Press "Enter" to skip to content

Bitcoin için Rekor Fiyat Tahminleri Yeniden Gelmeye Başladı

Doğan Turgut 0

Bitcoinde görülen rekor yükselişler yerini sert düşüşlere bıraktıktan sonra dünya genelinden olumsuz yorumlar gelmeye başlamıştı. Bitcoin düşüşleri sonlandırıp hızlı bir toparlanma yaşayınca hemen tüm odakları değiştirdi. Bitcoinde görülen yeni can belirtileri sonrasında rekor fiyat tahminleri yapılıyor. 2017 yılının yıldızı olan bitcoin, 20 bin dolar sınırından düşüşe geçtikten sonra ilk defa yükseliş beklentileri geldiğini de bilmelisiniz.

Bitcoinin yükseleceğine dair ilk olumlu yorum, multi milyarder yatırımcı Trace Mayer‘den geldi. Bitcoinde görülen düşüşlerin, düzeltme olduğunu belirten Mayer, 115 bin dolara ulaşacağını söyledi.

Daha blockchain teknolojisi geliştirilmemişken bitcoin önerileri sunmaya başlayan Trace Mayer, önümüzdeki 11,5 ay boyunca bitcoinde ciddi artışlar görüleceğini dile getirdi. 2018 sonunda ise 115 bin doları aşabileceğine dikkat çekti.

Attığı tweette şu ifadelere de yer verdi:

“Bitcoinin şu anda geçmekte olduğu süreç, 2013 Ocak ayından başlayıp Mart ayında biten sürece çok fazla benziyor. Orada fiyat 7 dolardan 266 dolara çıkmıştı. Sonra 90 dolara inmişti. Şimdi de 700 dolardan 20 bin dolara kadar yaklaştı ve 9 bin dolara indi.”

Mayer, 2018 için yükseliş beklentisini bu görüşlerine dayandırıyor. Diğer bir tahmin ise bitcoin fiyatlarıyla fazlaca ilgili olan dünyaca ünlü stratejistten geldi. Thomas Lee, 4 yıl içerisinde bitcoinin 125 bin dolara çıkacağı öngörüsünü paylaştı. Piyasa değerinin ise 1,2 trilyon dolara ulaşacağını belirtti.

Bitcoinin 2022 yılında 125 bin doları göreceğini söyleyen Lee, 2017 – Ekim ayı için 25 bin dolar yorumu yapmıştı. Şimdi ise tahminini yüzde 400 oranında artırmış oldu. Bu öngörüsünün gerçekleşmesi için 2018 yılında bitcoinin bazı güçlükleri aşması gerektiğini dile getirdi. Ek olarak 2018 yükselişlerinin, 2017 yılının gölgesinde kalacağına da dikkat çekti.

Aralık ayının oralarında Cboe tarafından piyasaya sürülen ilk bitcoin vadelilerinin ise işlem süresi bitti. Hızlı bir giriş yapan bitcoin vadelileri, kısa sürede 15 bin dolara ulaşmıştı. Ayrıca bitcoinde görülen düşüşlerden fazla etkilenmemesi de dikkatlerden kaçmamıştı.

CNBC verilerine göre F8 sözleşmeleri, 11 bin 55 dolardan işlemi sonlandırdı. Bitcoin spot fiyatının 9200 dolara kadar düştüğü düşünüldüğünde de bu verinin oldukça iyi olduğu anlaşılıyor. Cboe şimdi ise diğer kripto paraların vadeli sözleşmelerinin piyasaya sürülmesi için harekete geçiyor.

Şirketin CEO’su Ed Tilly’nin açıklamalarına göre kripto paralarda sadece vadeli sözleşmelerle ilgilenmek istemiyorlar ve yakın zamanda düzenleyici kurumlardan izin alırlarsa borsa yatırım fonlarına da dönüştürmek istiyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir