Press "Enter" to skip to content

Android’in Bilinmeyen Özellikleri

Doğan Turgut 0

Samsung ile tanıdığımız ve Sony, LG, Huawei, HTC gibi önde gelen akıllı telefon devlerinin en büyük ortak noktası ve işletim sistemi olan Android’i ne kadar tanıyorsunuz?
Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mob,l cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir, Android. Dosya uzatısı .apk olan Android işletim sistemi, 5 Kasım 2007 tarihinde Open Handset Alliance tarafından duyurulmuştur. Daha sonra da 34 adet donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuş ve kullanmaya başlamıştır.

İşte 2007 yılından bugüne iyice gelişmiş olan Android işletim sistemi hakkında bilmedikleriniz:

 • Parmağınızı kaydırmadan mesajlaşmanızı sağlayan Google Keyboard uygulamasını Play Store’dan indirerek tek elle daha hızlı bir şekilde mesajlaşabilirsiniz. Herhangi bir harfe basın ve parmağınızı kaldırmadan diğer harfe kaydırın. Samsung’un akıllı telefonlarında bu özellik halihazırda mevcuttur.
 • Yüz tanıma kilidi ile yalnızca PIN ile güvenlik sağlamamış olursunuz ve bu şekilde telefonunuzu kilitleyebilirsiniz. Bunun için ayarlar > ekran kilidi > yüz tanıma kısmına girmeniz gerekiyor.
 • Ekran görüntüsü almak için Android cihazlarınızda Home + Power ve ses açma butonlarına aynı anda basmanız yeterlidir.
 • Çağrı geldiği zaman avucunuzu telefonun orta noktasına temas ettirerek cihazı sessize alabilirsiniz veya elinizi kaydırarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunun için Ayarlar menüsüne girin ve Palm Motion özelliğinin açık olduğundan emin olun.
 • Fotoğraf ve videolarınızı filme dönüştürmek için, önce Google Plus uygulamasına girin. Ardından ayarlar menüsünden Auto Backup (otomotik yedekleme) özelliğini açın. Google Plus artık her fotoğrafınızı klasörde saklayacak ve ardından “Fotoğraflar” kısmının en üstündeki ufak video kamera ikonuna basın. Sonra filminizde kullanmak istediğiniz dosyaları seçin, tarzınızı, arkaplan müziğini ve temanızı belirleyip gerisini Google Plus’a bırakın.
 • Renkleri ters çevirin. Ayarlar > Erişebilirlik bölümünden Negative Colors’a girin. Menü renklerini tersine çevirin.
 • Pil durumunu öğrenmek için *#0228# numarasını çevirip batarya durumu hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.
 • Google’da sesli arama yapabilirsiniz. Yazmak yerine Google’da mikrofon ikonuna basmanız yeterli.
 • Chrome uygulamasında açık sayfalarınız cebinizde Andorid’in en kullanışlı uygulamalarındandır. Chrome’a giriş yapmışsanız, Android diğer tüm Chrome tarayıcılarında açık olan sayfalarınıza erişmenize izin veriyor. Bunu yapmak için Menu’den “Other Devices”a basmanız yeterli.
 • Gözünüz ekrandayken kararmasını engelleyebilirsiniz. Ekrana bakıyorken, ekranın bir süre işlem olmadığı için kararması pek istenmiyor. Bu nedenle Settings > Smart Screen > Smart Stay bölümüne girmeniz yeterlidir.
 • Kotanızı sürekli izleyin. Fark etmeden internet kotanızı aşıyorsanız, Ayarlar bölümünde bulunan Veri Kullanımı özelliğinden yararlanarak kota sınırına geldiğinde uyarı alabilirsiniz.
 • Gizli animasyonu açın. Ayarlar > Cihaz Hakkında bölümüne girin ve Android Version’u seçin. Sürüm numarası üzerine parmağınızla dokunduğunuz zaman gizli animasyona ulaşmış olacaksınız.
 • İki Android cihazı birbirine hafiften çarptırarak paylaşım yapabilirsiniz. NFC adı verilen yakın alan teknolojisi sayesinde açık olan iki cihazı birbirine hafiften çarptırdığınız zaman istediğiniz paylaşımı yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir