Press "Enter" to skip to content

Giyilebilir Teknoloji Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğan Turgut 0

Giyilebilir teknoloji terimi 2015 yılında ülkemizde popüler hale gelmiştir ve son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanmıştır. Teknolojinin giyilebilir olması yakın bir döneme kadar hayal gibi görünse de günümüzde bu mümkündür.

Son dönemin en büyük teknolojik yeniliği olarak kabul edilen giyilebilir teknolojiler, sınırsız bir dünya sunmaktadır. Şimdi, giyilebilir teknoloji hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir Teknoloji Nedir?Üzerinize giyebileceğiniz her türlü teknolojiye giyilebilir teknoloji adı verilir. Ama kulaklık bu alanda kabul edilemez. Bu ürünlerin giyilebilir teknoloji kabul edilebilmesi için bazı şartlar vardır. İlk olarak üründe akıllı sensörlerden gelen bilgilerin akıllı cihaza ya kablosuz ağ ile ya da bluetooth ile aktarılması gerekmektedir. Giyilebilir teknolojiler günlük hayattaki birçok işin organize edilmesi için faydalı olabilir.

Bileğe Takılan Ürünler

Bileğe Takılan ÜrünlerBileğe takılan giyilebilir ürünler kategorisinde yer alan bu saatler telefonunuza bağlanır ve hayatınızda yerini alır. Bu saatler, size zamanı söylemek gibi basit işlemleri yerine getirebilir. Ayrıca gelen aramaları, mesajları, mailleri akıllı saatler ile takip edebilirsiniz. Piyasada birçok ünlü markanın akıllı saat üretmiş olması bu teknolojinin hayatımızda nasıl yer ettiğinin bir göstergesi kabul edilebilir.

Akıllı saatlerin yanında akıllı bileklikler de hayatımızda yerini almış ve birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bilekliklerin çok fazla ölçüsü ve şekli mevcuttur. Gün içi adım sayınızı, kalp atışı ya da yakılan kaloriyi göstermek gibi bilgileri, bileklikler göstermektedir.

Akıllı saatlerin bir de sportif olanları vardır ki onlar daha çok egzersize yönelik eylemlerde işlevseldir. Bu modellerin GPS özelliği olması geniş spor yelpazesinde oldukça işinize yarayacak bir özelliktir. Yüzme, koşu, bisiklet gibi aktiviteler için akıllı spor saatler daha uygundur.

Baş ve Çevresinde Kullanılan Ürünler

Baş ve Çevresinde Kullanılan ÜrünlerBaşa takılan ekranlar, bu alanda en işe yarar ürünlerdir. Ürün şekli itibarıyla çevreden uzaklaşmanıza, başka bir mekânda ve zamanda hissetmenize olanak sağlar. Bu kategorinin en çok kullanılan diğer giyilebilir ürünü, akıllı gözlüklerdir. Google ile daha da bir tanınan bu ürünler ile çevreden soyutlanmak yerine bulunduğunuz ortamdaki yerler konusunda daha fazla bilgi almanız mümkündür.

Akıllı Mücevherler

Akıllı MücevherlerTakı alanında saat dışında birçok alternatif bulunmaktadır. Çoğu firma daha zarif duran takı tasarımlarını kullanmayı tercih etmiştir. Böylece üzerinizde giyilebilir teknoloji varlığının dışarıdan fark edilmesi çok zordur. Bu alandaki ürünler özellikle bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu ürünlerle, telefon yanınızda olmasa bile gelen maillerden, mesajlardan ve aramalardan haberdar olabilirsiniz.

Teknolojik Kıyafetler

Teknolojik KıyafetlerGünlük hayatta giydiğiniz bir ceket, elbise, gömlek yakın bir dönemde çeşitli teknolojilerle yüklü olabilir. Ünlü bir markanın giyilebilir teknoloji ürünü ceketler, 2017 yılında piyasada olacak. Ceket, akıllı telefonla bağlantı kurabilecek ve bisiklet sürme gibi hızlı faaliyetlerde de rapor yapabilecek algoritmaya sahip olacak. Bu yeniliğin kısa süre içinde yayılması ve çok sayıda markanın sadece ceket ile sınırlı kalmadan kullanıcılara alternatifler sunacağı düşünülüyor.

Giyilebilir Teknolojiler Neden Kullanılmalıdır?

Giyilebilir Teknolojiler Neden Kullanılmalıdır?Bu ürünler günlük hayatı programlama ve takip etmede oldukça başarılıdır. Yoğun bir hayatınız varsa ve çeşitli raporları sürekli almanız gerekiyorsa kurtarıcınız olacak giyilebilir ürünlerle; kalp ritmi, terleme, sıcaklık, vücut yağ oranı, aktivite gibi bilgilerinizin raporunu alabilirsiniz. Cihazlar, vücudunuza dokunan sensörler yardımıyla ya da GPS sistemleri sayesinde bu bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyor.

Giyilebilir ürünlerin çeşitlendikçe ve daha yoğun algoritmalarla zenginleştirildikçe daha kullanışlı ve işe yarar olacağı düşünülüyor. Üreticilere göre giyilebilir ürünlerde asıl sıçrayış 20 yıl kadar kısa bir sürede bekleniyor. Bu süre sonunda karşınıza neler çıkabileceği tamamen sürpriz ama hayatın daha kolay hale geleceği kesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir