Press "Enter" to skip to content

E-Ticaret Sitesi Sahipleri Nelere Dikkat Etmeli?

Doğan Turgut 0

Günümüzün en popüler girişimleri, e-ticaret sayesinde yapılıyor diyebiliriz. Birbirinden ilginç web girişimleri, günümüzde adını sıklıkla duyuruyor. Aynı zamanda ek gelir elde etmek isteyen kişiler de kendileri için oluşturdukları, birbirinden farklı siteler yardımıyla kazancını arttırıyor. Elbette e-ticarette başarılı olabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunuyor.

E-ticaret sayesinde adınızı dünyaya duyurmak için iyi bir şans yakalayabilirsiniz. Bu şansı doğru bir şekilde değerlendirebilmek için e-ticaret konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. E-ticaret nedir, öğrenmeli ve dikkat etmeniz gereken noktalar konusunda bilinçli olmalısınız. İyi bir pazar araştırması yapmalı, müşterilerinizi tanımalı ve gerçekten işe yarar yenilikçi ürünler sunmayı bilmelisiniz. Aynı zamanda teknik anlamda da web siteniz ile ilgili konularda biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Kendi işinizin patronu olmak için bir süredir hayal ettiğiniz e-ticaret sitenizi açtığınız zaman, yapacağınız birkaç hata nedeniyle başarılı olamayabilirsiniz. Ayrıca bu hataların birçoğu sıklıkla yapılmasına rağmen ders alınmayan hatalardır. Bu nedenle e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız, başarılı ve başarısız olan girişimcilerin hatalarına göz atmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda hemen her e-ticaret sitesi sahibinin ders alması gereken hataları Buradan (Paratic.Com) öğrenebilirsiniz.

Günümüzde özellikle gençlerin süper e-ticaret fikirleri ile sektöre girdiklerini görüyoruz. Bazıları dünya çapında isim yaparken, bazıları henüz fark edilmeden kaybolup gidiyor. İşte bu nedenle e-ticaret girişim fikriniz var bazı konularda bilgi edinmeniz de fayda var. Birkaç noktaya değinmek istiyorum. Örneğin müşterilere kulak vermeli ve gerçekten onların isteklerine yönelik vazgeçilmez ürünler sunabilmelisiniz. Tüketicilere kulak vermezseniz, hiçbir zaman başarılı bir girişimci olamazsınız. Müşteri yorumları her zaman en değerli gelişim yoludur.

E-ticarette dikkat etmeniz gereken birkaç konuda teknik kısımla ilgilidir. Yani rakip analizleri, performans metriklerinin takibi, trafiğin araştırılması, teknolojik gelişmelere ayak uydurulması gibi önemli noktalar bulunmaktadır. Ayrıca web sitenizin her zaman güncel olması, biten kampanyaların ve ürünlerin kaldırılması, ürünün stok durumu hakkında bilgilendirme yapılması gibi konulara da dikkat etmelisiniz. Sitenizin Google gözünde de güncel olması, marka değerinizi etkileyen önemli bir durumdur.

Performans değerlendirmesi yapmalı ve müşteri memnuniyetinizi ölçmelisiniz. Müşterilerin neden satın almadan çıktıklarını, sepetlerini neden terk ettiklerini değerlendirmelisiniz. Bu sayede de sitenize gerekli yönü vererek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Bu değerlendirmeli, günlük, haftalık ve aylık süreçlerde yapmalı, sonuçlara göre değerlendirmelerde bulunmalısınız.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da rakip analizidir. Aynı sektörler yer alan diğer e-ticaret sitelerini de analiz etmelisiniz. Rakibinizi tanımalı, nasıl değişiklikler ve kampanyalar yaparak dikkat çektiğini araştırmalısınız. Ürünlerinin fiyatları hakkında bilgi sahibi olmalı ve kendinizle ilgili artı – eksi yönleri belirlemelisiniz. Bu sayede iyi bir gelişme yaşayacak ve başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir