Press "Enter" to skip to content

Bilgisayar Neden Yavaşlar? Nasıl Hızlandırılır?

Doğan Turgut 0

Peki, bilgisayarınız neden yavaşlar? Bunu anlamınız için profesyonel bir bilgisayar uzmanı olmanız da gerek yok. Sorun bilgisayarınızın donanımlarından kaynaklı değil. Donanımlar bilgisayarınızın hızlı çalışması üzerine kuruludur. Sorun tamamen yazılımsal bir sorundur ve yazılımda meydana gelen değişiklikler buna neden oluyor. En yaygın yavaşlama sebepleri ise;

1 – Bilgisayarınızı Yormanız

Gereksiz işlemlerle bilgisayarınızı yormanız yavaşlamaya neden olur. Farkına bile varmadan bilgisayarınıza yükleyeceğiniz birçok program nedeniyle bilgisayarınız. Mümkün olduğunca bilgisayarınızda hep kullandığınız yazılımların bulunması ve kullanmadığınız programları işiniz bittikten sonra kaldırmanız gerekiyor.

Bir işiniz için yüklediğiniz ama daha sonra unuttuğunuz yazılımların sayısı bilgisayarınızda arttıkça bilgisayarınız yavaşlayacaktır. Bilgisayarınızın performansını etkileyen en önemli sorun budur. Denetim masasından sürekli olarak yüklü olan programları inceleyin ve gereksiz olan programları silin.

Masaüstünüzü Temiz Tutun

Bilgisayarlar en çok gücü bilgisayar açılırken harcar. Bu nedenle masaüstünüzü mayın tarlası gibi kullanmayın. Masaüstünüzde ne kadar çok belge varsa bilgisayarınızın açılması o kadar yavaşlayacaktır. Bilgisayarınız yavaşlamışsa masaüstünüzde bir temizlik yapma vakti geldi demektir.

Kayıt Yaparken Yapılan Hatalar

Bir program, oyun veya dosya yüklemek istediğiniz zaman bilgisayarınızın yazılımı bu öğeyi çalıştırmak için gerekli talimatları da kaydeder. Ama bu dosyaları sildiğiniz zaman bu talimatlar otomatik olarak silinmez. Daha önceden kullandığınız bir program, oyun veya belgeyi sildikten sonra bu talimatları da silmeniz gerekiyor. Bu dosyalardan kurtulmanız için birçok yazılım da geliştirilmiş durumda. Çünkü bilgisayarınız her yeniden başladığında bu talimatları çalıştırmak için ekstra enerji harcar.

Gereksiz Dosyalar

Bilgisayarınızın belleğinde, bir süre sonra büyükçe yer kaplayan birçok gereksiz dosya tutar. Bu dosyalar bilgisayarınızı yavaşlatan en önemli etkenlerdendir. Bunlardan kurtulmanız için birçok yazılım bulunuyor. CCleaner bu programlar arasında en çok kullanılandır. Windows kullanıcıları için Disk Birleştirici özelliği de bu dosyalardan kurtulmanızı sağlayan yazılımlardandır.

2 – Lisanssız Yazılım Kullanma

Korsan yazılım ürünlerinin beraberinde getirdiği virüsler, hatalı veya işlevsiz yazılımlar da bilgisayarınızı yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda yavaşlatmaktan daha önemli olarak işlerinize zarar vermektedir.

3 – Casus Yazılımlar ve Virüsler

Virüsler, sizin kontrolünüzde olmayan bir şekilde bilgilerinizi kullanabilir ve izniniz olmadan bilgisayarınıza yüklenirler. Bu virüs yazılımların amacı ise;

  • Tarayıcınızda varsayılan arama motorunu değiştirme,
  • Reklamları göstermek,
  • Diğer e-posta adreslerine spam göndermek,
  • Kişisel bilgilerinizi çalmaktır.

Virüs yazılımlardan korunmak için internetten indirdiğiniz tıkladığınız dosyalara dikkat etmeniz gerekiyor. Çoğu casus yazılım ve virüs e-postalar ile internetten indirilen dosyalar aracılığıyla bilgisayarınızı ele geçirir. Bu da bilgisayarınızın fazlaca güç harcamasına ve yavaşlamasına neden olur.

Spamlardan korunmanın yolları da basittir. Bedava yazılım veya program yüklerken dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikler ekran koruyucuları eğer güvendiğiniz bir şirket tarafından sunulamamışsa indirmemeniz gerekiyor. Aynı zamanda gönderen kimliğinden emin olmadığınız e-postaları açmamanız ve en önemlisi iyi bir virüs programını bilgisayarınızda kullanmanız gerekiyor. Tüm bunlara uygun bir şekilde bilgisayar kullanımına sahipseniz verimli bir şekilde bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir