Press "Enter" to skip to content

Borsa Nedir?

Doğan Turgut 0

Hisse senetleri, Wall Street, seans saatleri, boğalar, ayılar, al – sat, milyon dolarlık yatırımlar, borsa düştü – indi… İşte bu kelimelerle duyuyoruz borsayı. Peki, borsa nedir biliyor musunuz?

Borsa, ticarete konu olan malların ve hisse senedi gibi kıymetli evrakların alım – satım işlemlerinin yapıldığı, birilerinin para kazandığı, birilerinin kaybettiği kurumsal bir piyasadır. Bir pazardır ve içince birçok pazarı daha barındırır. Hisse senedini düşükken alır, yükseldiğinde satarsınız ve para kazanırsınız. İşte borsa budur.

Borsayı kumarhane veya bir iddia oyunu olarak düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz ve borsa hakkında bir şey bilmiyorsunuz demektir. Borsa, dünya ve ülke ekonomilerine birçok katkısı olan önemli bir piyasadır. Warren Buffett gibi babacan yatırımcıları barındırdığı gibi George Soros gibi “İngiliz Bankalarını Dolandıran Adam” lakaplı yatırımcıları da barındırır. Bu nedenle borsacı olmak ve para kazanmak istiyorsanız, gözünüzü dört açmalı, kulaklarınızı dünyada olan olaylara çevirmelisiniz.

Borsa denildiği zaman akla her şeyden önce hisse senedi gelir. Ama borsa yalnızca hisse senetlerinden ibaret değildir. Hisse senetleri, borsada işlem gören kıymetli bir evraktır ve başka yatırım araçları da vardır. Örneğin, dövizler, altın, gümüş, tahıl, petrol gibi…

Hisse senetleri ile birlikte anılmasının nedeni, borsa binalarının hisse senetleri alınıp satılmaya başladığı zaman kurulmasıdır. İlk borsa işlemleri ise tarım ürünleri yani emtialarla yapılmıştır. Küresel kriz döneminde tarım ürünlerinin fiyatlarında meydana gelen aşırı dalgalanmalar bugün olduğu gibi hem üreticisine hem de tüketicisine zarar vermeye başlamıştır. Üretici ve tüketicilerin ortak çabası ile kurulan pazarlar sayesinde bu durumun üstesinden gelinmiştir. İlk borsa işlemleri de bu pazarlarda gerçekleşmiş, bugüne emtia borsası olarak gelmiştir.

15. yüzyıla gelindiği zaman ise dünyada deniz ticaretinin gelişmesi ile hisse senetleri ticari işlemlere dahil olmuştur. Ama bu kağıtlar, sokak köşelerinde, kahvehanelerde alınıp satılamayacak kadar önemlidir. Bu nedenle daha güvenli yerlere ve kayıt altına alınan işlemlere gerek duyulmuştur. O dönemde dünyanın önemli limanlarından olan Anvers‘te de ilk borsa binası kurulmuştur. Şimdilerde hisse senetlerini borsa ile anmamızın nedeni de bu durumdur.

Birikmiş paranızı borsada değerlendirmek geleceğinize güzel bir yatırım yapmak demektir. Hisse senetleri, dövizler, altın, petrol, vadeli işlem sözleşmeleri gibi yatırım araçlarından oluşturacağınız portföylerle paranızı mantıklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde de hayalini kurduğunuz emeklilik hayatına kavuşabilirsiniz.

Borsa denildiğinde aklınıza hisse senetleri dışında yaşanan büyük kayıplar, kaybedilen mal – mülk geliyorsa, yine borsa hakkında olumsuz düşünüyorsunuz demektir. Ama borsada yaşanan bu kayıpların nedeni tamamen kişiye aittir. Yapılan araştırmalar bu kayıpların çoğunluğunun aşırı para kazanma hırsından, tüyolara inanmaktan, sabırsız kişiliklerden ve en önemlisi bilgisizlikten kaynaklandığını göstermektedir. Bu nedenle de borsada işlem yapmaya başlamadan önce bilgi ve deneyim kazanmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir