Press "Enter" to skip to content

Çevrimiçi Cinayet Gerçek Olabilir mi?

Doğan Turgut 0

Europol (Avrupa Polis Ofisi) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan ürkütücü bir açıklama var. Bu açıklama ilk çevrimiçi cinayetin 2014 yılında işleneceğinden bahsediliyor. Europol, internetin hızla gelişmesinin kullanıcıları siber suçluların saldırılarına karşı daha hassas hale getireceğini ve çevrimiçi cinayetlerin baş göstereceğini düşünüyor.

Devletlerin giderek artan çevrimiçi cinayet tehdidine karşı savunmasız olduğunu belirtiliyor. Yapılan uyarılarda, siber suçların internet teknolojilerini giderek daha iyi kullanmaya başladığı ve kritik güvenlik donanımlarını kontrol ederek hedefledikleri kişileri yaralayabilecekleri, hatta öldürebilecekleri düşünülüyor.

Filmlerde gördüğümüz internet aracılığıyla işlenen cinayetler, Europol’e göre 2014 yılında yaşanmaya başlayacak. Europol, garaj kapılarından hastane sağlık sistemlerine kadar internette her sistem ve donanıma ulaşılabilmeyi temsil eden “Internet of Everthing” kavramına dikkat çekiyor. Bu konuya karşı adli tıp tekniklerinin geliştirilmesi gerektiğine değiniyor.

Europol yetkilileri, her türlü donanımın bilgisayar sistemleri tarafından kontrol edilmesini sağlayan ve yakın gelecekte internet üzerinden hemen her şeyin kontrol edilebileceğinden bahsediyor. Akıllı evlerin, arabaların ve şehirlerin internet üzerinden kontrol edilmesini sağlayacak teknolojinin siber şuçlulara da saldırı imkanı vereceği düşünülüyor. Bu saldırıların ise para kazanma veya kişilere zarar verme amacı taşıyacağı söyleniyor.

Yapılan bu açıklama, geçtiğimiz hafta ABD’li güvenlik firması olan IID tarafından sunulan raporda da yer aldı. Rapora göre ‘hack’lenerek elde edilen cihazlar aracılığıyla işlenebilecek cinayetin 2014 sonuna kadar gerçekleşebileceği öngörülüyor. Bugüne kadar bu tarz bir olay yaşanmadı, ama hacker’ların çeşitli bilgisayar sistemlerinde birçok güvenlik açığı tespit ettiği biliniyor.

Hacker’lar tarafından işlenen siber suçlar ise ATM makinesinin hack’lenerek para püskürtmesi yer alıyor. Aynı zamanda Yeni Zelandalı hacker Barnaby Jack, insülin pompasında güvenlik açığı bulmuş ve kal pillerinin nasıl hack’lenebileceğini göstermişti. Bu hacker geçtiğimiz yıl BlackHat konferansına katılmak için gittiği Las Vegas’taki odasında ölü bulundu. ABD eski başkan yardımcılarından olan Dick Cheney ise kalp pilinin hack’lenebileceği korkusu ile implantını çıkarttırmıştı.

Europol bu konuda, devletlerin siber suçlulara karşı kendilerini bir an önce korumaya almaları gerektiği uyarını yapıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir