Press "Enter" to skip to content

Google Domain Servisini Açtı! Bu Servisi Neden Kurdu, Amacı Ne?

Doğan Turgut 0

Google’nin gördüğü her işe el atmasına o kadar alıştık ki, artık “Google bunu da yaptı, Google bu işe girdi” tarzındaki haberi duyduğumuzda; “Google bu ne yapsa yeridir” tarzı bir havaya giriyoruz. En son insansız aracıyla gündeme oturan Google; bu sefer bir buluş değil ancak yepyeni bir sektör ile karşımıza çıkıyor. İki gün önce Google kendi domain servisini kurduğunu ve şuan için beta aşamasında hizmete başladığını resmi Google+ hesabında duyurdu.

Servis isminden de anlaşılacağı gibi tamamen domain alım satımı üzerine bir servis olacak. Google’nin bu servisindeki ilk hedef kitle ise şirketler. Google tarafından yapılan açıklamada domain servisinin ilk amacının, şirketlerin online varlıklarını kontrol etmeye yardımcı olmak olduğu bildirildi. Ek olarak Google bu servisinde hosting hizmeti vermeyeceğini de açıkladı.

Google Domain Servisi: https://domains.google.com/

Google Domain Servisi

Peki; Google Bu Servisi Neden Kuruyor? Amacı Ne?

Google her gün daha iyi arama sonuçları sunmak için kendini geliştirmeye ve SEO konusunda webmasterlar tarafından yapılan manipülasyonların önüne geçmeye gayret ediyor. Sitelere gelen alakalı backlinklerin gerçekten doğal backlink mi yoksa site sahibi tarafından oluşturulmuş yapay bloglardan gelen backlink mi olduğunu anlamanın en kolay ve kesin yolu ise domainlerin tam olarak kime ait olduğunu bilmekten geçiyor. Bu aslında çok önemli bir nokta! Eski webmaster arkadaşlar hatırlar Google bunu zamanında analytics servisi için aynısı yapmış ve tekbir kişiye ait olan sitelerin birbirine linklenenlerin hepsini birden aramalarından silmişti. O günlerden sonra şimdi duymaya alışık olduğumuz A – B – C class IP’ler ve privacy whois bilgileri çıkmıştı.

Google kendi servislerini her zaman en iyi şekilde yapar, en iyi şekilde insanların kullanımına açar ve en iyi şekilde o servisten dataları alarak kendi arama sonuçlarını geliştirmesi için kullanır. İşte bu nedenle Google bana göre domain servisinde birebir şu yolları izleyecek. İlk olarak bu servisi kullanarak domain alan kişilere küçük bir torpil geçecek. Bu zamanında Google Plus kullanan webmasterlara yaptığı derecede bir torpil olacaktır. Bu sayede tüm webmaster ve SEO blogları domaini Google servisinden almanın öneminden bahsedecek ve Google bir iki yıl içerisinde bu servisini tamamen dolduracaktır.

Peki ya Sonra? Bu data Google’nin en işine yarayacak?

Şuan için Google domain servislerinin site sahibini gizleyebilmesi özelliği nedeni ve site IP’lerinin rahatlıkla farklı yerlerden alınabilmesi nedeniyle sitelerin aynı kişiye ait olup olmadığını algılayamıyor. Eğer şuan öne çıkarttığı servisi ile istediği popülerliği yakalayabilirse kısa sürede şuan sahip olmadığı tüm bilgilere erişmiş olacak. Zaten Google’nin insanlar için bir servis çıkartırken ilk düşündüğü şeyde budur.
Bu bilgilere eriştiği an ne mi olacak? Yine birçok webmaster ve emekler uçup gidecek. Web üzerindeki birçok siteyi zamanında da yaptığı gibi silip atacak. Şimdiden bu servisin amaçlarını bilmek ve yolunuzu buna göre çizmekte fayda var. Google Plus ilk çıktığı zamanı ve Google’nin bunu nasıl bir şekilde neredeyse mecburi hale getirdiğini düşünün, anlatmak istediklerimi daha rahat anlayacaksınız.

NOT: Sitem henüz çok yeni, burada webmasterlar için birçok yararlı bilgiye yer vermeyi planlıyorum. Bana destek olmak isterseniz içeriğimi sosyal ağlarınız da paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir