Press "Enter" to skip to content

“Google’da Çalışacak Kadar Akıllı mısın?” Kitabı ve İncelemesi

Doğan Turgut 0

Google, günümüzün en güçlü ve zengin şirketlerinden birisi. Eğer teknolojiye ve özellikle de internet dünyasına fazlaca meraklıysanız, Google gibi bir şirkette çalışmak hayalleriniz arasındadır. Ayrıca o ofislerini gördükten sonra, kim Google’da çalışmak istemez ki?

1996 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından bir doktora araştırma projesi ile hayatımıza giren Google, bildiğiniz gibi arama motoru hizmeti sunuyor. Ama bu özelliği yalnızca o zamanlar için geçerliydi. Çünkü Google, günümüzde kullanıcılarına birçok alanda hizmet veriyor. Mail servisi, depolama, sosyal ağ, görsel, çeviri, mobil uygulama mağazası, haber, reklam ve daha birçok alanda Google hayatımızda yer alıyor.

Böyle bir şirkette çalışmayı hayal edenler için “Google’da Çalışacak Kadar Akıllı mısın?” isimli kitaptan bahsetmek istiyorum:

Orijinal Adı: Are You Smart Enough to Work at Google?
Yazar: William Poundstone
Çeviren: Can Evren Topaktaş
Yayınevi: NTV
Yayın yılı: 2012 (Türkçe – 2014)
Sayfa Sayısı: 352 sf.

Yazar, kitap aracılığıyla sizlere Google gibi seçkin şirketlerde gireceğiniz iş görüşmesinde başarıya ulaşmanın şifrelerini veriyor. Kitabı ilk ele aldığınız zaman gözünüze cevabı olmadığını düşündüğünüz ve imkansız olarak gördüğünüz sorularla karşılaşıyorsunuz. Kitabın arka kapağında da bu sorulardan örnekler bulunuyor. Bu soruları sizlerle paylaşmak istiyorum:

  • 5 cent boyutuna küçültülüp Blender’a atılıyorsunuz. Blender’ın bıçakları 60 saniye sonra hareket edecek. Ne yaparsınız?
  • Bir okul otobüsüne kaç golf topu sığar?
  • Arkadaşlarınızla bir pizzayı paylaşıyorsunuz. Payınıza mümkün olan en fazla miktarda pizza düşmesi için kaç adet eşit boyda pizza dilimi olması gerekir?
  • Başınızı nasıl tartarsınız?
  • Dünyada bir sene içinde kaç şişe şampuan üretilir?
  • Yağmur yağıyor ve aracınızı otoparkın en uzak köşesine park etmişsiniz. Hangisi daha kuru kalmanıza yol açar: Koşmak mı, yürümek mi? Peki, şemsiyeniz varsa?
  • Adamın biri arabasını otele kadar ittirir ve servetini kaybeder. Ne olmuştur?
  • Suda mı hızlı yüzersiniz yoksa şurupta mı?

William Poundstone’un bu kitabı kaleme almasındaki amaç, tamamen hayalinizdeki işe girebilmeniz için bir rehber yaratmak olmuş. Mülakatların sırları, kullandıkları aldatıcı teknikler açık bir şekilde gözler önüne seriliyor. En zor soruları o stresli ortamda cevaplamanız gerekiyor ve doğru cevapları vermelisiniz. Bu noktada da yaratıcı düşüncenin önemi, rakiplere fark atma yöntemleri ile karşı karşıya kalıyorsunuz. İşte bu sorulara en akıllıca cevapları vermek için bu kitaba bir göz atmanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir