Press "Enter" to skip to content

Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?

Doğan Turgut 0

Hayatımızda önemli rol kaplayan elektrikli otomobiller özellikle çevre dostu olan kişilerin tercihini oluşturur. Elbette ki bu anlamda yakıt masrafının arttığı düşünüldüğünde çevreye önem vermeyen kişilerin de tercihini oluşturacağı tartışılmazdır. Bu kapsamda biliyorsunuz ki diğer arabalara göre elektrikli otomobillerin fiyatları daha pahalıdır. Fakat diğer bir kıyasla kilometre başına ödenen ücretlere bakıldığında, elektrikli arabaların 5 kat daha ekonomik olduğunu görebilirsiniz.

Yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli araçlar aynı zamanda sessiz sedasız çalışmaktadır. Bu sayede çevre dostu oldukları gibi gürültü de yaratmamaktadırlar. Aynı zamanda bu araçlarda sürücülerin konforu da önemsenmiştir. Günümüzde tercih edilen birçok elektrikli araba vardır. Bu araçlarda 4 çeşit elektrikli otomobil teknolojisi kullanılır. Bunlar; hybrid (melez), şar edilebilir özellikli hybrid (plug- in Hybrid), menzil arttıcılı ve tam elektrikli sistemdir.

Elektrikli arabalar içinde dünyanın en teknolojik elektirikli otomobili olan “Fisker EMotion” dikkatleri çekmektedir. Çünkü kendi grubu arasında oldukça tutulmuştur. Diğer elektrikli arabalara göre daha az masraflıdır. Çevre dostu olmasının yanı sıra mazot ve benzinle çalışan arabalara düşmandır. Teknolojik yeniliklerle doludur. Kısa zaman içinde otomotiv piyasalarında baş sıralarda anılacak olan araba ayaklarımızı yerden keserek, ulaşımımızı kolaylaştıracaktır. Fisker EMotion hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz: http://paratic.com/elektrikli-otomobil-fisker-emotion/

Daha yeni yeni 5 – 10 yıl öncesine kadar elektrikli arabalar hakkında ancak hayal kurardık. Şimdi ise bu hayal gerçekleşmiş durumda. Hem çevreyi temiz tutacak hem de cebimizden yüksek miktarda para çıkmamasını sağlayacak olan bu araçlar, ülkemizde oldukça yoğun ilgi görmektedir. Otomobiller piyasaya girmemişken bile araştırmaları yapılmıştır. Tabii ki bu kapsamda diğer araçlardan daha yüksek fiyata satılması dezavantajlı görülmektedir. Fakat km başına hesap yapıldığında bu dezavantaj ortadan kalkmaktadır.

Elektrikli araçlarda motorlar sırasıyla şu şekilde çalışır; otomobili kaldırma sırasında yalnızca elektrik motoru çalışır. Bu da aracın hareket etmesini sağlar. Normal sürüş esnasında da elektrik motoru devrededir. Gerekli durumlarda da içten yanmalı motor, destek olmaktadır. Hızınızı artırdığınız vakit iki motor beraber çalışır. Şehirler arası hızlı sürüş sırasında ise içten yanmalı motor asıl gücü vererek, elektrikli motora destek olur. Yavaşlama durumunda ise içten yanmalı motor durur. Lityum iyon pil, frenleme sistemiyle kendini şarj eder.

Elektrikli arabaların artılarına bakacak olursak eğer çevre dostu olmalarının yanı sıra motor çalışmasının titreşimli olmasıdır. Bu sayede salınım olmadığı için kolay ve rahat bir sürüş keyfi yaşarsınız. Ayrıca gaz salınım sistemi, fosil yakıtlı araçlarla karşılaştırıldığında birçok artısını görebilirsiniz. Özel frenleme sistemi ise yakıttan yana tasarruf etmenizi sağlar. İki kata çıkan uzun balata ömrüne sahiptir. Aynı zamanda diğer arabalara göre bakım masrafları da düşüktür. Şehir içi trafikte benzin harcanmaması sayesinde ise ekonominize olumsuz zarar vermezler.

Artıları olduğu gibi elektrikli arabaların eksileri de vardır. Bunları açıklamak gerekirse; normal arabalara göre elektrikli otomobiller düşük güçlüdür. Çevre dostu olarak tasarlandıkları için içten yanmalı motorlar diğerlerine göre daha küçük kalmamaktadır. Bu nedenle de güç düşmektedir. Fiyatlarının yüksek olması kesinlikle en büyük eksileridir. Fakat km başına hesaplandığında normalde eksi olarak görülen hususun artı olduğunu görebilirsiniz. Düşük ihtimal de olsa kaza anında ölüm tehlikesi vardır.

Sonuç olarak, elektrikli arabalar hakkında yukarıda bilgiler verdim. Nasıl çalışır, artıları, eksileri nelerdir gibi konulara değindim. Özellikle herkesin ilgi ile merak ettiği Fisker EMotion’u kısaca tanıttım. Dünyanın en teknolojik elektrikli araba olmasından bahsettim. Çevre dostuysanız elektrikli araçlar hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Pahalı olsalar da km başına az yaktıklarını bilmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir