Press "Enter" to skip to content

Google’ın Bilinmeyen Yönleri

Doğan Turgut 0

Neredeyse artık ismimizi bile soracağımız hale gelen Google, bir arama motorundan çok daha fazlası. Belki sadece bir arama motoru, mail servisi, görsel bulucu, mobil uygulama pazarı, çevirici olarak düşünüyor olabilirsiniz. Ama Google’ın bilmediğiniz birçok yönü var.

Google’ın hemen her alana hizmet eden bir servise sahip olmasının yanında esprili bir mizacıda var. Örneğin, 2 yıl önce 1 Nisan şakası hazırlayarak tüm dünyayı kandırmayı başarmıştı. Google’ın ilginç yönlerini İngilizce sorgularla keşfedebilir ve “Kendimi Şanslı Hissediyorum” tuşuyla birbirinden farklı sonuçları alabilirsiniz. İşte tüm yönleriyle Google:

Chuck Norris’i Bulmak

Chuck Norris'i BulmakEsprileri ile tanınan Chuch Norris’e Google’da bir espri yapıyor ve “Find Chuck Norris” yazıp kendimi şanslı hissediyorum tuşuna bastığınız zaman karşınıza esprili bir sonuç çıkıyor. “Google won’t search for Chuck Norris because it knows you don’t find Chuck Norris, he finds you” sonucu çıkar. Yani “Siz Chuck Norris’i bulamazsınız, o sizi bulur,” yazısını görürsünüz.

Pong Oynamak

Pong OynamakGoogle arama motoruna “Atari Breakout” yazıp kendimi şanslı hissediyorum dediğiniz zaman 72 yılında yapılmış aterilerin vazgeçilmez oyunu Pong’u oynayabilirsiniz.

Ekran Döndürme

Ekran DöndürmeArama sekmesine “do a barrel roll” yazıp kendimi şanslı hissediyorum dediğiniz zaman, sayfanın bir rulo şeklinde döndüğünü göreceksiniz. Hiçbir amacı yok ve tek amaç eğlence…

Google Tilt

Google TiltAramaya “tilt” veya “Askew” yazdığınız zaman sayfanın bir miktar yana yattığını göreceksiniz.

Yerçekimi

YerçekimiArama motoruna “Google gravity” yazıp, kendimi şanslı hissediyorum tuşuna basınç sayfadaki öğelerin birden yer çekimine yenik düştüğünü göreceksiniz. Ayrıca düşen parçaları fareyle tıklayarak kaldırmak istediğinizde yine düşecek ve stres atmak için bir oyuna sahip olacaksınız. Sonuçta amacımız sadece eğlenmek…

Hayatın Anlamı

Hayatın AnlamıOtostopçunun Galaksi Rehberi isimli kitabı okuduysanız, hayatın, evrenin ve her şeyin anlamını biliyorsunuzdur. Ama okumadıysanız, Google size yardımcı oluyor. Arama sekmesine “answer to life, the universe and everything” yazıp kendimi şanslı hissediyorum dediğiniz zaman, karşınıza “42” sayısı çıkacak ve size tüm soruların yanıtını verecek.

Google Beatbox

Google BeatboxGoogle Çeviri’ye “pv kkk pkkk pvpvpv ppkk pddd bschk bschk pv zk pv bschk pv pv pv bschk bschk bschk kkkkkkkkkk bschk bsch” harflerini yazın ve çeviri dilini Çekçe olarak belirleyin. Çeviriyi dinlediğiniz zaman bir Beatbox ile karşılaşacaksınız. Sesi açmayı unutmayın.

Google Hesap Makinesi

Google Hesap MakinesiGoogle arama motorunu direkt bir hesap makinesi olarak kullanabilirsiniz. Sıkıcı ve uzun matematik işlemlerinizi sekmeye yazarak Google’dan yardım alabilirsiniz. Arama bölümüne istediğiniz işlemi yazı ve gerisini Google’a bırakın. Dört işlemin yanı sıra ölçü birimlerine de kolayca ulaşabilirsiniz. Elbette burada da farklı bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin, “the lonliest number” yazıp en yalnız sayıyı aratabilirsiniz. Google size bu sayının 1 olduğunu söylüyor.

Farklı Diller ve Aksanlar

Farklı Diller ve AksanlarGoogle’da dünyanın hemen her yerinde kullanılan dillere destek verir. Google’ın destek verdiği diller arasında ünlü filmlerin, çizgi filmlerin, dizi ve romanların dilleri ile aksanları da yer alıyor. Örneğin, yazıların korsan aksanıyla çıkmasını istiyorsanız “Google pirate”; Muppet Show’daki şef gibi olmasını istiyorsanız “Google bork”; Elmer Fudd’ın konuşma tarzı gibi gözükmesini istiyorsanız “Google Elmer Fudd” yazıp kendimi şanslı hissediyorum tuşuna basın. Hatta Star Trek hayranları tarafından iyi tanınan Klingonların dilinde bir Google istiyorsanız, “Google klingon” yazıp kendimi şanslı hissediyorum diyerek bu aksan ve dili kullanabilirsiniz.

Google Maps

Google MapsGoogle’ın en sevilen hizmetlerinden birisi harita özelliği. Tüm dünyanın sokak haritasının yer aldığı bu hizmet ile yol tarifi alabiliyorsunuz. Yol tarifi için hiçbir sınır da bulunmuyor. Ülkeler arasında bile yol tarihi alabiliyorsunuz. İki noktanın adını yazıp aratmanız, bu sonucu almak için yeterli. Çok detaylı bir şekilde yol tarifi veriliyor ve bu arada komikliklerle de karşılanabiliyor. Örneğin bir zamanlar, Çin’dan Japonya’ya gitmek için 700 kilometreden fazla jet ski kullanmanızı öneriyordu!

Street View Karşılaması

Street View KarşılamasıGoogle’ın tartışma yaratan hizmetlerinden biri Street View. Bu hizmet bazı şehirlerin sokaklarını tüm ayrıntıları ile gösteriyor. Bu özelliği sebebiyle şehir sakinleri tarafından çok hoş karşılanmayan Street View birçok enteresan görüntüye de ev sahipliği yapıyor. Street View için görüntü kaydeden araçlar bazen saldırıya uğrasa bile bazı noktalarda büyük bir törenle karşılanıyor.

Google Street View hizmetine “Charleston Road, Mountain View, CA” yazıp arattığınız zaman Street View aracının geleceğini haber alıp karşılama töreni hazırlayanlar bile var. Bazıları ailelerine mesaj bile gönderiyor.

Google Dünya Saatleri

Google Dünya SaatleriDünyanın herhangi bir köşesinde tam da şu an saatin kaç olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Yapmanız gereken Google’a bu soruyu basitçe sormak. Örneğin Paris saatini soracaksınız, “what time is it in Paris” yazıyorsunuz ve saat karşınıza geliyor.

Google Earth Oyunu

Google Earth OyunuGoogle’ın en iyi hizmetlerinden birisi de Google Earth uygulaması. 3 boyutlu olarak tüm dünyayı görebilirsiniz. Bu uygulamanın içine de Google bir oyun gizlemiş. Ctrl + Alt + A tuşlarına bastığınız zaman Google Earth bir uçuş simülasyonu oyununa dönüşüyor.

Farklı uçak modellerini seçebilir ve Google Earth ile tüm dünyayı gezebilirsiniz. Havaalanlarına bile iniş yapabilirsiniz. Flight Simulator’ı andıran bu oyunun kontrolleri tahmin ettiğinizden biraz daha zor.

Google Eski Tasarım

Google Eski TasarımGoogle’ın eski tasarımını hatırlıyor musunuz? Hafızanızı fazla zorlamaya gerek yok. Google arama motoruna “mentalplex” yazdığınız zaman Google’ın 2000 yılındaki tasarımını kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir