Press "Enter" to skip to content

Borsaya Nasıl Girilir?

Doğan Turgut 0

Çocukluğumuzdan beri kulak aşinalığı olduğumuz borsa, yatırımcılar için tasarrufların değerlendirilmesini mümkün kılarken, ekonomiye de kaynak yaratır. Bu kapsam da tahmin edersiniz ki piyasanın ehemmiyeti büyüktür. Küçük miktardaki birikimlerinizi iyi bir yatırım stratejisi ile yüksek rakamlara çıkarabilirsiniz. Böylece bugünden geleceğinizi güven altına almış olursunuz. O halde gelin hep birlikte borsaya nasıl girilir, bakalım:

Borsalar günümüzde kurumsal olarak faaliyette bulunan piyasalardır ve her biri kendi merkezi üzerinden yönetilir. Ülkemizin merkezi Borsa İstanbul’dur. Türkiye’nin neresinde olursanız olun işlemleriniz Borsa İstanbul’a bağlı olan platformlar aracılığıyla gerçekleşir.

Bunun için aracı kurumu seçmeniz şarttır. Çünkü kurumların sağlamış olduğu hizmetten faydalanarak yatırım araçlarının işlem gördüğü platforma bağlanırsınız. Böylelikle kar getireceğinize kanaat getirdiğiniz enstrümanları portföyünüze ekleyerek, sonucundan mutlu olarak ayrılabilirsiniz.

Borsaya Giriş Yapmak için Ne Gerekir?

Borsaya Giriş Yapmak için Ne Gerekir?Borsaya giriş yapmak, paranızı daha değerli hale getirmek için öncelikle yasal olarak 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. Ardından yatırım yapabilmeniz için vadesiz borsa hesabı açtırmalısınız. Bunu aracı kurumları yoluyla kolaylıkla açtırabilirsiniz.

Kurumlar bankalar veya özel şirketlerdir. Listelerine SPK’nın internet adresinden ulaşabilirsiniz. Herhangi birini seçmeniz dahilince müşteri temsilcileri tarafınıza dönüş sağlayarak, gerekli olan belgeleri noksansız bir şekilde ulaştırmanızı isteyecektir.

Vadesiz hesap açabilmeniz için genellikle kimliğinizdeki bilgiler ve kaldığınız yerin adresi istenmektedir. Bunları kurumunuza ilettiğinizde bir hafta geçmeden hesabınız tanımlı hale gelir. Para yatırarak, kazandıracak portföy oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bunun için elbette ki borsa nedir, nasıl oynanır, işleyişi nasıldır, alım – satım nasıl yapılır, bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir gibi temel soruların yanıtını çok iyi bilmelisiniz. Piyasada temel bilgilerin yanı sıra tecrübeli olmak da para kazanma sürecinizi hızlandırır.

Borsaya Ne Kadar Para Yatırmalı?

Borsaya Ne Kadar Para Yatırmalı?Borsaya ister 1 TL isterseniz 100.000 TL ile giriş yapabilirsiniz. En az limit yatırım araçlarının minimum değeri kadardır. Bu yüzden piyasaya giriş yapmadan önce hem beklentilerinizi belirlemelisiniz hem de araçların minimum değerlerini bilmelisiniz. Böylece ne kadar para yatıracağınıza karar verebilirsiniz.

Aslına bakarsanız kaç para yatırdığınızın önemi yoktur. Önemli olan doğru adımları atarak işlemlerin sonucunda kayıp yerine kazançla ayrılmaktır. Bunun için de kuşkusuz ki iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerekir.

Borsa Bilgisine ve Deneyimine Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

Borsa Bilgisine ve Deneyimine Nasıl Sahip Olabilirsiniz?Günümüzde internetinde sağlamış olduğu kolaylıklar sayesinde kısa sürede borsayı A’dan Z’ye öğrenmeniz mümkündür. Bunun için ister borsa hakkında sorgulatma yaparak yerli – yabancı kaynaklardan yararlanabilirsiniz isterseniz de aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanabilirsiniz.

Bu konuda her ikisini denemenizde fayda var. Buna göre hangisi daha faydalıysa onu tercih ederek, termelinizi sağlamlaştırmalısınız. Aksi halde hiç bir şey bilmeden bilinçsizce işlem yaparsanız, sonucunda üzülen siz olursunuz.

Borsa temeliniz ne kadar sağlam olursa olsun riskleri önlemek için deneyimli olmanız şarttır. Bunun için demo hesapları ve sanal borsa oyunu uygulamaları geliştirilmiştir. Bunlardan yararlanarak, yaptığınız alım – satımların ardından başarılı yatırımcıların tecrübesine sahip olabilirsiniz. Üstelik tüm bunlar için para ödemenize de gerek yoktur.

Ücretsiz olarak faaliyette bulunan hesaplar vardır. Paranızı riske atmadan sanal borsa deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu sayede başarılı olup olmayacağınızı işlemlerin sonucuna bakarak anlayabilir, gerçek hesaba geçip geçmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Son olarak, borsa bilgisinin ve deneyimin yanı sıra sahip olduğunuz yatırım psikolojisi de işlemlerinizin sonucuna etki etmektedir. Çünkü borsanın yapısına göre kısa vadede yapılan işlemler risklidir. Fakat yatırımcılar bir an önce para kazanmak istedikleri için anlık işlemlerde bulunurlar. Bu da haliyle kayıpla karşılaşılmasına neden olur.

Okura Önemli Notlar: Başarılı olmak için öncelikle sabra ve kazanma inancına sahip olmalısınız. Bu konuda prensipli bir şekilde ilerlediğiniz sürece istediğiniz başarıları elde edebilir, günün birinde servet sahibi olarak, basında borsayı soyan adam unvanına sahip olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir