandı ve bir süre sonra da öldü.

Horace Lawson Hunley

Horace Lawson HunleyDenizaltından giden insanlı araçlar tasarlamaya kendini adayan Hunley, 15 Ekim 1863 tarihinde çıktığı bir deneme sürüşünde boğularak hayatını kaybetti. Bu tasarımlar ise günümüz modern denizaltılarına ilham kaynağı oldu ve ilk versiyon olarak bilinir.

Jean – François Pilatre de Rozier

Jean – François Pilatre de RozierHidrojenle şişirilmiş bir balonla Manş denizini geçmeyi başaran fizik ve kimya öğretmenidir. 15 Haziran 1785 tarihinde İngiliz Kanalı üzerinden uçmaya çalışırken arkadaşı Pierre Romain’inde bulunduğu balon düştü ve ikisi birden hayatını kaybetti. İkili havacılık tarihinin ilk şehitleri olarak biliniyor.

Henry Fleuss

Henry FleussSu altı dalışları bugün yapılabiliyorsa, Henry Fleuss sayesinde. 1876 yılında kapalı devre oksijen tüpünü icar eden Fleuss, basıncın arttığı durumlarda oksijenin insanlar için ölümcül sonuçları olabileceğini bilmiyordu. 1932 yılında 30 feet (9 metre civarı) derinliğe saf oksijenle indiği sırada hayatını kaybetti.

Marie Curie

Marie CuriePolonyalı fizikçi Marie Curie, radyoaktivite üzerinde çalışmalar yürütüyordu ve bu alanda iki farklı Nobel Ödülü kazandı. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Kendi icadı olan ve Birinci Dünya Savaşı sırasında yoğun olarak kullanılan x-ray üniteleri hayatına mal oldu. Uzun süre radyasyona maruz kalması nedeniyle 4 Temmuz 1934 tarihinde hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir