Press "Enter" to skip to content

Dünyanın En Çok İnternet Kullanan Ülkeleri

Doğan Turgut 0

İnternetin atar damarımız vasıtası vücudumuza enjekte edilmesinin ardından yıllar geçti. Bu yayılma öyle hızlı oldu ki, kısa sürede herkesi, tüm ülkeleri, dünyamızı sarıverdi. Peki dünya üzerinde internet virüsüne en çok bulaşan ülke hangisi? Ülkelerin nüfuslarına oranla internet kullanma yüzdeleri neler? Türkiye internet kullanımında kaçıncı sırada? İşte bu soruların cevaplarını bulabilmeniz için aşağıda dünyanın en çok internet kullanan ülkelerini paylaşıyorum.

1. İzlanda

İzlanda

İzlanda İnternet Kullanma Oranı: %96,2

Haritada İzlanda’nın konumuna şöyle bir baktım da, internete bu kadar bağımlı olmaları hiçte garip değil. Atlas Okyanusunun kuzeyindeki bu ülkede toplam 319 bin kişi yaşıyor ve bu kişilerin neredeyse tamamı vakitlerinin büyük çoğunluğunu internette geçiriyorlar. İzlanda’nın nüfusuna göre internet kullanma oranı yüzde 96,2.

2. Norveç

Norveç

İzlanda İnternet Kullanma Oranı: %95

Ülkelere göre internet kullanma oranı listesinde ikinci sırayı Kuzey Avrupa’nın neredeyse en kuzeyinde bulunan ülke olan Norveç alıyor. Nüfusun 5,2 milyon civarı olduğu bu ülkede yaşayanların yüzde 95’i internet kullanıyor.

3. İsveç

İsveç

İzlanda İnternet Kullanma Oranı: %94

Bir başka Kuzey Avrupa ülkesi olan İsveç listede 3. sırada giriş yapıyor. Norveç’e komşu olan ülkenin yüzölçümü 450 bin km²’dir. Yüz ölçümüne göre ülke nüfusu ise oldukça düşük. İsveç’in tahmini nüfusu 9,2 milyon. İsveç’te insanların internet kullanma oranı ise yüzde 94.

4. Hollanda

Hollanda

Hollanda İnternet Kullanma Oranı: %94

Avrupa’nın Kuzey kıyısından biraz daha aşağılara indiğimiz karşımıza çıkan Hollanda dünyanın en çok internet kullanan ülkeleri sıralamasında 4. sıradan listemize giriş yapıyor. 41.528 km² ile oldukça küçük bir yüz ölçümüne sahip olan bu ülkenin nüfus yoğunluğu oldukça yüksektir. 2011 sonu ölçümlerinde Hollanda nüfusunun 16,6 milyon civarı olduğu bilinmektedir. Ülkede kişilerin internet kullanma oranı ise yüzde 93.

5. Danimarka

Danimarka

Danimarka İnternet Kullanma Oranı: %94

Kuzey Avrupa İskandinav Ülkelerinden devam ediyoruz. Listemizin 5. sırasında Danimarka var. Bu soğuk Avrupa ülkesinin nüfusu 5,6 milyar. Ülkede yaşayanların internet kullanma oranı ise yüzde 92.

İlk 10’da Başka Hangi Ülkeler var?

Listenin 6. sırasını yüzde 91 internet kullanma oranı ile Finlandiya alırken, 7. sırayı Yeni Zelanda, 8. sırayı yüzde 87 internet kullanım oranı ile ABD, 9. sırayı Kanada ve 10. sırayı da yüzde 85 kullanım oranı ile İsviçre alıyor.

Sonuç – Yorum:

Listeye üstün körü bakıldığında internetin yoğun olarak kullanıldığı ülkelerin ortak özelliklerinin, soğuk ve nüfus olarak küçük ülkeler olduğunu herkes görebilir. Hatta kutuplara yaklaşıldıkça listedeki kullanım oranı artmakta. Zaten birçok webmaster analytics verilerinden kışın internet kullanımın ciddi şekilde arttığını bilir. İşte bu durumun benzeri ülkeler bazında var. Ne kadar soğuk, o kadar çok internet. Zaten bana göre de kışın yapılabilecek en güzel şey internette takılmak.

Türkiye ise henüz bu liste için çok geride. Türkiye’nin nüfusa göre internet kullanım oranı 2012 araştırmalarına göre yüzde 45,1. Tabi ülkemizde yaşayan nüfusun yukarıdaki listedeki (ABD Hariç) çok çok üzerinde olduğu da unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir