Press "Enter" to skip to content

En İyi Veri Depolama Siteleri Nelerdir?

Doğan Turgut 0

Bilgisayarlar, günlük hayatın bir parçası haline geldi. Bilgisayar kullanımı artık lüksten çok bir ihtiyaç. Özellikle iş dünyasında büyük önem taşıyan bilgisayarlar, önemli bilgilerin ve belgelerin depolandığı birer kutu haline geldi. Sürekli bilgisayar kullanıcısıysanız; resimleriniz, iş ile ilgili dosyalarınız büyük önem taşır. Bu belgelerin kaybolmasını engellemek için yedeklemek gerekiyor. Depolama olarak kullanılan bilgisayarlar, birer teknolojik alet olduğu için çalınma, kaybolma, bozulma ihtimalleri yüksektir. Bu nedenle belgeler çok güvende sayılmazlar.

Hard disk, flash belleklere yedekleyerek bilgilerinizi korumak isteyebilirsiniz. Bunun için yapılmış internet siteleri de bulunmaktadır. Kendi kişisel mail adresinizde belgelerinizi depolayabileceğiniz gibi, depolama için kullanılan programları da tercih edebilirsiniz. Bu sitelerden faydalanmak istiyorsanız en iyisi hangisi olduğuna karar veremeyebilirsiniz. Dropbox, google drive, sky drive veri depolama konusunda en çok kullanılan ve güvenli sitelerin başında gelmektedir.

Veri Depolama Nedir?

Veri Depolama Nedir?Veri depolama kişisel kullanım dışında kurumların tercih ettiği bir uygulamadır. Özellikle önemli belgeler için tercih edilir. Hard disk, CD, disket, flash bellek gibi düşünebilirsiniz. Fakat bu ürünleri kaybetme, çaldırma ihtimaliniz olduğu için veri depolama siteleri daha güvenlidir. Mail adresinizdeki bilgiler gibi, herhangi bilgisayardan veya mobilden dosyalarınıza erişebilirsiniz. Bu nedenle bilgisayar değiştirseniz dahi, bilgisayar dosyalarınızı kaybetmezsiniz.

Aynı zamanda veri depolama siteleri hard disk, flash belleklere oranla daha fazla alan sunarlar. Ücretli kullanıcılar için çoğu sınırsız depolama alanı sunar. Böylece daha uygun ve hesaplı bir şekilde verilerinizi güven altına alabilirsiniz. Piyasada birçok veri depolama sitesi bulunmaktadır. Bunları inceleyerek kendinize uygun bir tanesini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dropbox

Ücretli ve ücretsiz iki sürümü bulunmaktadır. Ücretsiz kullanabileceğiniz sürümünde 2 GB depolama sınırı bulunmaktadır. Dropbox, ücretli kullanan Premium üyeleri içinse 1 TB kapasite sunmaktadır. Kayıt olarak kullanmaya başlayabileceğiniz Dropbox mobil ve bilgisayarlar için geliştirdiği sürümleri ile kullanımı oldukça kolaydır.

Sky Drive

Dünya genelinde teknoloji devi olarak tanınan Microsoft tarafından geliştirilen Sky Drive, oldukça iyi bir depolama sitesidir. Ücretsiz kullanan kullanıcıları için 7 GB kapasite sunmaktadır.

Google Drive

En iyi depolama sitelerinin başında gelen Google Drive kullanmak için google hesabınız yeterlidir. Google hesabınız ile ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu depolama sitesi, 15 GB ücretsiz alan sunuyor. İster mobilden isterseniz bilgisayarınızdan dosya aktarımı yapabiliyorsunuz. Ücretsiz sürümünün içerisinde yer alan ücretsiz uygulamalar ile belgeler hatta slayt dahi hazırlayabilirsiniz.

Box.net

Uygun fiyatı bulunan bu depolama sitesi aynı anda birçok işi yapmaya çalışsa da başarılı olamıyor. Sürükle bırak tarzında geliştirilmiş olan ara birimi sayesinde kullanıcılara kolaylık sunuyor. Farklı bütçeleri için belirlediği farklı fiyatlar ile her gelir sınıfına hitap ediyor. Fakat çeşitli tarayıcılarda uyum sorunu yaşanıyor.

Elephant Drive

Oldukça uygun fiyatlı bir depolama sitesidir. Tasarım olarak diğer depolama siteleri kadar dikkat çekiyor. Fakat oldukça uygun fiyata sınırsız depolama alanı sunuyor.

Carbonite

Elephant Drive gibi oldukça uygun bir fiyatı var. Sorunsuz ve kolay bir kullanıma sahip olan Carbonite, dosyalarınıza erişebilmeniz için kendi uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Yandex Disk Veri Depolama

Yandex internet dünyasında oldukça sık kullanılan bir programdır. Hızlı arama yapmayı sağlayan internet tarayıcısı dışında veri depolamada da kaliteli depolama hizmeti de sunmaktadır. 3 GB kulanım alanı dışında bu kullanımı 13-14 GB kapasiteye kadar çıkarabilirsiniz. Ayrıca e-mail gibi ek hizmetlerde sunmaktadır.

Ttnet Net Disk

TTNET ücretsiz olarak, kullanıcılar için 20 GB saklama alanı sunuyor. Belli ücret karşılığında sınırsıza çevirebilirsiniz. Ayrıca TTNET kullanıcısıysanız görüşlerinizi de yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir