Press "Enter" to skip to content

En İyi Anlık Mesajlaşma Uygulamaları

Doğan Turgut 0

Günümüz akıllı telefon pazarı göz önüne alındığı zaman anlık mesajlaşma konusunda ne kadar büyük bir talep olduğu ve mevut uygulamaların ne kadar aktif kullanıldığını belki tahmin edebilirsiniz. Birçoğumuzun aklına anlık mesajlaşma dediğimiz zaman Whatsapp geliyor. Gerçekten de bunun haklı nedeni var ve Facebook’un 16 milyar dolar vererek satın almasını anlayabiliyorsunuz.

Küçük – büyük hemen herkesin artık bir akıllı telefonu var. Operatör şirketlerinin yaptığı kampanyalar göz önüne alındığı zaman da, her akıllı telefon sahibinin internet paketi olduğu düşünülebilir. Ama artık “online” kalmayı seviyoruz ve internetsiz bir hayatı düşünemiyoruz.

Belki, akıllı telefonlarla yeni tanışmış veya alternatif anlık mesajlaşma uygulaması arayışında olabilirsiniz. Bu anlamda sizlere en iyi anlık mesajlaşma uygulamaları hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum:

Whatsapp Uygulaması

Kimi zaman “bu mesajı 10 kişiye yolla, yollamazsan Whatsapp ücretli olacak” tarzı mesajlar görsek bile, buna inanmayın. Evet, Whatsapp için belirli bir ücret ödeme durumu söz konusu. Bu konuda en doğru bilgi ise Whatsapp’ın resmi sitesinde.

Son zamanlarda ‘okundu’ anlamına gelen mavi tikleri ile anılıyor. Önceden iki tik varsa iletildiğini anlıyorduk, şimdi ise tikler maviye dönüyor ve mesajınızın okunduğunu anlıyorsunuz. Telefonunuza yüklediğiniz anda rehberinizde Whatsapp kullanan kişileri direkt görebiliyor ve anında mesajlaşmaya başlayabiliyorsunuz.

Line Uygulaması

Eğlenceli reklamları, stickerları ile karşımıza çıkan Line’da sevilen anlık mesajlaşma uygulamalarından. Ücretli stickerlara sahip olsa bile normal standartlarda kullandığınız sürece herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Rehberinizdeki arkadaşlarınızı ekleyebildiğiniz gibi ünlü sayfaları da ekleyebiliyorsunuz.

Etiketleri, Facebook’a benzer anasayfa ve timeline’ı, resmi hesapları ile beğenilen bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Ücretsiz metin ve sesli mesaj gönderimi özelliği, sesli arama ve grup sohbeti özellikleri de bulunmaktadır. iOS, Android, BlackBerry, Nokia, Windows Phone gibi birçok platformda kullanılabilmektedir.

Tango Uygulaması

İnternet üzerinden görüntülü konuşma özelliği olan ve bu özellik için en uygun olan uygulamalardan birisidir. Masaüstü versiyonu da bulunan bu uygulama sayesinde, sabit telefon arama, videolu arama, metin gönderme ve sesli mesaj gönderme özelliklerine kavuşuyorsunuz. Ücretsiz görüntülü konuşma özelliği sayesinde iyi bir kullanıcı kitlesine de sahip.

Snapchat Uygulaması

İlk başta yalnızca fotoğraf çekip üzerine mesajınızı yazarak gönderebildiğiniz Snapchat, şimdi birçok özelliğe sahip ve gerçekten iyi bir kullanıcı kitlesi var. Bu sosyal mesajlaşma uygulaması sayesinde 1 ila 10 saniye arasında görünür fotoğraf ve videolar çekerek istediğiniz kişiye gönderebiliyorsunuz. Tek bir dezavantajı var mesajlar bir kere görünüyor.

Viber Uygulaması

iPhone kullanıcılarının internet bağlantısı sayesinde sesli görüşme yapabildiği bir uygulamaydı ve bir süre sonra Android için de mesajlaşma ve sesli konuşma uygulaması haline geldi. Uzunca bir süredir beğenilerek kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından bir tanesidir.

Kakao Talk Uygulaması

Mobil olarak internet bağlantısı sayesinde ücretsiz hizmet vermektedir. Kendi ağı içerisinde kullanıcılarla ücretsiz olarak konuşabilirsiniz. iOS, Android, BlackBerry ve Windows Phone üzerinden kolayca kullanabiliyorsunuz. Animasyonlu sticker’ları var ve ücretsiz eklentileri ile daha da eğlenceli bir uygulama haline geliyor.

Blip.Me Uygulaması

Telsiz konuşmalarını hayal edin. Blip.me aynı şekilde sesli mesajlarınızı kolayca gönderebileceğiniz harika bir uygulama. Ücretsiz olarak sesli ve yazılı mesajlaşabildiğiniz bu uygulama sayesinde kolayca görüşmelerinizi yapabiliyorsunuz. Yapmanız gereken uygulamayı indirdikten sonra telefonunuza gelen şifreyi girmeniz ve gönlünüzce mesajlaşmanız.

Chaton Uygulaması

Samsung tarafından bu isim verilmiştir ve Android, iOS, Bada ve BlackBerry uyumlu telefonlar üzerinden sohbet etmenizi sağlayan bir uygulamadır. Android işletim sistemli yeni cihazlarda yüklü olan bu uygulama, diğer işletim sistemlerinde de kolayca yüklenebilir ve akıllı telefonlar arasında internet sayesinde sınırsızca sohbet edilebilir.

Skype Uygulaması

Messenger uygulamasını aldıktan sonra çok daha gelişmiş bir şekilde masaüstünden hizmet veren Skype, akıllıcı cihazlar üzerinden de hizmet veriyor. Android, iPhone, Windows Phone, BlackBerry, Nokia X ve Amazon Fire Phone üzerinden ücretsiz olarak anlık mesajlaşma imkanı vermektedir. Amazon Fire Phone ve Nokia X cihazlarında zaten yüklü olarak bu uygulamayı görüyorsunuz. Diğer cihazlara da ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

WeChat Uygulaması

Güçlü ve yeni bir mobil iletişim aracı olarak tanımlanmaktadır. Ses, görüntü, fotoğraf ve metin mesajları gönderebiliyorsunuz. Grup sohbetleri ve rehberinizdeki kişilerle iletişim kurabildiğiniz gibi, yakınınızda olan kişileri de bularak yeni arkadaşlıklar kurmanıza yardımcı oluyor. iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry cihazlarında kolayca kullanabilirsiniz. Detaylı bilgileri WeChat sitesinden edinebilirsiniz.

Daha birçok mesajlaşma, sesli mesaj yollama ve görüntü yollama özelliği olan uygulama var. Ayrıca Facebook’un Messenger özelliğini geliştirerek anlık mesajlaşma uygulaması haline geldiğini de söylemek gerekiyor. Ayrıca Facebook Messenger, bir süredir Facebook hesabı olmayan kişilere yalnızca telefon numaraları ile de bağlanabilme özelliği sunmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir