Press "Enter" to skip to content

Adım Adım WordPress Kurulumu

Doğan Turgut 0

2003 yılında kişisel blog tutmak amacıyla kurulan ve geliştiricileri tarafından her geçen gün yenilenerek birçok yeni özelliğe kavuşan, GPL lisanslı olduğu için de kullanması tamamen ve ömür boyu ücretsiz olan WordPress ile yapabilecekleriniz; tamamen sizin hayal gücünüzde bitiyor. Piyasadaki CMS (Content Manangment System) yazılımları arasında en yenilikçi Tema ve Eklenti motoruna sahip WordPress, günümüzde internet ortamındaki sitelerin neredeyse %28’ine ev sahipliği yapıyor.

Kurumsal Firmalar için WordPress

Kurumsal Firmalar için WordPressİlk public versiyonu yayınlandığından itibaren genellikle bireysel kullanım amacıyla üretildiği düşünülen WordPress, tema ve eklentilerle geliştirilmeye başlandıktan sonra; küçük ve orta büyüklüklerdeki işletmeler için birinci sınıf CMS yazılımı olmayı başardı. Şu an, Mashable dahil olmak üzere birçok yerli ve yabancı medya kaynağı ise WordPress kullanıyor.

Peki büyük veri ile en uygun şekilde WordPress kullanımını nasıl başarabiliriz?

İşe ilk olarak, WordPress’i en uygun şekilde kurmaktan başlayabiliriz. WordPress ile yayın yapan bir internet sitesi için gereken bazı şeylere ihtiyacımız var.

  • Alan Adı
  • En az 500MB Disk Alanı
  • En az 1GB Aylık trafik
  • En uyumlu sürüm için Linux işletim sistemine sahip bir hosting

Gerekenleri temin ettikten sonra, bir FTP (File Transfer Protocol) programı vasıtasyıla Hosting panelimize bağlanıyoruz. Burada ihtiyacımız olan bilgiler; hosting paneli için IP/Domain adresi, kullanıcı adı ve şifre bilgisidir. Popüler, güvenli ve kolay bir programa ihtiyacınız varsa; FileZilla’ı indirebilirsiniz. Ücretsiz ve ücretsiz olma özelliğindeki en popüler program olduğuna emin olabilirsiniz.

1 – Adım: WordPress’i indirmek

tr.WordPress.org sitesinden, en güncel ve Türkçe dil seçenekli WordPress’i indirin. İngilizce bir site yapacaksanız dahi, dökümantasyonlara Türkçe ulaşmak için tr.wordpress.org’tan indirmenizde fayda var.

2 – Dosyaları FTP aracılığıyla yüklemek

Dosyaları FTP aracılığıyla yüklemekOrtalama 10MB boyutundaki wordpress-surum-tr.zip dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, dosya içeriğindeki “wordpress” klasörüne çift tıklayarak açalım ve içeriğindeki tüm dosyaları kopyalayalım.

Kopyaladığımız dosyayı, cPanel için public_html klasörü içeriğine yapıştıralım. Kopyalanan klasör; yani hosting’teki public_html klasörünün tamamen boş olması gerekiyor. Aksi halde bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dosyalar yüklenirken bir sonraki adıma geçmekte sakınca yok.

3 – WordPress ile Veritabanı Bağlantısı Yapmak

Kullandığınız sunucu yönetim yazılımına bağlı olarak PhpMyAdmin kullanıcısısı ve veritabanı hesabı oluşturmanız gerekiyor. alan_adiniz.com/cpanel bağlantısı vasıtasıyla cPanel yönetim sayfasına erişebilir ve sunucu firmanızdan aldığınız bilgiler (genellikle FTP bilgileriyle aynı olur) giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, eğer paneliniz Türkçe ise; “MySQL Veritabanı Sihirbazı”, ingilizce ise “MySQL Database Wizard” bağlantısına tıklayarak “MySQL hesabı ve kullanıcısı” oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bilgileri, bir not defteri oluşturarak kayıt etmenizde fayda var.

Gerekenleri hallederken muhtemelen FTP vasıtasıyla yüklediğiniz dosyalar tamamlanmıştır. Artık alan adınıza gidebilirsiniz.

Karşınıza ilk adımda bir dil seçim ekranı gelecek. Türkçe seçeneğini işaretleyerek ilerle demeniz yeterlidir. Bir sonraki adımda, cPanel’den oluşturduğunuz MySql bilgilerini isteyecek ve bu bilgileri kontrol ederek veritabanı için gerekli .sql dosyasını sisteme yükleyecektir.

Veritabanı İsmi ve SunucusuBu aşamada, “Veritabanı sunucusu” ve “Veritabanı ön eki” olan, listede en alttaki 2 form alanını “değiştirmeyiniz.” Bu alan, istisnai durumlarda değiştirilebilir (örneğin aynı veritabanında birden fazla wordpress kurmak için veritabanı ön ekini wp1_ ve wp2_ yapabilirsiniz ya da uzak veritabanı bağlantısı için, Veritabanı sunucusu alanına farklı bir IP adresi girebilirsiniz)

Gönder butonuna tıkladıktan sonra; son aşamaya geldik demektir. Site başlığı, site sahibi kullanıcı adı ve şifresi, site sahibi E-Posta hesabını girerek “Sitenizi WordPress’i kullanmaya hazır” hale getirebilirsiniz.

Tüm kurulum aşamaları bittikten sonra, yapmanız gereken şeyler, hala mevcut. Örneğin güvenlik!

WordPress’i Kurduktan Sonra “Giriş Seviyesinde Güvenlik”

WordPress'i Kurduktan Sonra "Giriş Seviyesinde Güvenlik"WordPress, özgün yazılıma oranla daha güvenli. Bunun en büyük nedeni, WordPress’in milyonlarca kişi tarafından kullanılması ve binlerce kişi tarafından geliştirilmesi. Bu sayede bir yazılımcının gözünden kaçan açık/eksiklik, bir diğer yazılımcı sayesinde herhangi bir güvenlik sorunu yaratılmadan kapatılabiliyor.

Fakat yine de, sunucu tabanlı yapabileceğiniz güvenlik önlemleri var. Bunlardan ilki, wordpress.org alan adında bulunmayan eklentileri yüklememek olacaktır. Zira wordpress.org, yayınlamak için kabul ettiği eklentilerin dosyasını inceliyor ve her güncelleme öncesinde de bunu yapmaya devam ediyor.

FileZilla ile Dosya İzinlerini Değiştirin!

FileZilla ile Dosya İzinlerini Değiştirin!İlk önce, tüm dosyaları seçerek “dosya izinleri” seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda “Sayısal Değer” alanını “755” veya önerilen olarak “666” olarak güncellemelidir. Alt klasörlerle beraber gereken işlemleri yaptıktan sonra, “wp-content” klasörü içinde “uploads” klasörü ve tüm alt klasörlerinin izin değeri, yine aynı şekilde fakat “755” veya “777” olarak güncellenmelidir.

Bu işlem, sunucu tarafına zararlı bir dosya yüklenmesini engelleyecek, fakat tüm güvenlik işlemleri bu kadar değil! Veritabanı, hosting ve WordPress bilgilerini korumanız ve her ay bu bilgileri güncellemeniz, WordPress yedeği almanız da önemli konulardan biridir.

Kurulum işlemi sonrasında, tema yüklemek için ise yapacağınız adımlar neredeyse WordPress kurulumu ile aynı. İlk önce kaynaktan indireceğiniz WordPress temasını, .zip veya .rar dosyasından çıkartarak “sadece klasör ismini” kopyalayacak ve public_html dizininde bulunan wp-content > themes klasörü içine yükleyeceksiniz.

Temanızın tüm dosyaları sunucu tarafına transfer edildikten sonra ise, site_adresiniz.com/wp-admin aracılığıyla WordPress yönetim panelinize giderek “Görünüm > Temalar” sayfası içinden temanızı aktif edebilirsiniz. İşlem, eklentiler kısmında da aynıdır. Yapmanız gereken, sırasıyla: wp-content > plugins klasörüne yüklediğiniz eklentiyi, WordPress panelinizdeki “Eklentiler” başlığından aktif etmekten ibaret.

Artık WordPress’in geniş, kolay kullanılabilir içerik yönetim altyapısını tüm özellikleriyle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir