Press "Enter" to skip to content

IBM Ortağı Olduğu Dev Yazılım Şirketi Red Hat’i Satın Aldı

Doğan Turgut 0

Dünyanın önde gelen bilişim devlerinden IBM, açık kaynak yazılım şirketi Red Hat’i satın aldığını duyurdu. Bilgisayar dünyası denince akla ilk gelen dev şirketlerden birisi hiç kuşkusuz IBM olmaktadır. Şirket açık kaynak yazılım şirketi ve en büyük Linux dağıtım organizasyonlarından biri Red Hat ile 20 yıldır ortaklık halindeydi. Uzun süreli ortaklık IBM’in yaptığı duyuru ile satın almaya dönüştü.

Red Hat uzun yıllardır bilişim pazarında sunuculara yönelik işletim sistemleri geliştiriyor. Linux tabanlı açık kaynaklı yazılımlar geliştiren Red Hat, geliştirdiği işletim sistemlerini ücretsiz olarak dağıtmasına rağmen, teknik servis ve özel bileşenler sayesinde büyük gelir elde ediyor.

IBM’den Dev Yatırım

IBM’den Dev Yatırım

20 yılı aşkın süredir ortak olarak çalışan IBM ve Red Hat, bu birlikteliklerini evliliğe dönüştürdü. Açık kaynak dünyasında önemli yatırımlar yapan IBM, Red Hat’in yazılımlarının gelişmesine ve geniş bir kitleye ulaşmasına önemli destek sağlıyordu. Ancak son dönemde IBM’in bulut bilişim ve sunucu sistemleri segmentinde düşüşe geçtiği biliniyordu.

IBM’ın gerçekleştirmiş olduğu satın alma ile pazarda yeniden yükselişe geçeceği tahmin ediliyor. Bilişim devi IBM’in, yapmış olduğu büyük yatırım için 24 milyar dolar ödeyeceği duyuruldu. Gerçekleşen işlem Linux tarihinin en büyük satın alması olarak tarihe geçmiş oldu.

Red Hat Açık Kaynaklı Yazılım Geliştirmeye Devam Edecek

Red Hat Açık Kaynaklı Yazılım Geliştirmeye Devam Edecek

IBM kaynaklarından gelen açıklamalar, gerçekleşen satın almanın bulut bilişim servislerinin daha da genişlemesinin önünü açacağı yönünde. Şirketin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Ginni Rometty, şirketlerinin sadece yüzde 20’lik kısımlarını bulut yolculuğuna ayırdığını ve maliyetleri kısmak için satın alma işleminin gerçekleştiğini açıkladı.

Red Hat’in CEO’su Jim Whitehurst ise yapılan anlaşmanın bugüne kadar yapılmış en büyük anlaşma olduğunu ve şirketin açık kaynak yazılımlara olan bağlılığını koruyacağını belirtti. Red Hat’in Amazon ve Microsoft gibi teknoloji devlerine destek sunduğu biliniyor. IBM ile birleşme sonrasında bugüne kadar olan faaliyetlerin aynen devam edeceği belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir