Press "Enter" to skip to content

Google Aramalarında Artık Yazar Resmi Çıkmayacak!

Doğan Turgut 0

Arama sonuçlarını sürekli takip eden kişiler Google’nin son 15 gündür aramalarında çıkan yazar resimleri ile ilgili çalışma yaptığını çok rahat anlamıştır. Ancak Google cephesinden resmi bir açıklama gelmedikçe bu konuyu irdelemek doğru olmazdı. Geçtiğimiz gün Google Webmaster ekibinden John Mueller’in Google+ profilinde yaptığı açıklama ile artık arama sonuçlarında yazar resmi ve yazarın çevresindeki kullanıcı bilgilerinin çıkmayacağı resmi olarak doğrulandı.

John Mueller gelen sorulara cevap olarak; “bu çalışmanın özellikle mobil aramalardaki görüntü kirliliğini düzenlemek ve tüm cihazlarda uyumlu bir tasarım oluşturabilmek için yapıldığını” söylese de; birçok webmaster kesimi ve benim görüşüm bu açıklamanın tam olarak doğruları yansıtmadığı yönünde.

Google aramalarında eski yazar resmi görünümü (biraz karmaşık olduğu kabul edilebilir)

Google Aramalarda Yazar Resmi Çıkartma Eski Görünüm

Google aramalarında yeni yazar bilgisi görünümü (eskisine göre çok daha sadece bir görünüm)

Google Aramalarda Yazar Bilgisi Çıkartma Yeni Görünüm

Bana göre sitelerde Google yazar resmi çıkartmak tamamen firmanın Google Plus’ı yaymak için çıkarttığı bir yöntemdi. Ve Google bunda başarılı oldu. Başta sadece SEO uzmanlarının kullandığı Google yazar profili özelliği kısa sürede hemen tüm sitelere yayıldı. Öyle ki son günlerde dev portallar bile yazarlarının profillerini Google’ye bildirdiler ve snippet kullanmaya başladılar. Yani Google eğer bunu yukarıdaki amaç için yaptıysa bu amacına kesinlikle ulaştı diyebilirim.

Çünkü Google Plus gibi sosyal ağların en büyük sorunu SPAM yapmak amacıyla açılmış Fake kullanıcı hesaplarıdır. Google Plus yazarlık uygulaması ile hemen herkesin kendi profilini ciddi bir şekilde hazırlamasını, profil fotoğraflarını güzelce çekmelerini sağlamıştır. Özellikle yazarlık uygulaması ilk geldiğinde bunu uygulayan sitelere aramalarda biraz daha iyi sonuçlar çıkartması; çok kısa sürede herkesin doğrulanmış ve gerçek Google Plus hesabı açmasına neden olmuştur.

Tabi bu anlattıklarım tamamen kuşkusal yaklaşımım sonucun bende oluşan düşüncüler. Ancak ben doğruluk payının çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

Son olarak bu konuyu R10’da lookout nickli kullanıcı tartışmaya açmış. Buradan konu hakkında webmaster camiasının yorumlarını okuyabilirsiniz. Arama sonuçlarındaki yazar bilgileri hakkındaki konuyu Google cephesinden buradan takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir