Press "Enter" to skip to content

Akıllı Telefonların Şarj Ömrünü Uzatmak için Ne Yapılabilir?

Doğan Turgut 0

Akıllı telefonlar kuşkusuz ki bugün hayatımızın en önemli parçasıdır. Her daim yanımızda taşıdığımız cihazları iletişim ve daha birçok alanda kullanabiliyoruz. Sürekli elimizden düşmedikleri için kısa sürede şarjları bitmektedir. Bu kesinlikle çağımız hastalığına yakalananlar için psikolojik olarak travma yaratabilmektedir. Özellikle travma seviyesinde telefon bağımlıları olanların mobil hazlarının şarj ömrünü uzatmak için ne yapmaları gerektiğinden bahsetmek istiyoruz.

Telefonunuzun şarjı çok çabuk bitiyor ve mobil cihazınızı kullanamadığınız her süre için üzülüyor musunuz kesinlikle çağımızın hastalığı olan nomofobiye yakalanmışsınız demektir. Bu gerçekten de insanı ruhsal olarak etkilemektedir. Özellikle pil seviyesi kırmızı renge dönüştüğünde yana yakıla telefonunuzu şarja takmak için priz arıyorsanız dikkatli olmalısınız. Nomofobiye yakalanmış olabilirsiniz.

Şimdi, akıllı telefon şarj ömrünü uzatmak için ne yapılabilir birkaç tavsiyede bulunalım.

Titreşimdeyken telefonlar çok fazla pil tüketiyor. Bu nedenle pilinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız, telefonunuzdan titreşimi kaldırmalısınız. Gerekli oldukça kullanmalısınız. Böylece pilinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Aynı zamanda şarjınızın çok çabuk bitmesinin önüne geçebilirsiniz. Böylelikle priz arama derdinize son verebilirsiniz. Biliyorsunuz ki akıllı telefonların kullanımı ile şarj aletini yanımızdan ayıramaz olduk. Çünkü kullanıma bağlı olarak minimum 4 – 5 saat içerisinde pil kırmızıyı gösteriyor. Bu da pilin ömrünün kısalmasına neden oluyor. Gerekli görmedikçe telefonunuzu şarja takmamalısınız. Çünkü sürekli olarak tak çıkart yaptıkça pilinizin ömrü tükenecektir.

Sosyal medya kullananlar için özellikle bildirimleri kapatmalarını öneriyoruz. Çünkü bildirimler geldikçe telefonun pil seviyesi düşüyor. Bu da elbette ki belli bir süre sonra şarj ömrünün tükenmesine neden oluyor. Bu yüzden bildirimleri kapatmalısınız. Pil ömrünüzü uzatmak için kullanabileceğiniz geliştirilen batarya uygulamaları vardır. Bu uygulamalar sayesinde şarjınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Böylelikle gereksiz programların kapatılmasını sağlayarak, pilinizin boş yere tükenmesini önleyebilirsiniz. Bu konuda hem ücretli hem de ücretsiz uygulamalar vardır. İstediğiniz uygulamayı telefonunuza yükleyerek, kullanılan optimizasyon seçenekleriyle gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz.

Telefonda yüklü olan tüm programlar kullanılmasa dahi biliyorsunuz ki pilin ömrünü kısaltmaktadır. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz gibi geliştirilen batarya iyileştirici programları kullanmalısınız. Bu programlar sayesinde hem pilinizin hem de şarj ömrünüzün süresini uzatabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun aşırı ısınma sorununu da bu sayede çözebilirsiniz. Çünkü kullanılmayan programların yer kaplamasıyla ve telefonunuz uzun bir süre kullanılmasıyla birlikte cihazın elinizi yaktığını hissedebilirsiniz. Bu nedenle ısınma ile ilgili sorunu çözmek için geliştirilmiş programları kullanmanızı tavsiye ederiz. Şarj ömrünün tükendiği sinyalini veren bir uyarıdır. Bu nedenle kesinlikle bu uyarıyı dikkate almanızda fayda vardır.

Son olarak, ekran parlaklığının yüksek seviyede olması hem gözünüzü yorar hem de pil seviyenizin hızlı bir şekilde tükenmesini sağlar. Bu nedenle telefonunuzun özelliklerini çok iyi bilmelisiniz. Bu özellikleri kullanım seviyelerine göre optimizasyona almalısınız veya devre dışı bırakmalısınız. Şarjınız bitmeye yakın kapanmaması için ekran parlaklığını minimum seviyeye getirmelisiniz. Böylece acil bir ihtiyaçta şarjınız bitmediği için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Aksi halde piliniz bittiği için mağdur duruma düşebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir