Press "Enter" to skip to content

Eski Filmler Nasıl Restore Edilir?

Doğan Turgut 0

1902 yılında yapılan ilk filmden beri çok şey değişti. Tüm dünyada film sektörü için çalışan milyonlarca sanatçı, büyük emekler vererek eserler üretti. Sinema teknolojisi, ilk günden bu yana çok gelişti ve gelişmeye devam ediyor. İlk çıktığında; küçük bir pencereden bakılarak, elle çevrilen bir kol yardımıyla izlenebilen hareketli görüntüler, şimdiki teknoloji ile hayal sınırlarını zorlayan örneklerle gelişmeye devam ediyor.

Bilgisayarların sinema sektöründe kullanımı yaygınlaşmaya başlamış olmasına rağmen, sinema tarihini oluşturan unutulmaz eski filmlerin de kıymeti artıyor. Çekildiği dönemdeki zorlu şartlara ve tüm imkansızlıklara rağmen güzel hikayeleri ve görüntüleri ile sinemayı bugünkü haline getiren eski filmler, zamanın etkisine yenik düşüyor zamanla. Bu örnek filmleri bu güne taşımak mümkün hale gelince, tüm eski filmler yeniden elden geçirilerek restore ediliyor.

Eski Filmler Neden Restore Ediliyor?

Eski Filmler Neden Restore Ediliyor?16 mm veya 35 mm.lik filmlere çekilerek, bobinler şeklinde saklanan eski filmler; içeriğindeki kimyasalların zamanla aşınmaya sebep olması, nem gibi olumsuz hava koşullarından etkilenmeleri nedeniyle kullanılmaz hale gelmektedir. Çok kıymetli olan filmlerin yok olmaması, yeni nesillerin de izleyerek bu filmlerden faydalanabilmesi için eski filmler restore edilmektedir. Elektronik ortama aktarılmış olan filmler, kopyalama ve saklama kolaylığı ile yeniden hayat bulmaktadır.

Yapılan restorasyon işlemi, kare kare yapılmak zorunda olduğundan oldukça zahmetli, maliyetli bir süreçten geçiyor filmler. Bu süreç nedeniyle tüm filmler restore edilememektedir. Çok yavaş ilerleyen restorasyon işlemine rağmen, çok sayıda film bu süreçten geçmiş, izlemeye sunulmuştur. Eskiden imkansız gibi görünen restorasyon, yavaş da olsa artık mümkün. Zamanla bu süreci kısaltacak gelişmelerinde yaşanması beklenmektedir.

Bu dijital gelişmelerin yakın zamanda gerçekleşmesi; dünyada yaşanan olayların belgesi olan filmlerin kurtarılması açısından çok önemli. Geçen zaman, eski film makinelerinin kullanılırken filmleri zedelemesi, toz, nem ve filmlerde kullanılan kimyasallar nedeniyle eski filmleri yok olma tehdidi altında bırakmıştır.

Eski Filmler Nasıl Restore Edilir?

Eski Filmler Nasıl Restore Edilir?

  • İlk yapılan işlem; film bobini açılarak, 16 mm veya 35 mm.lik eski ve yıpranmış filmlerin kare kare taranarak elektronik ortama aktarılmasıdır. Tarama sırasında, filmler elektronik ortama aktarılırken bir ön temizleme yapılarak, parazit benzeri görüntü bozuklukları temizlenir. Dijital hale gelen film, restorasyona alınır ve genel olarak fark edilen hatalar düzeltilir. Tüm görüntü, eski filmlere has çiziklerin ve atlamaların düzeltilmesiyle birlikte, yeniden izlemeye hazır hale getirilir.
  • Tamamen siyah beyaz olan filmler de restore edilerek, kare kare işlenerek; doğal renklere yakın renk seçimleriyle yeniden renklendirilir. Renkli olduğu halde, yılların etkisiyle renkleri bozulan, silikleşen filmler de yine aynı şekilde elektronik ortama aktarıldıktan sonra, tek tek kareler şeklinde bilgisayarda renklendirme yapılır.
  • Ses konusundaysa; ses temizleme, görüntü ve ses senkronizasyonunu sağlamak şeklinde çalışmalar, filmler bilgisayara aktarıldıktan sonra yapılır.
  • Tüm filmler elektronik ortama aktarılıp; görüntü temizleme, renklendirme ve ses restorasyonları yapıldıktan sonra, HD görüntü kalitesine de getirilebilir.

Film Restorasyonunun Önemi

Film Restorasyonunun ÖnemiBu teknikler, sadece eski sinema filmleri üzerinde değil, görüntülü arşivlerde de kullanılmaktadır. Örneğin; 2. Dünya Savaşı sırasında çekilen pek çok tarihi belge, bu yöntem sayesinde yenilenmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir. Sinema tarihi de ülkelerin gelişimini, tarihi süreçleri izlemek için etkili bir yöntemdir.

Pek çok sektörde eskiden çekilmiş filmler kullanılarak; moda, siyasi tarih gibi takipler yapılmaya, o zamanki görüşler tespit edilmeye çalışılmaktadır. Haber yayınları, fotoğraflar, belgeseller, liderlerin konuşmaları gibi; bugüne ışık tutan görüntüler restore edilerek yeniden izlenebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir