Press "Enter" to skip to content

Borsa Nasıl Oynanır?

Doğan Turgut 0

Birikimlerinizi borsada değerlendirmeyi düşünüyorsanız veya aklınızdan geçirdiyseniz şu an doğru yerdesiniz. Çünkü bu yazıda sizlerle borsa piyasası ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağım. Elbette giriş amacınızın para kazanmak olduğunu kabul ediyorsak, bunun için bilmeniz gereken birçok konu olduğunu da kabullenmelisiniz. Ancak bu sayede borsadan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Borsa nedir öğrenmenizi, ilk ve en önemli konu olarak söylemek isterim. Çünkü bu bilgiyi edinmek size ihtiyacınız fikri verecektir. Yani borsaya girip girmeme konusunda kararsızsanız hakkında biraz bilgi edinmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca Borsa Nasıl Oynanır sitesindeki makaleleri incelemenizi tavsiye ederim. Bu yazıları okudukça borsaya nasıl yaklaşmanız gerektiğini iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Yatırımlarınızı borsada yapmaya karar verdiyseniz işe bilginizi arttırarak başlamalısınız. Borsaya nasıl girilir öğrenmeli, aracı kurum seçimini yapmalı ve işlemlerin nasıl yapıldığı konusunda deneyim kazanmalısınız. Borsaya bu şekilde giriş yaparsanız iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Borsa nasıl oynanır konusunu öğrenmek için deneyim kazanma yoluna gitmelisiniz. Bu deneyimleri, sanal para ile demo hesaplarda kazanabilirsiniz.

Borsada yatırım işlemlerinin mantığı, arz ve talebe dayalıdır. Yani sizin al emrinize karşılık, aynı seviyeden sat emri bulunmalıdır. Bu emirler karşılaştığında işleminiz gerçekleşir. Tüm emirler bir havuzda toplanarak eşleşmesi sağlanır. Eşleşmeyen emirler ise seans sonunda iptal edilir. Borsa işleminin en temel hali bu şekildedir.

Para kazanmak için yapmanız gereken ise düşük fiyattan satın alıp, yüksekten satmaktır. Bunun için yatırım araçlarının fiyatlarında meydana gelen değişimleri iyi takip etmeli, gelecekte izleyecekleri yol hakkında sağlam fikirler üretmelisiniz. Bu fikirlerinizi, yatırım amacınıza uygun stratejilerle birleştirmeli ve doğru zamanda işleme girmelisiniz. Bunların hepsi belli bir deneyim gerektirmektedir. Bu deneyime sahip olduktan sonra ne zaman işleme girip çıkmanız gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz.

Borsada yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken belli başlı konuları da öğrenmelisiniz. Bu konuların başında, piyasa takibi yapmak gelir. Hem genel anlamda ülke ekonomisinde yaşananları hem sektör ve şirketlerdeki gelişmeleri iyi bir şekilde izlemelisiniz. Bu etkenler, yatırım araçlarının fiyatlarında değişikliğe neden olabilecek en önemli konulardır. Bir hisse senedinin ne yönde hareket edeceği konusunda, bu etkenleri takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca analizler yaparak gerekli sinyalleri alabilir ve doğru zamanda işleme girerek karınızı alabilirsiniz.

Başkalarına aldırış etmeden işlem yapmak ve tamamen kendi stratejileriniz üzerinden ilerlemek de borsa oynarken dikkat etmeniz gerekenlerdendir. Herkesin yatırım yapma amacı ve piyasayı yorumlama şekli birbirinden farklıdır. Bu nedenle o kişiyle aynı yolu izleyemezsiniz. Yapmanız gereken tamamen sizin amacınıza uygun bir yol belirlemektir. Bu yolda istikrarlı bir şekilde ilerlediğinizde de karlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Psikolojik olarak kendinizi borsaya hazırlamak da önemli noktalardan birisidir. Sakin, sabırlı ve planlı bir şekilde ilerleyerek, risklerden uzak durabilirsiniz. Ama aceleci olur ve meydana gelen dalgalanmalar karşısında panik yaşarsanız büyük ihtimalle kaybedersiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için psikolojik anlamda kendinizi borsaya hazırlamanız gerekmektedir.

Tüm bu parçaları bir araya getirdiğiniz zaman, başarılı bir borsa oyuncusu olursunuz. Bilmeniz gereken son nokta ise borsanın bir oyun olmadığıdır. Bu fiilin kullanılması ise artık ülkemizde deyimleşmiştir. Hisse senetlerine nasıl kağıt deniyorsa borsada işlem yapmaya da oynamak ifadesi kullanılıyor. Bunun bilincinde olmalı ve borsada yatırım yaparken dikkatli bir şekilde yol almalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir