Press "Enter" to skip to content

Akıllı Telefonlar ve Kolaylık Sağladığı Konular

Doğan Turgut 0

1990’lı yılların başında hayatıma giriş yapan cep telefonları, 2014 yılının sonlarına yaklaştığımız bugünleri düşündüğümüz zaman büyük bir değişim gerçekleştirdi. Kimimiz hala düşmanız cep telefonlarına, kimimiz ise hayatımızın tek eksiğiymiş gibi düşünüyoruz. Ama yine de kim ne derse desin cep telefonları gerçekten hayatımıza büyük kolaylıklar getirdi.

Zararlı etkileri, yaydığı sinyallerin beyin hücrelerini öldürmesi, çocukların gelişimini olumsuz etkilemesi gibi birçok hatta milyonlarca zararından bahsediliyor. Peki, en zor anınızda yardımcı olduğunu neden düşünmüyorsunuz? Acaba nerede, ne yaptı diye çıldırdığınız çocuğunuza cep telefonu sayesinde hemen ulaşabiliyorsunuz. Çok uzakta olan bir tanıdığınızın sesini anında duyabilir ve hatta görüntülü konuşma yapabiliyorsunuz. Bence teknolojiye bir “öcü” gibi bakmak yerine iyi yönlerine ve doğru kullanımlarına dikkat çekilmeli…

Gelelim, akıllı telefonlara… Eskiden bilgisayar üzerinden gerçekleştirdiğini hemen her işlemi artık akıllı cep telefonunuz sayesinde gerçekleştiriyorsunuz. İstediğiniz her zaman online olabiliyor, banka işlemlerinizi sıra beklemeden gerçekleştirebiliyor, yazışmalar yapabiliyor, anında mesajlaşabiliyorsunuz. Daha birçok işleve sahip olan akıllı telefonlar gerçekten hayatımıza büyük kolaylıklar getirdi. Bunu kimse inkar edemez ve etmemeli.

Akıllı telefonların gerek yerleşik uygulamalar ile gerekse uygulama mağazalarından indirdiğimiz uygulamalar ile hayatımıza kolaylık kattığı alanları sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki, bu sayede zararlarının yanında faydalarını da konuşuruz…

İnternet

Elbette ki, en büyük avantajlarından birisi olarak interneti ilk sırada saymak istiyorum. Eskiden evlere bağlatılan internet şimdi cebinizde ve istediğini her zaman online olabiliyorsunuz. Örneğin tatilinizin en güzel kısmında önemli bir iş sorunu ile karşılaştığınız. İnternetiniz cebinizde hemen gerekli işlemleri akıllı telefonunuz sayesinde halledip tatilinizin tadını çıkarabiliyorsunuz. Aklınıza bir soru mu takıldı. Akıllı telefonunuzun arama motoruna hemen yazıp cevap alabiliyorsunuz. Başka ne istersiniz ki?

Veri Paylaşımı

Haberlerin bazılarında 3G bağlantısı ile kurulan bağlantıları görüyorsunuz veya çektiğiniz bir fotoğrafı bir arkadaşınıza anında gönderebiliyorsunuz. Gerek iş hayatında gerekse sosyal yaşantınızda akıllı telefonunuz ile çektiğiniz fotoğrafları, videoları anında istediğiniz kişi ve platforma ulaştırabiliyorsunuz. Maillerinizi anında kontrol edebiliyor ve mesajlaşma uygulamaları ile her istediğinizi yapabiliyorsunuz. Son dönemlerde gazetecilik ve televizyonculuk sektörüne de büyük katkısı olduğunu söylememek olmaz.

Finans

Akıllı telefonunuzu bir bankaya dönüştürebiliyorsunuz, banka hesaplarınızı, yatırım işlemlerinizi, ödemelerinizi anında istediğiniz yerde gerçekleştirebiliyorsunuz. Bir fatura ödemeniz mi gerekiyor? Açın ilgili bankanın finans uygulamasını anında işleminizi gerçekleştirin. Normal şartlarda bankaya gitmeniz, sıra almanız ve sıranızın gelmesini beklemeniz gerekiyor. Bir borsa yatırımcısı mısınız? Portföyünüzde yer alan yatırım araçlarını takip etmek için akıllı telefonunuzu kolayca kullanabiliyor, haberlere anında ulaşabiliyor ve alım – satım işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

Yazışmalar

İş hayatı ve sosyal hayatta yazışmalar en sık kullandığımız akıllı telefon uygulaması belki de. Arkadaşınızla veya iş arkadaşlarınızla ilgili anlık yazışmalar yapabiliyorsunuz. Özellikle şirket çalışanları, yöneticiler için en büyük dertlerden birisidir, maillere ulaşmak. Akıllı telefon sayesinde bu kişiler çıktıkları seyahat süresinde istediği zaman ve yerde maillerini kontrol edip, gerekli yazışmaları kolaylıkla yapabiliyor, gerekli dosya aktarımlarını kolayca yapabiliyor.

İletişim

Bundan 25 yıl önce belki de her evde bile bulunmayan telefonları hayal edin. Uzaktaki bir akrabanızın sesini duymak, başka şehirde okuyan çocuğunuzun veya askerdeki yakınınızın sesini duymak için çektiğini çileyi, beklediğini postacı yollarını hayal edin. Peki, şimdide akıllı telefon zararlı diyor musunuz? Uzakta okuyan çocuğunuzun sesini, görüntüsünü anında alabiliyor, askerlik yapan yakınınızın sesini kolayca duyabiliyorsunuz.

Sosyal Medya

Günümüzün en büyük iletişim kanalı belki de, sosyal medya. Yalnızca genç bireyler arasında değil, yetişkin bireyler arasında da yoğun bir kullanım potansiyeli bulunuyor. Sosyal medya ağları genel olarak ülkemizde yanlış anlaşıldı demek yanlış olmayacaktır. Amacı dışında kullanımı bu ağların kötülenmesine neden oluyor. Ama kesinlikle böyle bir amaç taşımadıkları gerçektir.

Navigasyon

Hiç bilmediğiniz bir ile gidiyorsunuz ve aradığınız yeri bulma konusunda sıkıntı çekiyorsunuz. Akıllı telefonların birçoğunda yerleşik olarak navigasyon (GPS) özelliği bulunmaktadır. Yoksa da, kolaylıkla uygulama mağazalarından indirebiliyorsunuz. Daha sonra gitmek istediğiniz yerin adresini girmeniz yeterli.

Kültür ve Eğlence

Her gün düzenli olarak takip ettiğiniz gazetenizi artık akıllı telefonunuzdan istediğiniz zaman okuyabiliyorsunuz. Gazeteler, dergiler ve hatta kitaplar artık akıllı telefonuz üzerinden size hizmet veriyor. Gazete, dergi ve kitapların artık mobil versiyonları da yapılıyor ve akıllı cihazınız üzerinden en iyi kullanıcı deneyimi sizlere sunuluyor.

Birçok mobil uygulama ile gerek bilgi edinme gerekse oyun konusunda akıllı telefonunuzu kullanmanız mümkün. Eğer siz yanlış kullanıyorsanız, bu nedenle teknolojiyi suçlayamazsınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir